Data publikacji:

Czy czerwone pieprzyki są groźne? Skąd się biorą?

Podczas kąpieli lub przebierania się zauważyłaś u siebie dziwny, czerwony pieprzyk? Niepokoi cię wygląd nowo powstałej zmiany? Koniecznie przeczytaj, skąd biorą się czerwone pieprzyki i inne znamiona barwnikowe oraz kiedy najwyższa pora na spotkanie z dermatologiem.
czerwone pieprzyki

Pieprzyki – jak powstają?

Znamiona barwnikowe, zwane powszechnie pieprzykami, powstają już we wczesnym okresie dzieciństwa. To naturalna reakcja na działanie promieniowania UV, które doprowadza do miejscowego nagromadzenia barwnika skóry – melaniny. Jeśli często eksponujesz skórę latem, każdego roku może przybywać ci nawet kilka pieprzyków – zwłaszcza jeśli masz jasną karnację.
W większości przypadków pieprzyki to zmiany niegroźne, niewymagające lekarskiej ingerencji. Zdarza się jednak, że na skórze pojawia się znamię niepokojące, zarówno ze względu na wygląd, jak i powodowane objawy. Jak wówczas postępować?

Oceń pieprzyk według skali ABCDE

Z pewnością wiesz, że niektóre pieprzyki mogą być zmianami nowotworowymi, zwiastującymi śmiertelnie groźnego czerniaka skóry. Na potrzebę ich zidentyfikowania powstała specjalna dermatologiczna skala ABCDE, którą możesz zastosować samodzielnie. Jeśli zauważyłaś nowy, dziwny pieprzyk, przyjrzyj się mu dobrze i sprawdź, czy dotyczą go następujące cechy:
A – (Asymmetry) – Asymetria w kształcie
B – (Border) – Granice nieregularne
C – (Colour) – Kolor jest niejednorodny
D – (Diameter) – Rozmiar, zazwyczaj duży
E – (Elevation) – Uniesienie zmiany
Ponadto pieprzyk mający cechy nowotworowe może swędzieć, krwawić, a nawet piec.

Jak postępować z podejrzanym pieprzykiem?

Każdy, bez względu na to, czy zauważa u siebie nowe pieprzyki, czy nie, raz do roku powinien odwiedzić dermatologa w celu wykonania prostego badania: dermatoskopii. Podczas tej procedury specjalista ogląda każde znamię na ciele za pomocą specjalnej lupy. To pozwala na ustalenie, czy pieprzyk ma cechy nowotworu skóry.
Jeśli więc niepokoi cię znamię, które znalazłaś na ciele, nie zwlekaj i umów się na bezbolesne badanie. Należy dodać, że czasem nawet i te pieprzyki, które towarzyszą nam od dzieciństwa, wskutek niekorzystnych czynników mogą nabrać cech złośliwych!

Czerwone pieprzyki na ciele – co to takiego?

Pieprzyk większości z nas kojarzy się ze zmianą w kolorze czarnym lub brązowym. Co jednak, jeśli na skórze znajdziesz pęcherzyk w odcieniu krwistej czerwieni? Spokojnie – to najprawdopodobniej niegroźna zmiana naczynkowa. Czerwone pieprzyki powstają na skutek pęknięcia mikroskopijnych naczyń w skórze, do którego dochodzi poprzez działanie wysokich temperatur, silnych emocji czy spożywania niektórych produktów.
Warto jednak bacznie obserwować czerwony pieprzyk – pamiętaj o wyżej wspomnianej skali. Jeśli zmiana rośnie, nabiera dziwnego kształtu lub swędzi, należy zgłosić się na badanie dermatologiczne. Jeśli lekarz zakwalifikuje pieprzyk do usunięcia chirurgicznego, zostanie on przebadany przez histopatologa. To pozwoli ustalić, czy zmiana ma charakter rakowy.

Usuwanie czerwonych pieprzyków - metody

Czerwone pieprzyki i inne zmiany skórne, choć zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, bywają problemami natury estetycznej. Jeśli pieprzyk psuje ci samopoczucie, możesz udać się na zabieg jego usunięcia. Pieprzyków można pozbyć się na kilka różnych sposobów.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyka

To najtańsza metoda usuwania zmian skórnych, polegająca na wycięciu ich za pomocą skalpela. Zabieg jest krótkotrwały i kończy się założeniem szwów. Po zagojeniu na skórze pozostaje ślad w postaci blizny.
Aby zmniejszyć widoczność śladu po wycięciu pieprzyka, warto stosować specjalistyczne preparaty wspomagające regenerację skóry – na przykład maści lub plastry na blizny.

Laserowe usuwanie pieprzyków

To chętnie wybierana metoda, ze względu na mniejsze rozmiary blizny, która pozostaje po zabiegu. Laseroterapia pozwala na precyzyjne niszczenie komórek barwnikowych. Zaletą zabiegu jest to, że nie wymaga zakładania szwów.

Elektrokoagulacja

Zabieg polega na zastosowaniu prądu o wysokiej częstotliwości, który niszczy komórki w obrębie pieprzyka.

Krioterapia

Zwana także wymrażaniem, dobrze sprawdza się na „wystających” pieprzykach. Niska temperatura niszczy komórki w obrębie zmiany i powoduje jej odpadnięcie.

Czy czerwone pieprzyki można usunąć w domu?

Zdecydowanie odradzamy samodzielnych prób usuwania pieprzyków. Mogą zakończyć się one nie tylko niepowodzeniem, ale także infekcją skóry czy nieestetycznymi bliznami. Niwelowanie pieprzyków warto więc pozostawić profesjonalistom. Jeśli chodzi o czerwone, małe pieprzyki, często zdarza się, że zmiana ulega samoistnemu wchłonięciu lub znika ze skóry na skutek procesów jej naturalnego złuszczania.

Jak zapobiegać pojawianiu się pieprzyków?

Zdaniem niektórych pieprzyki są urocze, inni za nimi nie przepadają. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, pamiętaj przede wszystkim o stosowaniu kremów z filtrem UV. Kosmetyki zabezpieczające przed słońcem stosuj nie tylko latem, ale i w innych porach roku. Dzięki nim zmniejszysz ryzyko pojawiania się nowych zmian barwnikowych na skórze.

Czerwone pieprzyki – podsumowanie

Pieprzyki w kolorze czerwonym to nic innego, jak drobne naczynka krwionośne, które uległy pęknięciu. Nie musisz się nimi przejmować pod warunkiem, że utrzymują swój rozmiar i nie powodują negatywnych odczuć. Pamiętaj o corocznym badaniu dermatologicznym: to najprostszy sposób na kontrolowanie stanu skóry i prędkie typowanie zmian, które mogą okazać się podejrzane.
Zdjęcie: Envanto Elements