Data publikacji:

Czerwona twarz: jakie mogą być przyczyny

Przeszkadzają ci różowe plamy na skórze i zastanawiasz się, dlaczego w pewnych sytuacjach prześladuje cię czerwona twarz? Wyjaśniamy i podpowiadamy, jak pielęgnować cerę z ze skłonnością do czerwienienia.
czerwona twarz
Czerwona twarz – przyczyny tego zjawiska są dobrze znane. Różowe plamy na policzkach pojawiają z różnych powodów. Najczęściej występują po ekspozycji na niską temperaturę i mróz. Wypieki na twarzy pojawiają się także wtedy, gdy odczuwamy silne emocje – strach, gniew, stresujemy się i denerwujemy, męczymy lub złościmy, ale także, gdy intensywnie się śmiejemy, odczuwając radość. Jest tak dlatego, że rośnie nam ciśnienie, a krew szybciej krąży w rozszerzonych tętnicach, żyłkach i naczyniach włosowatych. Plamy takie znikają wraz z ustabilizowaniem się ciśnienia.
Wypieki na twarzy mogą się także pojawić na skutek niewłaściwej diety, a szczególnie źle na stan skóry wpływa kawa, która także podnosi ciśnienie, pikantne przekąski lub potrawy, a także wszystkie bardzo gorące dania. Czerwona twarz może być też wynikiem nadużywania alkoholu.
Czerwona twarz – przyczyny tego zjawiska to także choroby skóry i stany zapalne. Zaczerwienienia mają osoby cierpiące z powodu trądziku i krost, które zatykają gruczoły łojowe. Zaczerwienione policzki będą miały też osoby z atopowym zapaleniem skóry, a dodatkowe objawy w tym schorzeniu to obrzęk skóry, swędzenie i stany zapalne. Innym schorzeniem, którego efektem również będą czerwone plamy na twarzy, to trądzik różowaty.
Zaczerwienienia na twarzy pojawiają się także wraz ze starzeniem się organizmu i jest to wówczas naturalny proces, którego przyczyną jest osłabienie skóry i jej zmniejszona odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Czerwona twarz to także wynik ekspozycji na słońce, zwłaszcza w przypadku osób o jasnej, wrażliwej cerze proces opalania wywołuje zaczerwienienia cery, która ciemnieje dopiero po pewnym czasie.

Czerwona twarz – nie chcemy jej mieć

Skóra z zaczerwieniem to problem estetyczny. Skłonność do zaczerwienień dotyczy zwłaszcza skóry wrażliwej lub naczynkowej, zaś czerwona twarz i plamy na twarzy mogą być uwarunkowane nadwrażliwością skóry i zaburzoną lub spowolnioną pracą bariery ochronnej skóry. Zaczerwienienia mogą się nasilać pod wpływem niektórych czynników, np. promieniowania UV, nagłej zmiany temperatur, czy zanieczyszczenie środowiska. Niekorzystnie na skórę działa też stres, który przyspiesza mikrokrążenie w skórze, nietolerancja pokarmowa i źle dobrane kosmetyki. Czerwona skóra na twarzy może też być uwarunkowana genetycznie.

Zaczerwienienia na twarzy? Konieczna wizyta u dermatologa

Gdzie skóra bywa zaczerwieniona najczęściej? Poszerzone naczynka obserwujemy zazwyczaj na nosie i policzkach. Na ich intensywność wpływa stan skóry i całego organizmu. Jednocześnie nasilające się zmiany osłabiają dodatkowo skórę i zaczerwienienia mogą się utrwalić. Sprzyja temu np. ciąża, a także zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmach kobiet w czasie menopauzy. Do utrwalenia zaczerwieniania mogą się też przyczynić promienie słoneczne.
Zmiany skórne, zaczerwienienia i plamy na twarzy mogą towarzyszyć chwilowej reakcji na kosmetyk, ale częściej wynikają z chorób takich jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy toczeń rumieniowaty, które najczęściej mają charakter chroniczny i objawiają się z różnym nasileniem w różnym wieku. W diagnozowaniu problematyki skórnej najważniejsze są objawy, stopień ich nasilenia i okres występowania. By właściwie je ocenić i rozwiać wątpliwości konieczna jest wizyta u dermatologa.

Sposoby na zaczerwienioną twarz

Zaczerwienieniom widocznym na twarzy warto zapobiegać. Najprościej byłoby unikać czynników, które mogą je wywołać. Dlatego konieczna jest właściwa pielęgnacja – odpowiednio dobranymi do potrzeb cery kosmetykami, które nawilżą ją, a nie przesuszą, nie będą podrażniać i nasilać dolegliwości. Dobre produkty powinny wzmacniać barierę ochronną skóry, dzięki czemu skóra będzie mniej podatna na zaczerwienienia. Wybieraj kosmetyki hipoalergiczne i unikaj tych, które w składzie mają sztuczne substancje zapachowe i barwniki – to właśnie te substancje zwiększają ryzyko powstania podrażnień i zaczerwienienia skóry.
Barierę ochronną przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi wzmacnia np. kwas hialuronowy. Szukaj więc przede wszystkim kosmetyków myjących – pinek i żeli – z jego zawartością. Ale pomogą też delikatne kremy.

Czerwona twarz? Wykorzystaj moc lukrecji

Doskonałe właściwości przeciwzapalne posiada lukrecja. Łagodzi i regeneruje podrażnienia skórne, co jest szczególnie istotne w przypadku zaczerwienienia na twarzy. Kosmetyki z lukrecją sprawdzą się zwłaszcza, jeśli cierpisz z powodu rumienia, czy przebarwień po wypryskach lub masz po prostu cerę problematyczną z tendencją do zaczerwienienia. Wypróbuj serię kosmetyków, mgiełek i serum do twarzy It's SKIN POWER, które pielęgnują nadwrażliwą i alergiczną lub trądzikową skórę. Kremy tej marki dobrze zadbają o cerę z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi.

Zaczerwienienia na twarzy wzmocni słońce

Unikaj słońca – czerwona twarz będzie jeszcze bardziej czerwona po ekspozycji na słońce. Cera problematyczna z tendencją do podrażnień powinna być odpowiednio zabezpieczona przed ekspozycją na słońce. Możesz pozwolić sobie na umiarkowane opalanie,a le pod warunkiem zastosowania kremu z wysokim filtrem, który zmniejszy ryzyko większego zaczerwienienia skóry.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.