Data publikacji:

Czym zmyć lakier do paznokci?

Lakier do paznokci to jedno z niezbędnych akcesoriów większości kobiet. I chociaż modne są dzisiaj zabiegi hybrydowe, tradycyjne produkty nadal mają szerokie grono zwolenniczek. Pomalowanie paznokci nie tylko wpływa na dopracowany wygląd i jest uzupełnieniem stylizacji, ale także poprawia nastrój. Po kilku dniach jednak pojawia się potrzeba usunięcia produktu. Czym zmyć lakier do paznokci w przypadku, gdy okaże się, że zabrakło zmywacza i co zrobić, gdy nieopatrznie kapnie on na ulubioną odzież? Sprawdź, jak zmyć lakier z ubrań bezpiecznie i skutecznie oraz co zrobić, gdy zabraknie odpowiednich produktów do usunięcia kosmetyków tradycyjnych, jak i hybrydowych.
czym zmyć lakier do paznokci

Jak zmyć lakier do paznokci bez zmywacza?

Wśród najczęściej używanych zmywaczy do paznokci znajdują się tradycyjne preparaty w niewielkich buteleczkach, które podzielić można na bezacetonowe i acetonowe. Zmywacze bezacetonowe mają formułę delikatniejszą dla płytki paznokcia. Skutecznie zmywają lakiery tradycyjne, bez zbytniego przesuszania paznokci i skórek. Odpowiedzią na pytanie, czym zmyć hybrydę, są natomiast produkty zawierające aceton. Rozpuszczają one lakiery szybko i skutecznie, jednak ingerują też chemicznie w strukturę paznokcia. Powinny być stosowane wyłącznie wtedy, gdy niemożliwe jest zdjęcie lakieru hybrydowego przez kosmetyczkę i trzeba wykonać to w warunkach domowych.
Jednak jak zmyć paznokcie bez zmywacza? Na szczęście na pozbycie się lakieru z płytki paznokciowej istnieje kilka domowych sposobów. Można to zrobić za pomocą octu, benzyny ekstrakcyjnej lub alkoholu. Płynów tych należy użyć w podobny sposób jak tradycyjnego zmywacza, czyli nasączając wacik kosmetyczny i pocierając paznokieć. Sposoby te jednak nie należą do korzystnie oddziałujących na płytkę paznokcia, dlatego należy z nich korzystać tylko w wyjątkowych i awaryjnych sytuacjach, a do regularnego zmywania stosować przeznaczone do tego bezacetonowe preparaty, najlepiej z dodatkiem substancji nawilżających i pielęgnujących.

Czym zmyć lakier hybrydowy, nie mając zmywacza z acetonem?

W przypadku gdy do dyspozycji nie mamy acetonu, udanie się do kosmetyczki jest niemożliwe, a hybrydę po prostu trzeba zdjąć, skuteczną metodą będzie jej właściwe spiłowanie. Co prawda w sprzedaży są specjalne naklejki na paznokcie, które stosuje się przed nałożeniem i utwardzeniem lakieru. Wówczas wystarczy tylko podważyć i zdjąć całość razem z hybrydą. Jednak niestety zazwyczaj sytuacja awaryjna ma miejsce wówczas, gdy już paznokcie są pomalowane. Należy wtedy użyć pilników o różnej gradacji.
Mocniejszym narzędziem o grubszych i bardziej szorstkich ziarnach trzeba zedrzeć lakier nawierzchniowy, czyli top coat, oraz wierzchnie partie lakieru. Gdy płytka paznokcia zacznie prześwitywać, należy użyć pilnika o mniejszej gradacji i zmniejszyć siłę nacisku. Pozostałości lakieru oraz miejsca przy skórkach warto usunąć bloczkiem polerskim, który nie zniszczy płytki ani nie zrani okolicznych skórek. Bardzo ważne jest, aby po zdjęciu hybrydy wetrzeć w paznokcie odżywczą oliwkę lub kosmetyk o podobnym działaniu.

Czym zmyć lakier do paznokci z ubrania?

Kwestia, jak zmyć lakier z ubrań, jest jednym z najczęściej zadawanych pytań związanych z poszukiwaniem wyjść awaryjnych w tematyce paznokci. I chociaż w momencie, gdy kosmetyk kapnie na ulubioną odzież, pojawia się przerażenie, istnieją sposoby na skuteczne pozbycie się problemu. Po pierwsze, nigdy nie należy mokrego lakieru wycierać od razu suchą lub mokrą szmatką. Spowoduje to wniknięcie substancji w głąb tkaniny i znacznie utrudni sprawę. Aby pozbyć się plamy, warto użyć sody spożywczej rozpuszczonej w wodzie w proporcji 1 : 1. Następnie nasączony mieszanką wacik trzeba przyłożyć do plamy z lakieru i po chwili rozpocząć delikatne pocieranie. Sposób ten zazwyczaj działa. Dla pewności można odzież wyprać z dodatkiem odplamiacza.
W przypadku delikatnych tkanin lub wtedy, gdy plama już zaschła, pomóc może spryskanie zabrudzenia lakierem do włosów, który zmiękczy kłopotliwe miejsce. Po chwili warto spróbować delikatnie zeskrobać lakier lub go podważyć i zdjąć.

Jak usunąć lakier hybrydowy do paznokci z ubrania?

Hybrydę z ubrania usunąć można przy pomocy środka do zmywania z acetonem. Jeżeli jednak tkanina jest delikatna lub może ulec odbarwieniu, zabrudzenie warto spryskać preparatem używanym do czyszczenia łazienki. Po przetarciu plamy ubranie należy wyprać jak zwykle. Innym sposobem może być również posypanie plamy proszkiem do prania, a po kilkunastu minutach przetarcie go wilgotną gąbką. Wypranie tak nasączonej plamy powinno rozwiązać problem.
Przed zastosowaniem którejkolwiek z powyższych metod, warto zrobić próbę oddziaływania zastosowanego środka na daną tkaninę. Można to wykonać w miejscu mało widocznym lub po lewej stronie na zakładce, przy szwie. Wówczas uzyskamy pewność, że tkanina po próbie zmycia lakieru nie odbarwi się i nie zniszczy.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!