Zdarzyło ci się zobaczyć na swojej głowie dziwnie wyglądający włos? Ciemny, gruby i skręcony jak drucik? Bardzo prawdopodobne, że był to włos dystroficzny. Nawet jeśli jeszcze nie wiesz, co to oznacza, idziemy o zakład, że choć raz zauważyłaś go u siebie. Sprawdźmy, czym tak naprawdę są nietypowe włosy i co jest przyczyną ich powstawania.
Sprawdź również, jak pielęgnować suche i zniszczone włosy.
Na co dzień niewiele osób zastanawia się, jak skomplikowanym procesem jest produkcja nowego włosa. W dużym uproszczeniu, jest on wytwarzany przez struktury w skórze praktycznie od zera. Jak każdy z procesów zachodzących w organizmie, wzrost włosów może ulegać zaburzeniom. Efektem tego jest właśnie powstawanie włosów dystroficznych i dysplastycznych.
Ich obecność bardzo trudno przeoczyć – włosy dystroficzne i dysplastyczne wyraźnie różnią się od tych, które oglądasz na co dzień. Przedstawiamy charakterystykę włosów dystroficznych i dysplastycznych oraz przyczyny ich powstawania.
Włosy dystroficzne istotnie różnią się od włosów normalnych. Mają chropowatą, szorstką powierzchnię i nierówną strukturą. Są też zwykle ciemniejsze i o wiele grubsze. Swoim wyglądem przypominają skręconą żyłkę lub zgięty drucik.
Przyczyną ich powstawania jest dystrofia, czyli według definicji „zaburzenie rozwojowe spowodowane brakiem odżywiania lub niewłaściwym odżywianiem tkanek lub narządów, prowadzące do powstawania w nich zmian zwyrodnieniowych, a w skrajnych przypadkach – zaniku (atrofii)”.
Skutkuje to pojawieniem się włosów, które nie posiadają cebulek oraz macierzy. Charakterystyczne jest także dla nich stopniowe zwężanie, przez co bardzo łatwo można je urwać.
Włosy dystroficzne powstają w trzech etapach, związanych z przekształceniem ich macierzy.
Jeśli chodzi z kolei o włosy dysplastyczne, to posiadają one widoczne pozostałości pochewki korzenia (warstwy znajdujące się w obrębie korzenia włosa) oraz macierz. Do pozostałych sposobów rozróżnienia włosów dysplastycznych należy: zwężenie korzenia włosa wraz z miniaturyzacją cebulek czy złamanie włosów w miejscu przewężeń. Są to przede wszystkim włosy cienkie, pozbawione osłonek.
Głównymi czynnikami powodującymi występowanie włosów dystroficznych lub dysplastycznych jest przyjmowanie leku Metotreksat, który podawany jest przy terapiach onkologicznych, ciężkich chorobach autoimmunologicznych oraz reumatoidalnych.
Podobnie zadziałać może także promieniowanie rentgenowskie, które wykazuje negatywny wpływ na cebulkę włosa. Innym medykamentem, który może przyczyniać się do powstawania zaburzeń wzrostu włosa, jest Kolchicyna stosowana przy leczeniu dny moczanowej lub bólach reumatycznych.
Uwagę zwrócić należy także na wchłanianie miedzi. Osoby narażone na niedobór tego cennego składnika mogą częściej niż pozostali znaleźć u siebie pojedyncze, grube, skręcone włosy. Pogorszonemu wchłanianiu miedzi sprzyja nadmierne spożywanie cynku.
Niemal każdy człowiek od czasu do czasu znajduje u siebie włos dysplastyczny lub dystroficzny. Jeśli ich liczba nie przekracza 3% wszystkich włosów na głowie, nie ma się czym przejmować. Często pojawiające się włosy „nieprawidłowe” powinny skłonić do wykonania badań lekarskich.
Jeszcze inną przyczyną mogą być zmiany hormonalne, zwłaszcza te związane z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Uznawana za normę ilość włosów dystroficznych u zdrowego człowieka to od 3 do 8%, włosów dysplastycznych do 10%. U osób z chorobami tarczycy włosów dystroficznych może być nawet do 17%.
Kiedy możesz podejrzewać u siebie kłopoty z tarczycą? Towarzyszyć im mogą zaburzenia wagi (zarówno skłonność do tycia, jak i niedowaga), ogólne osłabienie organizmu, problemy skórne, drażliwość. Jeśli zauważasz u siebie takie symptomy, koniecznie udaj się do lekarza i wykonaj badania tarczycy: TSH, FT3, FT4.
Nie stwierdzono jednoznacznie, czy pielęgnacja skóry może mieć wpływ na powstawanie dystrofii, czy dysplastyki włosa. Niemniej jednak, odpowiednia troska o cebulki zawsze okazuje się trafnym wyborem; dzięki temu twoje włosy będą silniejsze, bardziej lśniące i gładkie. Pielęgnacja skóry głowy to podstawowy sposób na zapobieganie ich wypadaniu.
Na rynku znajdziesz wiele peelingów przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy. Peeling ma za zadanie odblokować mieszki łojowe, w których zbierają się zanieczyszczenia blokujące swobodny wzrost włosów. Ponadto scrub skóry głowy to znakomity sposób na ograniczenie jej przetłuszczania. Wykonuj go 1-2 razy w tygodniu.
Aby dopieścić cebulki i przyspieszyć wzrost włosów, stosuj wcierki do skóry głowy. Poszukuj produktów, które zawierają składniki takie, jak biotyna, wyciąg z korzenia chrzanu lub imbiru. Wcierka nie tylko dostarcza cebulkom niezbędnych witamin i minerałów, ale także pobudza mikrokrążenie skórne.
Czy może być coś przyjemniejszego od masażu skóry głowy? Pełni on nie tylko funkcję relaksacyjną; masaż pobudza krążenie krwi w skórze, co doskonale odżywia cebulki. Do masażu skóry głowy warto wykorzystać szczotkę z miękkimi igiełkami lub naturalnym włosiem.
Włosy dysplastyczne i dystroficzne mogą pojawić się u każdego – ich okazjonalna obecność nie powinna być powodem do niepokoju. Jeśli jednak zauważasz je u siebie nadzwyczaj często, na wszelki wypadek warto wykonać badania lekarskie, ukierunkowane na zdrowie tarczycy. Pamiętaj też, że dla zdrowia i kondycji włosów ważne są odpowiednie odżywianie i pielęgnacja skupiona na skórze głowy.
Autorka: Joanna Stanuch