Data publikacji:

Dimethicone w kosmetykach – właściwości i zastosowanie

Dimethicone to jeden ze związków chemicznych, który często spotkać można w składach powszechnie używanych kosmetyków. Jest to również substancja budząca wiele kontrowersji, podobnie jak inne związki posiadające tego typu właściwości. W dobie ogromnego wyboru produktów kosmetycznych coraz większą uwagę zwraca się na skład poszczególnych artykułów oraz ich wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo człowieka. Czym zatem jest dimethicone, jakie ma właściwości, gdzie można go spotkać i jaki wpływ ma na nasze zdrowie i bezpieczeństwo? Czy powinniśmy go unikać?
dimethicone w kosmetykach

Czym są silikony dodawane do produktów kosmetycznych?

Silikony zaczęły być dodawane do kosmetyków w połowie ubiegłego wieku i szybko zostały uznane za składniki niemal idealne do tego typu produktów. Są to polimery syntetyczne, które w składzie zawierają atomy krzemu i tlenu. Związki z nich utworzone są niezwykle trwałe, wodoodporne, niepalne, wytrzymałe na wysokie temperatury oraz działanie innych substancji, elastyczne oraz odporne na promieniowanie UV. Są to również substancje, które wykazują obojętność fizjologiczną, dlatego tak szerokie zastosowanie znalazły w kosmetyce, medycynie i innych gałęziach przemysłu.
Silikony występują pod setkami różnych postaci, które wykazują różnorodne zastosowanie. W kosmetyce natomiast najczęściej wykorzystywane są silikony cykliczne oznaczane jako D4, D5 i D6 oraz silikony linearne, czyli dimethicone.

Dlaczego dimethicone w kosmetykach jest aż tak popularny?

Dimethicone jest związkiem bardzo często i chętnie umieszczanym w składzie kosmetyków ze względu na jego liczne właściwości i niemal natychmiastowy efekt działania. Dzięki temu składnikowi dostrzec można niemal natychmiastowe spłycenie zmarszczek i bruzd, doskonałe i długotrwałe nawilżenie skóry i włosów czy znaczne ułatwienie w układaniu włosów i uzyskanie przez nie połysku.
Dimethicone powoduje, że pomadki i wszelkie kosmetyki kolorowe są znacznie trwalsze i odporniejsze na ścieranie, a lakiery do paznokci dużo dłużej utrzymują się na paznokciach, są odporniejsze na odpryski i matowienie. Dimethicone zawarty w kremach, bazach pod makijaż i podkładach sprawia, że kosmetyki są nie tylko trwalsze, ale też doskonale wygładzają cerę i znacznie zmniejszają widoczność niedoskonałości.

W jakich kosmetykach znajduje się dimethicone?

Dimethicone znajduje się w wielu na co dzień używanych produktach. To składnik m.in. kremów do twarzy, szamponów, odżywek do włosów, pudrów i podkładów, cieni do powiek, lakierów do paznokci, pomadek i szminek czy kosmetyków do stylizacji włosów. Związek ten znaleźć można niemal we wszystkich produktach, które posiadają właściwości wygładzające, utrwalające i gwarantują utrzymywanie się do kilku godzin.
Zawarty w kosmetykach dimethicone ułatwia też aplikację kosmetyków i ich rozprowadzanie. Ma wpływ na konsystencję produktów i zmniejsza ich lepkość, powodując, że są przyjemne w użyciu i sprawiają uczucie lekkości.

Czy dimethicone jest bezpieczny?

Dimethicone nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych i jest pod tym względem całkowicie obojętny. Nie stwierdzono również, by była to substancja szkodliwa dla zdrowia, choć nie można tego powiedzieć o wielu innych silikonach stosowanych w kosmetykach. Z powodzeniem więc można stosować zarówno kremy, produkty pielęgnacyjne i myjące, jak i kosmetyki kolorowe z zawartością tego związku.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!