Data publikacji:

Czym jest disodium laureth sulfosuccinate?

Disodium laureth sulfosuccinate, czyli sól disodowa sulfobursztynianu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego, to składnik obecny przede wszystkim w kosmetykach o działaniu myjącym. Wykazuje podobne działanie, jak inne związki z grupy SLS i SLES. Czy disodium laureth sulfosuccinate jest szkodliwy? Jak stosować go bezpiecznie? Przeczytaj i sprawdź!

Disodium laureth sulfosuccinate – opis substancji

Disodium laureth sulfosuccinate to inaczej sól disodowa sulfobursztynianu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego. Jest to substancja wytwarzana w sposób syntetyczny, bardzo popularna w przemyśle kosmetycznym. Znajdziesz ją przede wszystkim w składach produktów o działaniu myjącym. Disodium laureth sulfosuccinate należy do grupy składników SLS.
Disodium laureth sulfosuccinate wykazuje szereg właściwości, które zwiększają komfort użytkowania kosmetyków:
  • stabilizują konsystencję,
  • poprzez intensywne pienienie skutecznie oczyszczają skórę oraz włosy,
  • zapobiegają powstawaniu osadu,
  • poprawiają klarowność produktów,
  • działają odtłuszczająco.
  • W kosmetykach domowych zawartość disodium laureth sulfosuccinate nie może przekraczać 1%. Zasada ta dotyczy wszystkich produktów zawierających SLS.

    Disodium laureth sulfosuccinate a SLS

    Disodium laureth sulfosuccinate to substancja z grupy SLS. Podobnie jak inne związki z tego grona, odpowiada za pienienie się produktu, usuwanie zanieczyszczeń oraz poprawę formuły kosmetyku. Jednak w odróżnieniu od pozostałych SLS, disodium laureth sulfosuccinate działa łagodniej. Uważa się również, że sól disodowa sulfobursztynianu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego dodana do kosmetyku, w którym występują inne SLS-y, może niwelować negatywne skutki ich działania.

    Gdzie znajdziesz disodium laureth sulfosuccinate?

    Disodium laureth sulfosuccinate to składnik wielu rodzajów kosmetyków. Najczęściej jest obecny w składach szamponów, żeli pod prysznic, mydeł, myjących produktów do twarzy, peelingów. Bywa dodawany także do kosmetyków kolorowych, pianek do golenia, kosmetyków dla dzieci oraz preparatów do stylizacji włosów.

    Disodium laureth sulfosuccinate – szkodliwość

    Disodium laureth sulfosuccinate to składnik oficjalnie uznany za bezpieczny i dopuszczony do stosowania w przemyśle kosmetycznym. Niemniej jednak, używając kosmetyków z tą substancją, warto zachować pewne środki ostrożności. Disodium laureth sulfosuccinate, choć jest delikatniejszy od SLS, wciąż wykazuje działanie podrażniające – zwłaszcza w przypadku nadmiernego stosowania.
    Częste używanie kosmetyków z disodium laureth sulfosuccinate może doprowadzić do przesuszenia skóry i uczucia delikatnego świądu. Substancja nie powinna mieć styczności z oczami, które może silnie podrażniać. Nie należy jej również spożywać.
    Warto podkreślić, że pomimo mitów pojawiających się w internecie, substancje z grupy SLS nie mają potwierdzonych właściwości rakotwórczych. Związki te wciąż przechodzą intensywne badania, jednak obecnie nic nie wskazuje na to, że ich używanie grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

    Kto nie może stosować disodium laureth sulfosuccinate?

    Ostrożność w stosowaniu kosmetyków z disodium laureth sulfosuccinate powinni zachować alergicy oraz osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Ponadto disodium laureth sulfosuccinate może źle oddziaływać na wrażliwą skórę głowy, zwiększając ryzyko łojotoku oraz łupieżu.
    disodium laureth sulfosuccinate

    Czy disodium laureth sulfosuccinate jest składnikiem wegańskim?

    Jako że disodium laureth sulfosuccinate wytwarza się tylko syntetycznie, może pojawiać się w produktach wegańskich. Nie dowiedziono negatywnego wpływu tego składnika na środowisko naturalne.

    SLS – czy faktycznie są tak złe?

    W ostatnim czasie można natknąć się na sporo informacji, w których związki SLS, w tym disodium laureth sulfosuccinate, są demonizowane. Jest w tym wiele racji, ponieważ jak wspomnieliśmy, nadmierne ich używanie prowadzi do podrażnień skóry oraz przesuszenia włosów. W niektórych przypadkach używanie kosmetyków z disodium laureth sulfosuccinate jest jednak wskazane!
  • Łagodne SLS typu disodium laureth sulfosuccinate w szamponach do włosów silnie oczyszczających, tzw. rypaczach, są wskazane do stosowania np. po zabiegu olejowania włosów. Wiele kobiet rekomenduje ich okazjonalne stosowanie także w przypadku mocno przetłuszczającej się skóry głowy. Substancje SLS skutecznie usuwają łój, kurz, resztki kosmetyków do stylizacji, w czym górują nad większością szamponów naturalnych.
  • Bez związków SLS produkty takie jak pianki do włosów lub pianki do golenia nie byłyby tym, czym są – bez disodium laureth sulfosuccinate wytworzenie stabilnej piany byłoby po prostu niemożliwe.
  • Male stężenie disodium laureth sulfosuccinate znajdziemy również w pastach do zębów. Trudno wyobrazić sobie ich dokładne mycie bez piany.
  • Produkty zawierające zarówno disodium laureth sulfosuccinate, jak i inne SLS-y, należy stosować z rozwagą. Umiarkowane ich używanie nie spowoduje negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

    Disodium laureth sulfosuccinate – podsumowanie

    Disodium laureth sulfosuccinate to substancja z grupy SLS o działaniu pianotwórczym i myjącym. Odpowiada za utrzymanie stabilnej piany i odtłuszczenie powierzchni, na którą jest nakładana. Spotkasz ją głównie w kosmetykach kąpielowych oraz szamponach. Warto podkreślić, że choć na niektóre osoby disodium laureth sulfosuccinate może działać podrażniająco, substancja ta nie wywołuje chorób i jest bezpieczna w stosowaniu.
    Zdjęcie: Evanto