Data publikacji:

Cocamide DEA w kosmetykach. Działanie i szkodliwość

W składzie swojego kosmetyku dostrzegłaś składnik o tajemniczo brzmiącej nazwie Cocamide DEA? To inaczej dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego, powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym. Sprawdź, jak działa, kto powinien unikać tego składnika oraz z jakimi produktami nie wolno go łączyć. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o cocamide DEA.
cocamide dea

Czym jest cocamide DEA (dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego)?

Cocamide DEA, czyli dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego lub dietyloamina kokamidu, należy do substancji powierzchniowo-czynnych. Nie rozpuszcza się w wodzie, charakteryzuje się lepkością oraz woskową konsystencją. W zależności od warunków może przyjmować postać cieczy lub substancji stałej.
Cocamide DEA jest pochodną oleju kokosowego, wytwarzaną jednak laboratoryjnie.

Cocamide DEA – gdzie występuje?

Dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego jest szeroko stosowany w różnego rodzaju kosmetykach. Można znaleźć go w składach INCI produktów do kąpieli, szamponów, balsamów, kremów do twarzy, mydeł w płynie czy kosmetyków do demakijażu. Dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego jest obecny także w peelingach, a nawet farbach do włosów.
Cocamide DEA można spotkać w produktach dedykowanych rozmaitym potrzebom. Ze względu na właściwości pianotwórcze jest obecny przede wszystkim w kosmetykach oczyszczających, przeznaczonych dla skóry tłustej czy mieszanej. Działanie okluzyjne, które zawdzięcza tłuszczowej budowie, sprawia, że dietyloamina kokamidu pojawia się w produktach dla cer suchych i wrażliwych.

Czy cocamide DEA to składnik wegański?

Jak już wspomnieliśmy, cocamide DE to składnik syntetyczny, produkowany w laboratorium. Nie jest to substancja pochodzenia zwierzęcego, dlatego można spotkać ją w wielu kosmetykach wegańskich. Jeśli więc unikasz produktów z zawartością składników odzwierzęcych, nie musisz obawiać się stosowania dietanoloamidu kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego.

Jak działa cocamide DEA?

Jako substancja powierzchniowo-czynna dietyloamina kokamidu pełni funkcję oczyszczającą. Skutecznie usuwa łój, kurz, makijaż oraz innego rodzaju zanieczyszczenia. Intensywnie się pieni, a dzięki lipidowej strukturze nie narusza ochronnej warstwy naskórka. Dodatkowo dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego zapobiega elektryzowaniu się włosów – stąd częsta obecność cocamide DEA w szamponach oraz odżywkach. Do innych funkcji składnika zaliczamy: zagęszczanie fazy wodnej kosmetyku, stabilizowanie emulsji.

Cocamide DEA – szkodliwość

Choć cocamide DEA jest powszechnie uznawany za bezpieczny składnik kosmetyków, jego zawartość w danym produkcie nie powinna przekraczać 0,5%. Specjaliści odradzają stosowania większych dawek dietyloaminy kokamidu ze względu na jej potencjalne działanie pronowotworowe. Dodatkowo, pomimo ochronnych właściwości dietyloaminy kokamidu, zbyt duża ilość tego składnika może oddziaływać drażniąco na skórę wrażliwą.
Badania nad dietanoloamidem kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego wciąż trwają, jednak z powodu podejrzeń o działanie rakotwórcze wiele osób decyduje się unikać kosmetyków z jego zawartością. Warto pamiętać, że rynek kosmetyczny oferuje wiele innych, bezpiecznych składników o podobnym działaniu. Należą do nich saponiny – substancje pochodzenia roślinnego, zapewniające kosmetykom gęstą pianę, a jednocześnie oddziałujące dobroczynnie na skórę oraz włosy.

Dietyloamina kokamidu a alergia

Zauważono, że cocamide DEA może wywoływać reakcje alergiczne. Na dietyloaminę kokamidu najczęściej uczulone są osoby posiadające cerę wrażliwą, skłonną do podrażnień. Objawami uczulenia na dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego są świąd, wysypka, zaczerwienienie skóry.

Cocamide DEA w ciąży

Przyszłe mamy i kobiety karmiące powinny unikać kosmetyków z zawartością cocamide DEA ze względu na potencjalne działanie uczulające. Zmiany hormonalne w okresie ciąży mogą bowiem sprawić, że kobieta nabędzie alergii na składniki dotychczas dla niej neutralne. Składnik ten nie powinien być dodawany także do kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt.

Dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego – z czym nie wolno go łączyć?

Warto pamiętać, że w zestawieniu z innymi składnikami kosmetycznymi dietyloamina kokamidu może oddziaływać negatywnie na skórę. Nie należy łączyć go m.in. z nitrozaminą. Dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego w farbach do włosów łączy się natomiast ze związkami amonu, tworząc szkodliwe dla organizmu nitrozaminy. Panie, które farbują włosy samodzielnie w domu, powinny wybierać farby pozbawione związków amonowych, które działają bezpieczniej i delikatniej.

Cocamide DEA w kosmetykach – podsumowanie

Cocamide DEA to powszechny składnik wielu kosmetyków, który stosowany w niskich stężeniach nie wykazuje szkodliwego działania. Jest substancją myjącą oraz okluzyjną, dlatego nie powinien wyrządzić krzywdy nawet suchej skórze. Mimo to cocamide DEA jest potencjalnym alergenem, dlatego osoby ze skłonnością do uczuleń oraz kobiety w ciąży powinny używać go ostrożnie.
Zdjęcie: Envato Elements