Data publikacji:

Cieniowanie oka krok po kroku. Jak malować się cieniami?

Za pomocą cieni do powiek twoje spojrzenie może nabrać charakteru i głębi. Oczywiście tylko wtedy, gdy potrafisz się sprawnie posługiwać tym rodzajem kosmetyków. Jednak spokojnie – to nic trudnego! Cieniowania oka może nauczyć się każdy, również w warunkach domowych. Sprawdź, jak wygląda proste cieniowanie oka krok po kroku.
Cieniowanie oka krok po kroku

Malowanie oczu dla początkujących

Jeśli do tej pory unikałaś cieni do powiek jak ognia w obawie, że zamiast pięknego makijażu nabawisz się nieestetycznych plam, ten artykuł jest dla ciebie. Cieniowanie oczu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać – wystarczy wprawa i kilka dobrych jakościowo produktów.
Dzięki cieniom do powiek możesz modelować swoje spojrzenie – nadać mu głębi, młodzieńczości i blasku. Cienie pozwolą ci także na podkreślenie koloru oczu lub ich optyczne powiększenie.

Jakie cienie do powiek wybrać?

Zanim przejdziemy do praktyki, sprawdź, jakie rodzaje cieni do powiek znajdziesz na kosmetycznym rynku.

Cień do powiek w kompakcie

Najpopularniejszy typ cieni w postaci sprasowanego pudru. Charakteryzują się suchą strukturą.

Palety cieni

To cienie kompaktowe występujące w kompletach, najczęściej korespondujących pod względem kolorystycznym.

Cień w kremie

Łatwe w aplikacji cienie w lekkiej, kremowej lub półpłynnej konsystencji. Występują w słoiczkach lub buteleczkach z aplikatorem. Można bez przeszkód rozcierać je palcem.

Cień w kredce

To odmiana cieni kremowych w postaci sztyftu. Podobnie jak cienie w kremie cechują się prostotą nakładania.

Cienie sypkie

To pigmenty w formie sproszkowanej, wymagające zdecydowanie większego doświadczenia. Jeśli jesteś alergiczką, warto wiedzieć, że w tej grupie znajdziesz mineralne cienie do powiek.

Cieniowanie oczu – co jeszcze będzie ci potrzebne?

Oprócz samych cieni do powiek warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria do makijażu.

Baza pod cienie do powiek

Nieobowiązkowy, lecz bardzo praktyczny kosmetyk, który wydłuży trwałość makijażu oczu i ułatwi aplikację cieni do powiek.

Pędzle do cieniowania

Pędzle do cieni przyjmują rozmaite kształty, które zwykle dedykowane są odmiennym ruchom. Puchate pędzelki przeznaczone są do nakładania cieni na całą lub większość powieki. Pędzel kuleczka nadaje się do zaznaczania załamania powieki górnej, a małe i płaskie pędzle – do rysowania kresek. Płaskie, większe pędzle sprawdzą się do punktowego nakładania koloru.

Makijaż dla początkujących krok po kroku

Jak malować oczy krok po kroku? Przygotowaliśmy poradnik, który ułatwi ci zapoznanie się ze sztuką makijażu oka.
Zaopatrz się w małą paletkę cieni do powiek w neutralnych odcieniach nude. Powinny znajdować się w niej brązy i beże, idealne do codziennego stosowania. To „bezpieczne” kolory, które świetnie sprawdzą się podczas nauki. Przygotuj także bazę oraz pędzelki. Do dzieła!

1. Przygotowanie okolic oczu

Do makijażu oczu należy przejść po nałożeniu podkładu, korektora i pudru. Możesz także pomalować brwi. Upewnij się, że rzęsy są czyste, a na powiekach nie zalegają resztki innych produktów.

2. Baza pod cienie

Na powiekę nanieś odrobinę bazy i dokładnie ją rozetrzyj.

3. Cień bazowy

Sięgnij po najjaśniejszy cień z paletki – najczęściej jest to neutralny odcień beżu. Za pomocą puchatego pędzelka nanieś go na powiekę i dokładnie rozprowadź. Odrobinę cienia możesz nanieść także na łuk brwiowy.

4. Zaznaczenie powieki ruchomej

Umiarkowanym odcieniem brązu zaznacz załamanie górnej powieki, wykonując ruch jak wycieraczki samochodowe. Delikatnie muskaj włosiem skórę, by nie zrobić plam. Do tej czynności użyj pędzelka kuleczki.

5. Malowanie zewnętrznego kącika

Na płaski pędzelek nanieś cień w ciemniejszym odcieniu. Ostrożnie nanieś go na zewnętrzny kącik oka, lekko wyciągając kolor ku górze. Rozetrzyj go z wcześniej nałożonym beżem tak, by przejście wyglądało naturalnie. Jeśli kolor jest nierówny lub zbyt ciemny, lekko doczyść skórę za pomocą czystego pędzelka.

6. Odrobina blasku

Na mały pędzelek nanieś cień z połyskiem, a następnie nałóż go w wewnętrznym kąciku oka. Ten prosty zabieg odświeży spojrzenie. Zamiast cienia możesz użyć także rozświetlacza.

7. Malowanie powieki dolnej

Małym pędzelkiem wykonaj kreskę na dolnej powiece, tuż pod linią rzęs. Użyj cienia w ciemniejszym kolorze lub czarnej kredki. Poprowadź ją od wewnętrznego do zewnętrznego kącika, dokładnie rozcierając.

8. Dokończ makijaż

Po pomalowaniu oczu cieniami możesz narysować kreskę eyelinerem i wytuszować rzęsy. Pamiętaj, że pełen makijaż oka po całym dniu wymaga starannego demakijażu, najlepiej za pomocą płynu dwufazowego.

Jak utrwalić makijaż oka?

Jesteś zadowolona z makijażu i chcesz, by utrzymał się cały dzień? Sięgnij po spray utrwalający i lekko spryskaj nim twarz. Lekka ochronna warstwa poprawi wytrzymałość kosmetyków i zabezpieczy je przed rozcieraniem.

Makijaż oka dla początkujących – podsumowanie

Nawet delikatny makijaż oka może sprawić, że twoja twarz zyska świeżego, młodzieńczego wyrazu. Do wykonania efektownego make-upu wystarczy ci podstawowa paletka cieni, baza i kilka pędzelków.
Zdjęcie: Envanto Elements