Data publikacji:

Czym smarować plamy starcze?

Nieestetyczne plamy starcze mogą pojawiać się na dłoniach i twarzy kobiet już w wieku średnim, jednak zazwyczaj dzieje się to po 50. roku życia. Mają postać charakterystycznych zmian barwnikowych na skórze. Istnieje kilka czynników, które przyspieszają ich powstawanie, a niektóre z nich są niezależne od nas. Warto postawić na profilaktykę, by opóźnić ich pojawienie się. Kiedy już są widoczne, pozostaje pytanie, czym smarować plamy starcze oraz jakimi zabiegami medycyny estetycznej można się wesprzeć.
Czym smarować plamy starcze?

Co to są plamy starcze?

Dłonie i twarz to wizytówka każdej kobiety, to po nich można rozpoznać jej wiek, a wiele pań za wszelką cenę stara się opóźnić naturalne procesy starzenia. Młoda skóra jest napięta i nawodniona, wraz z wiekiem jednak powoli wiotczeje, ponieważ zmniejsza się produkcja kolagenu. Coraz słabsze stają się również komórki pigmentowe produkujące melaninę, które nie chronią już tak skutecznie przed promieniowaniem UV. Nie każdy wie, że kumuluje się ono w organizmie przez całe życie, a skutki nadmiernej ekspozycji na słońce odczuwamy często dopiero po latach, między innymi pod postacią przebarwień. Kiedy już pojawią się zmiany barwnikowe, pozostaje nam zastanowić się, czym smarować plamy starcze i w jaki sposób zminimalizować ich widoczność. A może warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów?

Jak zlikwidować plamy starcze na twarzy?

W medycynie plamy starcze nazywane są plamami soczewicowatymi. Pojawiają się najczęściej w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych. Mogą przybierać jaśniejszą lub ciemniejszą brązową barwę.
Ponieważ dla wielu kobiet nieestetyczne plamy są bardzo niekomfortowe, specjaliści nieustannie pracują nad nowymi metodami, które pozwolą sobie z nimi poradzić. Usuwanie plam starczych na twarzy czy dłoniach można przeprowadzić w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej, jednak zabiegi są kosztowne. Z tego względu zazwyczaj pierwszym wyborem są domowe sposoby i produkty dostępne w drogeriach oraz aptekach takie jak peeling, krem i maseczka na plamy starcze.
Jak wygląda usuwanie plam starczych na twarzy w profesjonalnych gabinetach? Odbywa się ono za pomocą lasera. Metoda ta wyróżnia się dużą skutecznością, jest bezbolesna i szybka, a do wyboru jest kilka technologii. Specjaliści mówią również o skuteczności peelingu medycznego oraz maseczek wybielających na plamy starcze.
W domowym zaciszu można zastosować wiele środków, które wspomogą skłonną do przebarwień skórę. Kobiety wymieniają się pomysłami, czym smarować plamy starcze, by zminimalizować ich widoczność, a producenci kosmetyków wychodzą naprzeciw ich potrzebom, proponując wciąż nowe, coraz skuteczniejsze preparaty.

Czym smarować plamy starcze?

Pojawiające się wraz z wiekiem przebarwienia znane były już naszym babciom, które usiłowały dać sobie z nimi radę dostępnymi im sposobami. Z kuchennych składników przyrządzały płyny do przemywania lub maski. Czym można smarować plamy starcze? Sprawdzi się cytryna, soda oczyszczona oraz świeży ogórek. Każdy z tych produktów przejawia właściwości rozjaśniające. Możesz przygotować z nich maseczkę na plamy starcze – z sody po dodaniu wody tworzy się papka o działaniu wybielającym, starty ogórek również pomaga rozjaśnić skórę. Sprawdza się również regularne przemywanie twarzy i grzbietu dłoni wacikiem nasączonym w soku cytrynowym.

Kosmetyki usuwające plamy starcze na twarzy

Jeśli nie dowierzasz domowym sposobom, masz przekonanie, że profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy działają skuteczniej i cenisz sobie wygodę, użyj gotowych produktów. Powinny zainteresować cię peelingi złuszczające stary naskórek, maski rozjaśniające i wygładzające oraz kremy do codziennego stosowania. Czym jeszcze można smarować plamy starcze? W aptekach dostępne są specjalne maści i żele. Najlepiej stosować je pod okiem lekarza, który oceni, jakie stężenie składników aktywnych będzie najbardziej odpowiednie.
  • Specjalne peelingi do skóry z przebarwieniami są jedną z podstaw kuracji rozjaśniającej do twarzy. Przygotowują skórę do dalszych zabiegów, których efektem ma być wyraźna poprawa jej kondycji. Peeling wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza niewielkie przebarwienia.
  • Wielkim plusem nakładania maseczki na plamy starcze jest intensywność jej działania. Dzięki temu, że jest nakładana na dłuższy czas, pozwala na wchłonięcie w głębsze warstwy skóry składnikom aktywnym. Intensywnie działające maski powinny stanowić jeden z filarów kuracji przeciw przebarwieniom.
  • Kremy na przebarwienia są tym, czym powinny się smarować osoby z plamami starczymi na co dzień. Ich zadaniem jest rozjaśnianie cery, a także zapobieganie powstawaniu nowych nieestetycznych plam. Najlepiej wybierać kremy z filtrem o dodatkowym działaniu redukującym zmarszczki.

Profilaktyka – jak ograniczyć powstawanie plam starczych?

Niegdyś pojawiające się wraz z wiekiem przebarwienia nazywano plamami wątrobowymi, jednak nazwa ta nie ma nic wspólnego z genezą ich powstawania. Bardziej odpowiednim określeniem są plamy posłoneczne, mimo iż wiemy już, że ekspozycja na promieniowanie UV nie jest ich jedyną przyczyną.
Na niektóre powody powstawania przebarwień nie mamy wpływu, związane są one z zaburzeniami hormonalnymi lub przyjmowanymi z powodu rozmaitych schorzeń lekami. Od nas zależy jednak właściwa ochrona skóry przed promieniowaniem, która jest ważna przez cały rok. Jeśli zastanawiasz się, czym smarować twarz, by uniknąć plam starczych, decyduj się zawsze na codzienne kremy i podkłady do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym. Unikaj również słońca w godzinach 11:00-15:00, szczególnie w letnie dni.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym