Data publikacji:

Co na siwe włosy: henna czy farba?

Siwe włosy najczęściej są postrzegane jako problem natury estetycznej. Mówiąc wprost: mało kto akceptuje swoje siwe włosy. Dużo większy problem z siwizną mają kobiety. Panie zastanawiają się, jak ukryć siwe włosy. Pytają o farby do siwych włosów. Siwe włosy farbowane powinny prezentować się w sposób naturalny. Sprawdź dobre farby do włosów siwych i produkty takie jak henna na siwe włosy!
co na siwe włosy

Co na siwe włosy?

Chociaż w ostatnim czasie panuje trend na pozostawienie siwych włosów, to nie każda kobieta musi kochać siwiznę. Nie każdej pani będzie do twarzy w siwych włosach. Dlatego wiele pań uznaje, że siwe włosy farbowane prezentują się zdecydowanie lepiej – panie chcą wyglądać młodziej i nie ma co się temu dziwić.
Farba do siwych włosów może być chemiczna lub naturalna. Może to też być henna. Wybór trzeba uzależnić od tego, jaki efekt chce się osiągnąć i ile czasu można poświecić na nakładanie farby do siwych włosów.
Farby drogeryjne (czyli chemiczne) powinny mieć w opisie informację, w jakim stopniu pokrywają siwe włosy (najlepiej, jeśli jest to 100%). Ich zaletą jest, że nie wymagają zbyt wiele pracy – bardzo szybko można zafarbować siwiznę. Ich wadą jest to, że w dłuższej perspektywie mogą niszczyć włosy, przez co konieczne jest stosowanie zdecydowanie bardziej zaawansowanej pielęgnacji po farbowaniu. Odrosty pojawią się mniej więcej po 3 tygodniach, co oznacza, że już czas na kolejne farbowanie.

Farby naturalne – jaki kolor farby na siwe włosy?

Jest kilka marek farb naturalnych, przy czym nie każda z nich idealnie pokryje siwe włosy. Niektóre wymagają mieszania z inną farbą, co generuje większe koszty. 
Dlatego można polecić włoskie farby Biokap, które bardzo dobrze kryją siwe włosy, a poza tym w ogóle nie niszczę włosów. Bogata paleta kolorów farb tej marki sprawi, że każda pani znajdzie dla siebie kolor doskonały. 
Ciekawostką jest, że Biokap oferuje również farby do ekspresowego farbowania włosów – siwizna może zniknąć w ciągu 10 minut! Jest to wersja dla osób zapracowanych i narzekających na brak czasu oraz dla osób, które nie lubią tego rodzaju zabiegów. 
Co więcej, farby mają bardzo delikatny zapach. W praktyce kolory wychodzą piękne i naturalne. Odrosty można zafarbować lub zamaskować odpowiednim preparatem na odrosty tej samej marki. 

Henna na siwe włosy – czy warto?

Jeśli chodzi o hennowanie siwych włosów, to wiele zależy od tego, ile jest siwizny. Jeśli jest to kilka siwych włosów, można od razu położyć hennę w wybranym kolorze. Jeśli siwizny jest dużo, to koniecznością jest dwuetapowe nakładanie henny. 
Pierwszy etap to nałożenie henny w odcieniu czerwonym (czas trwania zabiegu: około 2–3 godziny). Po spłukaniu henny należy położyć hennę w wybranym kolorze (czas trwania: 2–4 godziny, w zależności od stanu i długości włosów).
Warto zaznaczyć, że henna zadziała jak lek na włosy zniszczone wcześniejszym chemicznym farbowaniem. Już po pierwszym farbowaniu henną włosy będą odżywione i błyszczące. Przy czym, by kolor się utlenił, nie wolno myć włosów przez 2 dni. 
Wadą jest czas farbowania oraz to, że efekt koloryzacji przy siwych włosach nie zawsze jest przewidywalny (włosy siwe mogą mienić się na pomarańczowo).
Trzeba pamiętać, że pierwszy etap to musi być henna czerwona. Jeśli ktoś zastosuje hennę typu odżywka, a następnie nałoży hennę w wybranym kolorze, to może zdziwić się zielonymi refleksami na głowie. Tak więc siwe włosy farbowane za pomocą henny to wyzwanie dla osób cierpliwych i mających dużo czasu, lecz efekt jest wart poświęcenia!
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.