Data publikacji:

Retinol: jak działa? Z czym nie łączyć retinolu?

Retinol to aktywna forma witaminy A, doceniana w kosmetologii za silne działanie przeciwstarzeniowe. Jego skuteczność potwierdzona jest licznymi badaniami. Warto jednak pamiętać, że nieodpowiednie stosowanie retinolu może wiązać się z negatywnymi skutkami ubocznymi. Chcesz wprowadzić go do swojej pielęgnacji? Sprawdź, z czym nie łączyć retinolu oraz, jakie składniki aktywne wspomogą jego działanie.
Z czym nie łączyć retinolu

Czym jest retinol?

Retinol to aktywna postać witaminy A wynaleziona w latach 30. XX wieku. W kosmetyce retinol wykorzystywany jest od lat 80., kiedy to dowiedziono jego właściwości antyoksydacyjnych, odmładzających i rozjaśniających. Należy dodać, że na przestrzeni lat retinol został bardzo starannie przebadany i wciąż pozostaje w kręgu zainteresowań specjalistów dermatologii i kosmetologii.

Retinol: właściwości

Retinol to jeden z najcenniejszych składników, jakie można znaleźć w dobrych produktach przeciwstarzeniowych. Działanie odmładzające to jednak niejedyny powód, dla którego warto rozważyć jego stosowanie.
Do najważniejszych właściwości retinolu zaliczamy:
  • Zdolność do syntezy kolagenu i elastyny w skórze poprzez intensywne pobudzanie fibroblastów. Retinol zwiększa jędrność i gęstość skóry, a nawet niweluje drobne zmarszczki.
  • Przyspieszenie regeneracji naskórka.
  • Spowolnienie naturalnych procesów starzenia zachodzących w skórze.
  • Działanie złuszczające.
  • Ochronę skóry przed działaniem wolnych rodników.
  • Rozjaśnianie przebarwień posłonecznych i potrądzikowych.
  • Regulacja pracy gruczołów łojowych i działanie przeciwtrądzikowe.
  • Poprawa ukrwienia skóry.
  • Kiedy warto wypróbować retinol?

    Kosmetyki z retinolem sprawdzają się świetnie na większości cer. Można stosować go już w młodym wieku w ramach profilaktyki starzenia skóry. Zalety retinolu docenią osoby borykające się z poszarzałą, ziemistą cerą pozbawioną blasku, jak również borykające się z trądzikiem i nadmiernym przetłuszczaniem cery. Po retinol warto sięgnąć także, jeśli chcesz pozbyć się pierwszych drobnych zmarszczek.

    Retinol – przeciwwskazania do stosowania

    Nie wszystkie osoby mogą pozwolić sobie na kurację retinolem. Jeśli jesteś posiadaczką skóry bardzo wrażliwej, retinol może ją podrażniać. Zrezygnuj z niego także, jeśli jesteś w trakcie stosowania kwasów kosmetycznych.
    Nie zaleca się stosowania kosmetyków z retinolem w czasie zwiększonej ekspozycji skóry na działanie promieni UV. Pamiętaj, że retinol ma działanie fotouczulające, dlatego stosując go bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz, możesz nabawić się przebarwień, a nawet oparzeń!
    Uwaga: stosowanie retinolu jest bezwzględnie odradzane kobietom ciężarnym i karmiącym. Retinol przenika do organizmu i może powodować zaburzenia w rozwoju płodu.

    Kosmetyki z retinolem – co wybrać?

    Retinol w ostatnim czasie przeżywa renesans popularności: kosmetyki z zawartością witaminy A znajdziesz w ofertach większości marek kosmetycznych. Które z nich warto wypróbować?

    Serum z retinolem

    Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem stosowania retinolu jest serum. Lekka konsystencja kosmetyku pozwala składnikom aktywnym szybciej wnikać w skórę, a tym samym działać znacznie efektywniej.

    Krem z retinolem

    Inną opcją jest stosowanie kremu na noc z retinolem. Składnik ten znajdziesz w wielu kremach przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej.

    Jak stosować retinol?

  • Kosmetyki z retinolem zawierają jego różne stężenia. Zwykle najniższe wynosi 0,2%, a najwyższe: 2%. Zaczynając pielęgnację z tym składnikiem, zacznij od najniższego poziomu. To ważne, aby zbudować tolerancję na retinol.
  • W pierwszym tygodniu stosowania retinolu sięgaj po niego tylko 2 razy. W drugim tygodniu możesz używać retinolu co drugi dzień, a w kolejnym codziennie. Pamiętaj jednak, aby obserwować reakcje swojej cery – jeśli jest podrażniona, zmniejsz częstotliwość stosowania kosmetyku.
  • Retinol na skórę nakładaj wyłącznie podczas pielęgnacji wieczornej. Serum lub krem należy nanieść na umytą, dobrze osuszoną skórę.
  • Kolejnego dnia podczas pielęgnacji porannej koniecznie zabezpiecz cerę kremem z filtrem UV SPF minimum 50.
  • Retinol – z czym nie łączyć?

    Stosując retinol, musisz wiedzieć także, z jakimi składnikami aktywnymi nie należy go łączyć. Nieodpowiednie zestawienia składników mogą nie tylko obniżać ich skuteczność, ale doprowadzać do podrażnień.
    Retinolu w jednej rutynie pielęgnacyjnej nie należy łączyć z:
  • Kwasami kosmetycznymi AHA i BHA, szczególnie glikolowym, salicylowym, pirogronowym.
  • Witaminą C,
  • Niacynamidem,
  • Maściami i lekami zawierającymi retinoidy.
  • W trakcie kuracji retinolem należy ograniczyć także używanie peelingów – witamina A ma działanie złuszczające, dlatego dodatkowe metody złuszczania naskórka można stosować rzadziej. Ponadto unikaj peelingów ziarnistych – zamień je na delikatniejsze w działaniu peelingi enzymatyczne.

    Składniki, które warto łączyć z retinolem

    Z retinolem warto łączyć wszelkie składniki aktywne o działaniu nawilżającym i regenerującym. Bez obaw możesz zestawiać retinol z ceramidami, peptydami, kwasem hialuronowym oraz pantenolem.

    Retinol – sposób na młodą skórę

    Retinol to substancja o niesamowitych właściwościach, która stosowana regularnie pozwoli ci dłużej cieszyć się młodo wyglądającą cerą. Pamiętaj jednak, że ze względu na silne działanie, retinol do pielęgnacji należy wprowadzać stopniowo. Unikaj łączenia retinolu z kwasami, witaminą C, niacynamidem i innymi preparatami z witaminą A.
    Zdjęcie: Envato Elements