Data publikacji:

Cynk na trądzik: jak działa? Jak go stosować?

Cynk to jedna z tych substancji, które są polecane posiadaczom skór problematycznych najczęściej. Jego właściwości pomagają niwelować zmiany trądzikowe, regulować wydzielanie sebum oraz zapobiegać pojawianiu się niedoskonałości. Sprawdź, jak prawidłowo stosować cynk na trądzik i jakie kosmetyki z cynkiem wybrać, by zwiększyć swoje szanse na zdrową, czystą cerę.
Cynk na trądzik

Trądzik pospolity: co go wywołuje?

Trądzik pospolity to choroba skóry wywoływana nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, zaburzeniami rogowacenia skóry oraz kolonizowaniem mieszków włosowych przez bakterie Propionibacterium acnes. Najczęściej dotyczy on osób młodych w okresie dojrzewania, pomiędzy 14, a 19 rokiem życia. Z problemem trądziku zmagają się również osoby dorosłe – może on występować nawet u osób po 20. roku życia, jak również u tych w przedziale 40-50 lat (wówczas mówimy o trądziku późnym).
Trądzik doprowadza do powstawania na skórze zaskórników zamkniętych i otwartych oraz jej nadmiernego przetłuszczania się. Warto dodać, że może występować nie tylko na skórze twarzy, ale także szyi, dekolcie, ramionach czy plecach.
Walka z trądzikiem to złożony proces, obejmujący zmiany w codziennym stylu życia, właściwą pielęgnację i nawyki. Istotnym elementem starań o zdrową cerę jest stosowanie preparatów zawierających składniki, które ograniczają jeden z głównych powodów trądziku, a więc rozwój bakterii.

Cynk na trądzik – właściwości. Jak cynk wpływa na skórę?

Wśród rekomendowanych składników aktywnych dla osób z cerą trądzikowych znajduje się cynk – pierwiastek powszechnie występujący w przyrodzie oraz wielu produktach spożywczych. Cynk wchodzi w skład enzymów odpowiedzialnych za regulowanie różnych procesów w organizmie, w tym także tych ważnych dla prawidłowego działania skóry, włosów i paznokci.
 • Do najważniejszych właściwości cynku zaliczają się:
 • Działanie przeciwzapalne,
 • Wspomaganie gojenia ran,
 • Działanie antyseptyczne,
 • Regulowanie wydzielania sebum,
 • Funkcje antyoksydacyjne,
 • Rozjaśnianie przebarwień.
 • Jak więc widać, cynk może stanowić odpowiedź na problem, jakim jest trądzik. Miejscowe stosowanie tego pierwiastka skutecznie ogranicza namnażanie bakterii, wspomaga regenerację skóry oraz zmniejsza wydzielanie łoju. Ponadto cynk może pomóc w redukowaniu przebarwień potrądzikowych, które mogą pozostawać po zagojeniu większych niedoskonałości.
  Trądzik pospolity to nie jedyny problem, w którym cynk może okazać się doskonałą pomocą. Zauważono, że bardzo dobrze wpływa on także na skórę atopową oraz objętą łuszczycą. Pierwiastek wspomaga gojenie uszkodzonych tkanek.

  Jakie kosmetyki z cynkiem warto stosować?

  Istotną zaletą cynku jest to, że jest substancją powszechną i tanią – produkty z jego zawartością nie muszą być drogie, a jeśli tylko zawierają jego wyższe stężenie, z pewnością zadziałają pozytywnie na skórę trądzikową.

  Pasta cynkowa

  Najtańszym i najprostszym sposobem na wprowadzenie cynku do pielęgnacji cery problematycznej jest stosowanie pasty cynkowej. To produkt apteczny, który kosztuje zaledwie kilka złotych. Pasta cynkowa nadaje się znakomicie do osuszania punktowych zmian. Ogranicza rozwój bakterii i wspomaga gojenie, dlatego warto stosować ją, gdy tylko zauważysz pojawienie się pryszcza.
  Pamiętaj, że pasty cynkowej nie należy nakładać na całą twarz – ze względu na wysoką zawartość pierwiastka w takiej sytuacji może działać silnie wysuszająco.

  Żele myjące z cynkiem

  Cynk można znaleźć także w wielu żelach i piankach myjących dedykowanych cerom trądzikowym. Codzienne oczyszczanie skóry preparatem z zawartością cynku ograniczy jej przetłuszczanie, poprawi koloryt oraz zmniejszy widoczność porów.

  Kremy na trądzik z cynkiem

  Możesz zdecydować się także na stosowanie kremów z cynkiem, które mają działanie matujące i seboregulujące. Zwykle tego typu kosmetyki doskonale sprawdzają się pod makijażem.

  Źródła cynku w diecie

  Należy pamiętać, że w przypadku walki z trądzikiem niezmiernie istotne jest także dostarczanie sobie cynku „od wewnątrz”. Warto spożywać produkty, które stanowią jego najbogatsze źródła: strączki, jaja, żywność pełnoziarnistą, nasiona, orzechy i ryby.

  Niedobór cynku – objawy

  Jeśli zauważasz u siebie nie tylko kłopotliwe zmiany trądzikowe, ale i spowolnione gojenie ran, obniżenie odporności, zaburzenia smaku i węchu, wypadanie włosów, warto wykonać badania w kierunku niedoboru cynku w organizmie. Pamiętaj, że pierwiastek ten jest niezwykle ważny dla jego prawidłowego funkcjonowania – trudny do opanowania trądzik może stanowić jeden z sygnałów świadczących o tym, że należy zwiększyć jego podaż.

  Suplementacja cynku – czy ma sens?

  Wielu dermatologów zaleca osobom walczącym z trądzikiem suplementację cynku. To szczególnie ważne, jeśli w twojej diecie brakuje produktów, które mogą dostarczać go organizmowi. Suplementy z cynkiem wpłyną pozytywnie nie tylko na skórę, ale także włosy i paznokcie, wzmacniając je i zapobiegając ich łamaniu. W ramach ciekawostki warto dodać, że cynk obniża ochotę na słodycze, dlatego jego suplementowaniem powinny zainteresować się osoby przebywające na diecie odchudzającej.

  Cynk na trądzik – podsumowanie

  Cynk to pierwiastek, który jest niezbędny w pielęgnacji przeciwtrądzikowej. Dzięki działaniu antyseptycznemu pomaga w walce z bakteriami, a zdolność do ograniczania produkcji sebum pozwala mu uspokoić nadaktywne gruczoły łojowe. Warto pamiętać, że cynk zadziała na skórę również od wewnątrz, dlatego w codziennej diecie nie powinno zabraknąć wysokiej jakości produktów stanowiących jego bogate źródła.
  Zdjęcie: Envato Elements