Data publikacji:

Czym jest cocamidopropyl betaine w kosmetykach?

Cocamidopropyl betaine, czyli tzw. kokamidopropylobetaina, to substancja, którą często spotkać można w składach wielu stosowanych na co dzień produktów. Podobnie jak inne związki o skomplikowanych nazwach, tak i cocamidopropyl betaine jest jedną z substancji, której stosowanie może budzić obawy zwłaszcza tych osób, które szczególnie uważać muszą na kontakt z różnymi produktami. Mowa tu o osobach ze skórą skłonną do podrażnień i zaczerwienień, alergikach oraz dzieciach. W produktach dla nich przeznaczonych spotkać można bowiem również i tę substancję. Czym jest kokamidopropylobetaina i jakie ma właściwości?
cocamidopropyl betaine w kosmetykach

Co to jest cocamidopropyl betaine?

Cocamidopropyl betaine to związek chemiczny pochodzenia organicznego z grupy amidów, będący pochodną betainy. Jest to substancja czynna powierzchniowo i otrzymywana w wyniku reakcji z udziałem oleju kokosowego. Kokamidopropylobetaina jest substancją pianotwórczą, która dodatkowo wykazuje cechy stabilizujące i poprawiające jakość oraz trwałość powstającej piany. Ponadto znacznie poprawia i klaruje konsystencję danego produktu, biorąc udział w procesie tworzenia mieszanych miceli.
Kokamidopropylobetaina występuje w postaci przezroczystej lub jasnożółtej cieczy i jest to związek rozpuszczalny zarówno w wodzie, jak i alkoholach. Pod kątem chemicznym jest to substancja należąca do surfaktantów amfoterycznych.

W jakich produktach znajduje się kokamidopropylobetaina?

Kokamidopropylobetainę najczęściej spotkać można w składach szamponów do włosów. Wykorzystywana jest również w innych produktach kosmetycznych, które wykazują właściwości myjące i pieniące. Należą do nich żele pod prysznic i do mycia twarzy, mydła w płynie, pianki do mycia, płyny do jamy ustnej, produkty do higieny intymnej czy do golenia.
Cocamidopropyl betaine bywa również jednym ze składników artykułów chemii gospodarczej. Spotykany jest również w branży motoryzacyjnej, jako substancja zawarta w płynach do pielęgnacji i mycia karoserii samochodowej.

W jaki sposób działa cocamidopropyl betaine?

Kokamidopropylobetaina zapobiega elektryzowaniu się, ma działanie pianotwórcze i oczyszczające. Wpływa też na zmniejszenie niekorzystnego działania powierzchniowego czynnych substancji anionowych. Jako preparat myjący powinna być stosowana krótko i mieć chwilowy kontakt ze skórą. W przypadku dłuższej styczności może powodować podrażnienia. Często więc razem z kokamidopropylobetainą w składzie produktu pojawiają się inne substancje powierzchniowo-czynne (np. SLS), których zadaniem jest łagodzenie właściwości drażniących.
Cocamidopropyl betaine z powodzeniem stosowany może być przez wegan. Związek nie zawiera żadnych substancji, które miałyby pochodzenie odzwierzęce.

Czy kokamidopropylobetaina jest substancją bezpieczną?

Na potrzeby przemysłu kosmetycznego cocamidopropyl betaine wytwarzany jest w sposób syntetyczny, a produkty z jego zawartością uznane zostały za bezpieczne w stosowaniu. Nie ma przeciwwskazań do używania produktów z zawartością kokamidopropylobetainy przez kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Bardzo dobrze produkty zawierające ten związek w składzie tolerowane są również przez osoby ze skórą alergiczną i skłonną do podrażnień. Cocamidopropyl betaine powszechnie spotykany jest również w produktach przeznaczonych do mycia dzieci i niemowląt. 
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!