Data publikacji:

Dermabrazja – co to jest? Kiedy stosować ten zabieg?

Dermabrazja to jeden z podstawowych i zarazem najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, z którego korzystają nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Z jej pomocą możesz złuszczyć naskórek, co w efekcie pobudza skórę do regeneracji. Zastanawiasz się, czy dermabrazja jest dla ciebie? Przeczytaj nasz kompleksowy przewodnik po popularnym zabiegu i sprawdź, na czym polega dermabrazja twarzy, jakie daje efekty oraz ile kosztuje!
dermabrazja twarzy

Na czym polega dermabrazja twarzy?

Jak wspomnieliśmy już we wstępie – dermabrazja jest zabiegiem złuszczającym, podczas którego dochodzi do odsłonienia głębszej i gładszej warstwy skóry. Z tego względu najlepszym momentem wykonanie zabiegu jest sezon jesienno-zimowy. Dlaczego? Po dermabrazji należy unikać ekspozycji skóry na promienie słoneczne i nawet na kilka miesięcy zrezygnować z opalania.
Dermabrazja sprawdza się doskonale w przypadku blizn, uszkodzeń skóry, przebarwień czy plam wątrobowych. Sekretem jej skuteczności jest urządzenie z obrotową główką, które bez problemu rozprawia się z naskórkiem i wszelkimi nierównościami na twarzy.

Dermabrazja a mikrodermabrazja – czym się od siebie różnią?

Alternatywą dla dermabrazji klasycznej jest mikrodermabrazja. To zabieg o delikatniejszym działaniu, który niesie ze sobą mniejsze ryzyko powstawania blizn czy przebarwień. Dodatkowo może być wykonywany na każdym typie skóry, nawet na wrażliwej.
Mikrodermabrazja diamentowa, tlenowa czy korundowa, z uwagi na delikatniejsze działanie, jest polecana osobom z głębokimi zmarszczkami czy dużymi rozstępami. W takich przypadkach o wiele skuteczniejsza jest dermabrazja klasyczna.

Jak przebiega zabieg dermabrazji?

Dermabrazja jest przeprowadzana pod znieczuleniem miejscowym, aby ograniczyć dyskomfort i ból związany z usuwaniem naskórka. Specjalista – lekarz medycyny estetycznej czy nawet dermatolog – zaczyna od dokładnego oczyszczenia skóry, dezynfekcji i jej schłodzenia.
Kolejnym krokiem jest przystąpienie do zabiegu, podczas którego stopniowo usuwa się naskórek. W zależności od kondycji skóry dermabrazja może trwać od 30 minut do nawet 2 godzin. Po zakończeniu nakłada się specjalny opatrunek, który wcześniej nasączono preparatem o właściwościach antywirusowych i antybakteryjnych. Zazwyczaj należy nosić go nawet do 10 dni po zabiegu.

Rodzaje dermabrazji

Czy wiesz, że zapisując się na dermabrazję, możesz wybrać jeden z kilku rodzajów zabiegu? To na przykład:

Komu polecamy dermabrazję?

Kiedy warto rozważyć dermabrazję? Popularny zabieg sprawdzi się doskonale w przypadku blizn, przebarwień po trądziku i plam o innym pochodzeniu. Z jej pomocą możesz ujednolicić koloryt cery i pozbyć się piegów, a dzięki dogłębnemu złuszczeniu naskórka zauważysz też poprawę w jędrności skóry, a nawet redukcję zmarszczek i bruzd.
Choć największą popularnością cieszy się dermabrazja twarzy, to równie doskonałym wyborem jest zapisanie się na zabieg na inne partie ciała, na przykład uda, na których zauważyłaś cellulit i rozstępy.

Dermabrazja – przeciwwskazania

Choć efekty dermabrazji klasycznej zachęcają do zapisania się na zabieg, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, to warto pamiętać, że nie u wszystkich można go wykonać. Do przeciwwskazań zaliczamy przede wszystkim:
Aby mieć pewność, że w twoim przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań do dermabrazji – bądź szczera w trakcie wstępnego wywiadu z lekarzem medycyny estetycznej albo kosmetologiem.

Efekty dermabrazji – na co możesz liczyć po zabiegu?

Efekty dermabrazji twarzy robią wrażenie! Po około 10 dniach od zabiegu można zauważyć:
W przypadku dermabrazji na ciele możesz liczyć na redukcję cellulitu i zmniejszenie rozstępów. W niektórych przypadkach mogą całkowicie zniknąć.

Ile zabiegów dermabrazji należy wykonać?

To, na ile zabiegów będziesz musiała się zapisać, zależy od rodzaju zmian, które chcesz usunąć. Z delikatnymi zmarszczkami, przebarwieniami i bruzdami może poradzić sobie już jedna sesja dermabrazji. W przypadku głębszych i mocniejszych zmian i blizn – konieczne jest zapisanie na kilka zabiegów. 

Czy dermabrazja ma jakieś skutki uboczne?

Tak, dermabrazja może powodować skutki uboczne, jednak większość z nich ma charakter tymczasowy. Do niepożądanych efektów możemy zaliczyć chwilową zmianę kolorytu miejsca, które poddano zabiegowi. Dodatkowo skóra jest podrażniona i zaczerwieniona oraz pojawia się obrzęk.
Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach dermabrazja może spowodować trwałe przebarwienia, zwłaszcza jeśli nie będziesz się stosować do zaleceń pozabiegowych (na przykład do konieczności stosowania kremu z filtrem). Do potencjalnych skutków ubocznych, które mogą wystąpić po dermabrazji, zaliczamy też blizny i infekcje bakteryjne.

Jak się przygotować do zabiegu dermabrazji?

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych, konieczne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu. W przypadku dermabrazji należy zacząć od konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej albo kosmetologiem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, o których wspominaliśmy powyżej.
W trakcie spotkania ze specjalistą otrzymasz także szczegółowe instrukcje dotyczące właściwego przygotowania do dermabrazji. Przed zabiegiem należy zrezygnować z alkoholu i kosmetyków złuszczających, odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi oraz unikać ekspozycji na słońce i kontaktu z ewentualnymi alergenami w produktach do pielęgnacji twarzy i ciała.
Co więcej, z uwagi na fakt, że dermabrazja należy do zabiegów inwazyjnych i wymaga podania znieczulenia, zaleca się wcześniejsze wykonanie podstawowych badań. To na przykład morfologia czy wskaźnik PT. Z reguły zaleca się także oznaczenie antygenu HBs albo okazanie potwierdzenia zaszczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Dermabrazja – cena. Ile kosztuje zabieg?

Podobnie jak w przypadku wielu innych zabiegów, tak i dermabrazja może mieć różną cenę. Od czego zależy jej koszt? Przede wszystkim od wielkości obszaru, na którym złuszcza się naskórek, oraz liczby wizyt u specjalisty.
Zazwyczaj koszt jednego zabiegu zaczyna się już od 400 zł (dermabrazja klasyczna, czyli mechaniczna), a w przypadku dermabrazji laserowej – od 600 zł. 
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.