Data publikacji:

Czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego?

Powiększanie ust kwasem hialuronowym z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Co ciekawe, substancja aktywna może być również wstrzyknięta w kolano w celu zminimalizowania bólu i załagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Bez względu na to, na jaki zabieg się zdecydujesz, po zakończeniu zostaniesz poinformowany przez specjalistę, co możesz robić, a czego lepiej unikać. Z tego artykułu dowiesz się, czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego.
czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego

Pierwsze 3 dni po zabiegu. Czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w usta?

Zacznijmy od pierwszych 3 dni, które wymagają przede wszystkim ostrożności, uwagi i delikatnego podejścia. Czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w usta? Przede wszystkim daj im odpocząć przez przynajmniej 24 godziny. Nie dotykaj, nie masuj warg oraz pod żadnym pozorem nie używaj lodu lub innych zimnych rzeczy w celu zmniejszenia obrzęku. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób narażasz się na infekcję.
Podobnie jak zakazane jest chłodzenie okolicy poddanej zabiegowi, tak i nie zaleca się rozgrzewania danego miejsca. Chodzi tu nie tylko o ryzyko infekcji, ale także negatywny wpływ na wstrzyknięty kwas hialuronowy, co może doprowadzić do powstawania grudek czy widocznej asymetrii.
Równie ważne jest odstawienie alkoholu zarówno przed wizytą u specjalistki, jak i przez pierwsze 48 godzin po zabiegu. Dotyczy to również środków przeciwbólowych. Jedynym dopuszczalnym lekiem, który można ewentualnie przyjąć, jest paracetamol.
Dodatkowo przez przynajmniej 24 godziny zrezygnuj z makijażu. Dobrym pomysłem jest również rezygnacja z ostrych i bardzo gorących potraw. Co więcej, zaleca się także odstawienie słomek i unikania układania ust w dziubek przez minimum 3 dni. To oznacza, że przez ten czas nie powinnaś się całować i palić.

Czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Zalecenia na późniejsze dni

Znasz już zalecenia na pierwsze 3 dni. A czego nie wolno robić w późniejszym czasie po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Zrezygnuj z aktywności fizycznej na przynajmniej 7 dni. W przypadku wizyt w solarium, na saunie czy plaży oraz gorących kąpieli warto wydłużyć ten okres do 2 tygodni. W ten sposób zapewnisz ustom optymalne warunki do naturalnej regeneracji po zabiegu.
Co więcej, z uwagi na naruszenie ciągłości skóry w trakcie zabiegu, warto unikać miejsc, w których łatwo złapać infekcję. Mowa o basenie, szpitalach, siłowni i nie tylko. Jeśli musisz odwiedzić któreś z wymienionych miejsc, to dobrym rozwiązaniem jest założenie maseczki ochronnej. Wybierz model, który nie jest za ciasny i nie naciska na usta.
Jeśli planujesz w najbliższej przyszłości zabieg kosmetyczny lub kosmetologiczny, to upewnij się, czy niedawne wstrzyknięcie kwasu hialuronowego nie jest przeciwwskazaniem. W niektórych przypadkach należy odczekać nawet miesiąc.

A czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w kolano?

Wiesz już, czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w usta. A jak to wygląda w przypadku kolana? Przede wszystkim zrezygnuj z wysiłku, najlepiej przez 48 godzin po zabiegu. Postaraj się także ograniczać chodzenie w nieodpowiednio dobranych butach. Dotyczy to w szczególności kobiet, które powinny unikać obuwia na obcasie. Powód jest prosty – może ono potęgować dolegliwości bólowe i inne objawy związane z chorobą zwyrodnieniową.
Czego jeszcze nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w kolano? Warto ograniczyć dźwiganie. Po upływie 48 godzin można stopniowo zwiększać poziom aktywności fizycznej. Szczególnie polecane są ćwiczenia wzmacniające i rozciągające.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.