Data publikacji:

Dehydroacetic acid – co to za składnik? Jak działa?

Dehydroacetic acid, czyli kwas dehydrooctowy, to składnik, który można spotkać w większości kosmetyków. Znajdziesz go zarówno w kremie do twarzy, jak i w paście do zębów. Zastanawia cię, czy dehydroacetic acid jest bezpieczny? Jakie jest jego działanie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Dehydroacetic acid

Dehydroacetic acid w INCI – co to takiego?

Dehydroacetic acid, czyli kwas dehydrooctowy, to substancja chemiczna występująca w postaci białego proszku. Jest bezwonny i nie rozpuszcza się w wodzie. Jest to związek pochodzenia roślinnego, jednak może być wytwarzany także w warunkach laboratoryjnych. Dehydroacetic acid to składnik kosmetyczny wykorzystywany w różnych produktach. Można znaleźć go także w wielu domowych detergentach.
Czy dehydroacetic acid jest wegański? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca: kwas dehydrooctowy pozyskuje się ze źródeł roślinnych lub sztucznych. Nie dowiedziono również, by kwas dehydrooctowy w jakikolwiek sposób negatywnie wpływał na stan środowiska naturalnego.

Dehydroacetic acid w kosmetykach – działanie

Dehydroacetic acid to łagodny konserwant, który poprawia formułę kosmetyku i chroni go przed rozwojem bakterii. Najważniejsze funkcje kwasu dehydrooctowego to:
  • zabezpieczenie produktu przed grzybami i bakteriami,
  • ochrona przed nadkażeniem kosmetyku otwartego podczas częstego kontaktu ze skórą (np. kremy),
  • wydłużenie terminu przydatności do zużycia,
  • nadawanie odpowiedniej, spoistej konsystencji.
  • Dzięki zastosowaniu kwasu dehydrooctowego kosmetyk zachowuje sterylność nawet przez wiele miesięcy, a jego konsystencja pozostaje spójna.

    Gdzie znajdziesz dehydroacetic acid?

    Kwas dehydrooctowy może występować tak naprawdę w każdym kosmetyku. Jest dodawany do kremów, serów, żeli myjących, pianek do golenia, szamponów, kosmetyków do opalania czy past do zębów. Znajdziesz go także w kosmetykach kolorowych oraz niektórych detergentach do sprzątania, a nawet klejach i spoiwach. Składnik nie wpływa stricte na działanie produktu; zapewnia mu jedynie mikrobiologiczną stabilność i odpowiednią konsystencję.

    Kwas dehydrooctowy a sodium dehydroacetate

    Warto wspomnieć, że dehydroacetic acid bywa mylony z innym składnikiem, jakim jest sodium dehydroacetate, czyli dehydrooctan sodu. Choć są to inne związki chemiczne, substancja ta ma jednak bardzo zbliżone działanie – jest konserwantem zapobiegającym namnażaniu bakterii i zapewniającym stabilność mikrobiologiczną. Jeśli zauważysz ją w składzie INCI kosmetyku, możesz mieć pewność, że masz do czynienia z podobnym konserwantem.
    Pamiętaj, że istnieje wiele aplikacji mobilnych, które pozwalają analizować składy INCI pod kątem szkodliwości. Wystarczy, że podasz nazwę kosmetyku lub zeskanujesz jego kod, a program poinformuje cię o składnikach potencjalnie szkodliwych.

    Dehydroacetic acid – szkodliwość

    Dehydroacetic acid to składnik uznany za bezpieczny do stosowania w kosmetykach. Jego maksymalna zawartość w jednym produkcie to jednak 0,6%. Dehydroacetic acid nie może być stosowany do produkcji kosmetyków w sprayu, takich jak dezodoranty czy lakiery do włosów.

    Dehydroacetic acid a alergie

    Jak wiele obcobrzmiących nazw, dehydroacetic acid widoczny w składzie może wywołać niepokój. Czy substancja ta aby na pewno jest bezpieczna? Badania jednak wskazują, że dehydroacetic acid nie ma właściwości uczulających, dlatego mogą stosować go również alergicy. Trzeba jednak podkreślić, że kwas dehydrooctowy nie powinien być spożywany – w takiej sytuacji może wywołać bardzo silne podrażnienie.

    Dehydroacetic acid – szkodliwość w ciąży

    Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania dehydroacetic acid przez kobiety spodziewające się dziecka – kwas dehydrooctowy nie przenika do organizmu i nie wywołuje żadnych negatywnych skutków zdrowotnych dla mamy i płodu.

    Dehydroacetic acid – czy jest komedogenny?

    Kwas dehydrooctowy nie ma właściwości zapychających, dlatego nie powinien oddziaływać źle na skórę tłustą i trądzikową. Konserwant ten jest więc powszechnie stosowany w żelach, kremach, tonikach czy serach do twarzy.

    Kosmetyki bez konserwantów – czy to dobry wybór?

    Popularność kosmetyków naturalnych sprawiła, że często można natknąć się na produkty pozbawione konserwantów, w tym kwasu dehydrooctowego. Takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Do tych pierwszych zaliczamy prosty i pewny skład produktu, a także niższe ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji na nieznany składnik INCI.
    Pamiętajmy jednak, że produkty bez konserwantów są bardzo wrażliwe na nadkażenia. Należy nakładać je tylko za pomocą zdezynfekowanych przyrządów. Kosmetyki bez konserwantów muszą być przechowywane w ciemnym i suchym miejscu oraz zużyte w bardzo krótkim czasie – zwykle maksymalnie do kilku miesięcy. Ponadto nigdy nie wiesz, czy w danym produkcie doszło już do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów.
    Reasumując, konserwantów w kosmetykach nie warto demonizować – zwłaszcza jeśli są tak delikatne, jak kwas dehydrooctowy. Substancja ta niemal nigdy nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji, a jednocześnie daje gwarancję, że twój kosmetyk pozostanie bezpieczny przez cały okres użytkowania.

    Dehydroacetic acid – podsumowanie

    Obecność kwasu dehydrooctowego w kosmetyku nie powinna niepokoić: to łagodny i bezpieczny konserwant, który dba o sterylność produktów i ich odpowiednią konsystencję. Dehydroacetic acid może występować praktycznie we wszystkich produktach do twarzy, ciała i włosów.
    Zdjęcie: Envato Elements