Data publikacji:

Czerwona obwódka wokół ust: przyczyny i leczenie

Zauważyłaś u siebie suchą, czerwoną skórę wokół ust? Uwaga – to najpewniej nieprawidłowa reakcja na jedną z często stosowanych substancji. Czerwona obwódka wokół ust dotyczy wielu kobiet i wymaga właściwego leczenia. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić.
Czerwona obwódka wokół ust
Skóra okolic ust nie zawsze otrzymuje tyle uwagi, ile się jej należy. Zwykle traktujemy ją po macoszemu, a czasem nawet – dość niedelikatnie. Tymczasem, codziennie ma kontakt z wieloma substancjami – żywnością, pastą do zębów, kosmetykami myjącymi i kolorowymi. Niektóre z tych produktów mogą sprawić, że stanie się sucha i podrażniona, a nawet zareaguje silnym zapaleniem. Jego objawem jest czerwona obwódka wokół ust.

Jaka jest skóra okolic ust?

Cienka, pozbawiona gruczołów łojowych, podatna na czynniki zewnętrzne – tak w skrócie można opisać skórę okolic ust. Ta strefa jest także niesamowicie wrażliwa, dlatego nawet drobny dotyk odczuwa ze zdwojoną siłą. Skóra okolic ust wymaga nawilżenia i ochrony, jednak o jej potrzebach przypominamy sobie zwykle wtedy, gdy dzieje się na niej coś złego.
Czerwona obwódka na ustach to jeden z problemów, który jasno obrazuje, że cera wokół warg została bardzo podrażniona. Czy takim stanem należy się martwić?

Czerwona obwódka na ustach – co ją powoduje?

Okołoustne zapalenie skóry jest wynikiem reakcji mieszków włosowych na kosmetyk lub detergent zawierający drażniący składnik. To częsty problem zwłaszcza wśród kobiet, które na co dzień w okolice ust nakładają rozmaite preparaty. Na reakcję zapalną narażone są zwłaszcza osoby z cerą wrażliwą.
Jakie składniki najczęściej doprowadzają do czerwonej obwódki wokół ust?

Fluor

To składnik past do zębów, który może powodować podrażnienie skóry. Nadużywanie preparatów z fluorem działa na skórę ust wysuszająco.

Laurylosiarczan sodu

To kolejny składnik preparatów do higieny jamy ustnej, który podobnie jak fluor wykazuje działanie drażniące.

Glikokortykosteroidy

Substancje wchodzące w skład wielu maści sterydowych, szeroko wykorzystywanych w lecznictwie.

Gestageny

Stanowią składnik niektórych środków antykoncepcyjnych. One także mogą przyczynić się do zaczerwienienia skóry wokół ust.

Reakcja na promienie UV

Czasem egzema wokół ust jest wynikiem nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni UV. Zaczerwienienie delikatnej okolicy pojawia się prędko u osób ze skłonnością do rumieni.

Okołoustne zapalenie skóry – objawy

Zapalenie okołoustne bardzo łatwo rozpoznać – skóra okolic ust jest bardzo delikatna, dlatego na negatywny czynnik reaguje niemal od razu. Pojawia się czerwona obwódka, która może swędzieć i piec. W niektórych sytuacjach może dojść do wysuszenia i nadmiernego łuszczenia się skóry. Zapalenie skóry wokół ust jest nie tylko nieestetyczne, ale także problematyczne – z powodu dolegliwości bólowych może utrudniać spożywanie posiłków oraz mówienie.

Czy choroba skóry wokół ust wymaga zbadania?

Czerwona obwódka wokół ust może wydawać się błahym problemem. Mimo to, jeśli po zastosowaniu środków pierwszej pomocy nie zacznie znikać, warto odwiedzić dermatologa. Zwykłe podrażnienie łatwo pomylić z liszajem wokół ust – zakaźną chorobą, która wymaga stosowania antybiotyków. Czasem zaczerwienienie skóry bywa efektem alergii. Lekarz dermatolog prędko oceni, co jest źródłem problemu, i w razie potrzeby zleci badanie histopatologiczne.

Leczenie czerwonej obwódki wokół ust

Jeśli zapalenie okołoustne jest wywołane reakcją na składnik kosmetyczny, lekarz najpewniej zaleci rezygnację z jego używania. Aby przywrócić skórę do równowagi, specjalista może przepisać maść lub krem o działaniu łagodzącym.
Czerwona obwódka wokół ust wywołana zakażeniem bakteryjnym wymaga znacznie bardziej rozbudowanego leczenia, opartego na dopasowanych antybiotykach – stosowanych zewnętrznie lub wewnętrznie.
A co, jeśli zapalenie skóry wywołała antykoncepcja hormonalna? W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem, by dobrać inny preparat. Środki antykoncepcyjne nie powinny doprowadzać do reakcji uczuleniowych.

Domowe sposoby na zapalenie wokółustne

Zaczerwienienie wokół ust wymaga przede wszystkim odstawienia czynnika, które je wywołało. Jeśli nie jesteś pewna, co jest powodem, pozostaje metoda eliminacyjna. Pastę z fluorem wymień na bezfluorową, zrezygnuj z maści sterydowych. Skórę wokół ust najlepiej przemywać tylko czysta, przegotowaną wodą. Nie pokrywaj jej makijażem.
Aby przyspieszyć regenerację naskórka, możesz sięgnąć po maść z witaminą A, alantoiną lub panthenolem. To składniki odżywcze, które powinny złagodzić stan zapalny.
Na czas leczenia zrezygnuj ze spożywania ostrych potraw, które mogą powodować podrażnienie drażliwej skóry. Pamiętaj także o piciu dużych ilości płynów.

Zaczerwieniona skóra ust – podsumowanie

Czerwona obwódka wokół ust najczęściej oznacza reakcję zapalną na składnik któregoś z kosmetyków. Zwykle produktem drażniącym jest pasta do zębów, produkt sterydowy, antykoncepcja hormonalna. Przyczyną może być także promieniowanie UV. Gdy zauważysz u siebie stan zapalny przy ustach, ogranicz stosowanie powyższych produktów. Jeśli odstawienie ich nie przyniesie rezultatu, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa.
Zdjęcie: Envato Elements