Data publikacji:

Chelatowanie włosów: na czym polega? Jak wykonać?

Masz wrażenie, że mimo pielęgnacji twoje włosy są w coraz gorszej kondycji? Być może brakuje im porządnego oczyszczenia. Z pomocą przychodzi tutaj chelatowanie włosów – coraz bardziej popularny zabieg nie tylko wśród włosomaczniaczek. Jaki daje efekt? Czy chelatowanie włosów w domu DIY jest możliwe? Jaki szampon jest potrzebny? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do lektury!
chelatowanie włosów

Chelatowanie włosów - co to?

Chelatowanie włosów to nic innego, jak dokładne usunięcie z włosów wszelkich produktów do stylizacji, zanieczyszczeń i osadów z twardej wody za pomocą chelatującego szamponu lub specjalnie przygotowanej mieszanki. Chelatowanie pomaga przywrócić włosom blask, miękkość i lekkość oraz zapobiega matowieniu i przesuszeniu.

Chelatowanie włosów – kiedy jest wskazane?

Chelatowanie włosów zalecane jest szczególnie wtedy, kiedy do mycia używasz twardej wody. Osady mineralne w niej zawarte mogą się gromadzić na twoich włosach, a w efekcie składniki aktywne zawarte w kosmetykach nie wpływają na włosy. Chelatowanie to zatem bardzo dobry pomysł, jeśli masz wrażenie, że mimo twojej pielęgnacji, włosy są w coraz gorszej kondycji. Taki stan rzeczy może oznaczać, że zanieczyszczenia gromadzące się na twoich włosach utrudniają wchłanianie składników odżywczych.
Warto również wykonać chelatowanie, jeśli twoja fryzura jest trudna do ułożenia, a w dodatku matowa. To również oznaka tego, że włosy potrzebują gruntownego oczyszczenia.
Chelatowanie włosów to także dobry sposób na ich „reset”, jeśli używasz często i obficie używasz produktów do stylizacji włosów.
Koniecznie rozważ ten zabieg przed kolejnym farbowaniem włosów. Chelatowanie przed nim może pomóc usunąć zanieczyszczenia i osady z włosów, co pozwoli farbie na lepsze wchłonięcie i dłuższą trwałość.

Chelatowanie włosów – efekty

Już po jednym chelatowaniu włosów stają się bardziej miękkie i lśniące. Przestają się też tak bardzo puszyć, są mniej matowe i suche. Poza tym chelatowanie pomaga odblokować zapchane pory, w rezultacie czego skóra głowy znacznie wolniej się przetłuszcza. Włosy zyskują też więcej objętości i łatwiej odbijają się od nasady.
Dogłębnie oczyszczone włosy przyswajają znacznie więcej składników odżywczych z kosmetyków, dzięki czemu ich pielęgnacja staje się bardziej efektywna.

Jak często robić chelatowanie włosów?

Chelatowania włosów nie należy wykonywać zbyt często, aby uniknąć przesuszenia włosów. Zabieg wystarczy wykonywać raz w miesiącu, chyba że używasz wielu produktów do stylizacji włosów: wtedy raz na dwa tygodnie. Jeśli masz twardą wodę, chelatowanie możesz powtarzać nawet co 7-12 dni. Tak naprawdę powinieneś przede wszystkim bacznie obserwować fryzurę. Jeśli tylko ponownie zacznie się robić szorstka i pozbawiona blasku, powtórz zabieg.

Czy są jakieś przeciwskazania do wykonania zabiegu?

Nie, nie ma przeciwskazań do przeprowadzania chelatowania włosów – jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Warto jednak wstrzymać się kilka dni z chelatowaniem po farbowaniu włosów henną, by ta zdążyła się dobrze osadzić na włosach.

Chelatowanie włosów krok po kroku

Chelatowanie włosów - szampony

Najwygodniejszym sposobem na chelatowanie włosów jest zastosowanie szamponu z dodatkiem substancji EDTA (kwas wersenowy). Składnik wzmacnia pienienie się produktu oraz jego efekt oczyszczający. EDTA obecnego w szamponach nie należy się bać – nie przenika do skóry.
Jednym z całkiem dobrze dostępnych kosmetyków jest szampon chelatujący do włosów matowych i zniszczonych 5w1 firmy Jantar. Zawiera on nie tylko Disodium EDTA, ale również składniki, które mają nawilżyć i wzmocnić włosy: d-pantenol, betainę oraz wyciąg z bursztynu. Plusem jest także przystępna cena: kilkanaście złotych za opakowanie 330 ml.
Zwróć również uwagę na szampony i odżywki, które w swoim składzie zawierają kwas askorbinowy, czyli witaminę C. Mają one podobne, chociaż nieco mniej skuteczne działanie jak EDTA.

Chelatowanie włosów - domowe sposoby

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na gotowe kosmetyki, samodzielnie zrób zabieg w domowym zaciszu i to w dodatku z produktów, które już posiadasz. Domowe chelatowanie włosów jest banalnie proste!

Chelatowanie włosów - przepis na maskę

Aby zrobić własną maskę do chelatowania włosów, potrzebny ci będzie kwasek cytrynowy (pół łyżeczki), pokruszona tabletka witaminy c (200 mg) oraz dwie łyżki ulubionej odżywki nawilżającej lub emolientowej. Wymieszaj wszystkie składniki i dokładnie rozprowadź po włosach omijając skórę głowy. Możesz to zrobić przed lub po umyciu włosów. Nałożoną maskę pozostaw na 20-30 minut, a następnie dobrze ją spłucz. Aby uniknąć przesuszenia włosów, po chelatowaniu zadbaj o nałożenie na nie na kilka minut nawilżającej odżywki.

Chelatowanie włosów w domu – przepisy na płukankę

Do przygotowania płukanki do chelatowania potrzebujesz octu jabłkowego (1/4 szklanki) oraz wody (1 litr). Wymieszaj ze sobą składniki i odstaw je na kilka minut. W tym czasie umyj swoje włosy szamponem, który używasz na co dzień. Spłucz go i użyj przygotowanej płukanki. Pozostaw ją na kilka minut, a następnie spłucz obficie wodą. Po zabiegu nałóż na włosy nawilżającą odżywkę i zostaw na 5-10 minut.
Płukankę możesz również z proszkiem do pieczenia. W tym celu wymieszaj jedną łyżkę proszku do pieczenia z jedną szklanką wody. Dalsze instrukcje są dokładnie takie same, jak w przypadku przepisu na płukankę z octem jabłkowym: umyj włosy zwykłym szamponem, a po jego spłukaniu zastosuj przygotowaną płukankę z proszkiem do pieczenia. Po kilku minutach spłucz ją i użyj nawilżającej odżywki.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus