Data modyfikacji:

Czym są włosy dystroficzne i dysplastyczne?

Zdarzyło Ci się zobaczyć na swojej głowie dziwnie wyglądający włos? Ciemny, gruby i skręcony? Bardzo prawdopodobne, że był to włos dystroficzny. Sprawdźmy, co to znaczy i co jest przyczyną ich powstawania.

Przedstawiamy charakterystykę włosów dystroficznych i dysplastycznych oraz przyczyny ich powstawania.

Włosy dystroficzne

Włosy dystroficzne istotnie różnią się od włosów normalnych. Mają chropowatą, szorstką powierzchnię i nierówną strukturą. Są też zwykle ciemniejsze i o wiele grubsze. Swoim wyglądem przypominają skręconą żyłkę lub zgięty drucik.

Przyczyną ich powstawania jest dystrofia, czyli według definicji „zaburzenie rozwojowe spowodowane brakiem odżywiania lub niewłaściwym odżywianiem tkanek lub narządów, prowadzące do powstawania w nich zmian zwyrodnieniowych, a w skrajnych przypadkach – zaniku (atrofii)”. Skutkuje to pojawieniem się włosów, które nie posiadają cebulek oraz macierzy. Charakterystyczne jest także dla nich stopniowe zwężanie, przez co bardzo łatwo można je urwać.

Włosy dysplastyczny

Jeśli chodzi z kolei o włosy dysplastyczne to posiadają one widoczne pozostałości pochewki korzenia (warstwy znajdujące się w obrębie korzenia włosa) oraz macierz. Do pozostałych sposobów rozróżnienia włosów dysplastycznych należy: zwężenie korzenia włosa wraz z miniaturyzacją cebulek czy złamanie włosów w miejscu przewężeń. Są to przede wszystkim włosy cienkie, pozbawione osłonek.

Przyczyna powstawania włosów dystroficznych oraz dysplastycznych

Głównymi czynnikami powodującymi występowanie włosów dystroficznych lub dysplastycznych jest przyjmowanie leku Metotreksat, który podawany jest przy terapiach onkologicznych, ciężkich chorobach autoimmunologicznych oraz reumatoidalnych. Podobnie zadziałać może także promieniowanie rentgenowskie, które wykazuje negatywny wpływ na cebulkę włosa. Innym medykamentem, który może przyczyniać się do powstawania zaburzeń wzrostu włosa jest Kolchicyna stosowana przy leczeniu dny moczowej lub bólach reumatycznych.

Uwagę zwrócić należy także na wchłanianie miedzi. Osoby narażone na niedobór tego cennego składnika mogą częściej niż pozostali znaleźć u siebie pojedyncze grube, skręcone włosy.

Jeszcze inną przyczyną mogą być zmiany hormonalne, zwłaszcza te związane z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Uznawana za normę ilość włosów dystroficznych u zdrowego człowieka to od 3 do 8%, włosów dysplastycznych do 10%. U osób z chorobami tarczycy włosów dystroficznych może być nawet do 17%.

Więcej poradników na temat pielęgnacji włosów znajdziesz TUTAJ

Autor: Natalia Malko