Data publikacji:

Czym myć pędzle do makijażu? Polecane produkty

Dzięki dobrym pędzlom do makijażu twój make-up wskoczy na wyższy level. Czy jednak pamiętasz o ich regularnym czyszczeniu? Brak dbałości o stan pędzli odbije się szybko nie tylko na jakości makijażu, ale i zdrowiu twojej cery. Sprawdź, czym myć pędzle do makijażu i jak robić to prawidłowo!
Czym myć pędzle do makijażu

Mycie pędzli do makijażu – dlaczego jest tak ważne?

Pędzle do makijażu to obowiązkowy element w toaletce zarówno domorosłej, jak i profesjonalnej makijażystki. Sięgamy po nie codziennie, aplikując podkład, puder, róż czy cienie do powiek. Bez ich pomocy wykonanie szałowego make-upu byłoby trudne.
Należy pamiętać, że pędzle używane codziennie nie pozostają bez wpływu na stan skóry. Masz kłopot z zaskórnikami, pryszczami, wysypką? Jednym z głównych podejrzanych może być brudny pędzel do makijażu!
Włosie pędzla po każdym użyciu pokrywa się nie tylko kosmetykami kolorowymi, ale także łojem, resztkami naskórka i zanieczyszczeniami, które znajdowały się na skórze. Wszystko to jest idealną pożywką dla bakterii, które mogą pogarszać stan skóry. Nie brzmi to najlepiej, prawda? Na pewno nie chcesz nakładać takich „dobroci” na swoją cerę – pamiętaj więc o regularnym czyszczeniu swoich pędzli.

Czym myć pędzle do makijażu?

Zarówno pędzle ze sztucznym, jak i naturalnym włosiem wymagają regularnego, troskliwego czyszczenia. Jakich produktów najlepiej do tego użyć?

Delikatny szampon do włosów

Szampony naturalne i dziecięce mogą być wykorzystane do czyszczenia pędzelków naturalnych i syntetycznych.

Żel lub pianka do demakijażu

Do mycia pędzli możesz wykorzystać swój kosmetyk do oczyszczania twarzy – piankę lub żel. Stosuj go jednak wyłącznie do mycia pędzli syntetycznych. Włosie naturalne wymaga traktowania delikatniejszymi produktami.

Specjalny preparat do mycia pędzli

W drogeriach internetowych znajdziesz także specjalne kosmetyki do mycia pędzli do makijażu. Są one skomponowane tak, by dokładnie usuwać zanieczyszczenia, jednocześnie pielęgnując włosie.

Jak myć pędzle do makijażu prawidłowo?

Czas przejść do praktyki. Jak właściwie myć pędzle do makijażu? Odpowiedź brzmi: z wyczuciem! Nie szarp i nie rozciągaj włosia, w przeciwnym wypadku narażasz je na zniszczenie i wyrwanie.
 • Odrobinę kosmetyku nanieś na zagłębienie dłoni, a następnie spień odrobiną wody. Zwilżony pędzel zanurz w produkcie i wykonuj delikatne, koliste ruchy. Następnie spłucz włosie ciepłą wodą.
 • Do mycia pędzli do makijażu możesz wykorzystać specjalne akcesoria, na przykład silikonowe szczoteczki.
 • Po umyciu pędzli odstaw je do samoistnego wyschnięcia na ręczniku papierowym. Nie kładź ich na kaloryferze – może to doprowadzić do odkształcenia włosia.
 • Nie zapomnij także o delikatnym wyczyszczeniu rączki pędzla. Możesz zrobić to „na sucho”, stosując spray do dezynfekcji.
 • Jak często myć pędzle do makijażu?

  Pędzle i gąbki stosowane do nakładania produktów płynnych należy czyścić po każdym użyciu. Wykonanie ponownego makijażu brudnym pędzlem będzie nie tylko niehigieniczne, ale także po prostu trudne.
  Co się tyczy produktów prasowanych i sypkich, pędzle stosowane do ich nakładania wystarczy myć 1–2 razy w tygodniu. Ta sama zasada dotyczy puszków do makijażu, spiralek oraz zalotek.

  Mycie pędzli do makijażu – podsumowanie

  Czyste pędzle do makijażu to sprzymierzeńcy twojej cery. Nie zapominaj o ich regularnym myciu z zastosowaniem właściwych produktów. Make-up wykonywany czystymi pędzlami będzie znacznie przyjemniejszy, a także zdrowszy dla twojej skóry!
  Zdjęcie: Envato Elements