Data modyfikacji:

Długie paznokcie u rąk – jak zapuścić i jak o nie dbać?

Zadbane i lśniące paznokcie to marzenie wielu z nas, które często okazuje się wyzwaniem. Jednak bez obaw, znalazłyśmy dla Ciebie najskuteczniejsze sposoby na długie paznokcie! Z naszego najnowszego artykułu dowiesz się, jak zapuścić oraz jak dbać zarówno o bardzo długie paznokcie, jak i długie paznokcie.
długie paznokcie u rąk

Jak zapuścić długie paznokcie? Ogranicz zniszczenie płytki

Nie wszystkie z nas mogą pochwalić się zdrowymi paznokciami, które bez problemów można zapuścić. Dobra wiadomość jest jednak taka, że są sposoby, aby polepszyć jakość naszych paznokci, czego efektem będzie zdrowa płytka, która nie będzie się łatwo łamać. Jednak zanim podejmiemy temat sposobów na polepszenie jakości naszych paznokci, zacznijmy od kilku prostych zasad, które ograniczają możliwość zniszczenia płytki paznokciowej.
 1. Jednym z powodów przez który nie możemy opuścić nawet odrobinę paznokci, jest zła dieta, która bogata jest w kofeinę, niezdrowe tłuszcze czy alkohol. 
 2. Pod żadnym pozorem nie zdrapuj z paznokci tradycyjnego lakiery ani hybryd bez potrzebnych do tego kosmetyków. Zdjęcie koloru z płytki może się powieść, jednak gwarantujemy, że zadrapanie lakieru znacząco pogorszy stan Twoich paznokci. 
 3. Podczas sprzątania zawsze używaj rękawiczek. Detergenty, takie jak płyny do mycia naczyń czy do szyb, mogą skutecznie zniszczyć płytkę paznokcia, a także skórę dłoni. W efekcie ręce będą podrażnione, a paznokcie ukruszone.
 4. Pod żadnym pozorem nie obgryzaj i nie skub paznokci. Przez ten nawyk z pewnością ich nie zapuścisz, a ponadto możesz doprowadzić do stanów zapalnych, których efektem będzie pokrzywienie płytki paznokcia. Jeśli nie możesz powstrzymać się przed obgryzaniem – skontaktuj się z lekarzem, który pomoże ci rozwiązać problem.
 5. Nie mocz dłoni zbyt długo w wodzie, gdyż może to rozmiękczyć płytkę i ją osłabić.
 6. Kolejny przyczyna, z powodu której nie możesz zapuścić paznokci, to nieprawidłowe piłowanie paznokcia. Jeśli do tego celu używasz metalowych pilników – koniecznie z nich zrezygnuj. Ponadto podczas pielęgnacji piłuj każdy z paznokci tylko w jednym kierunku.

Długie paznokcie – jak wspomóc wzrost paznokci?

Skoro już wiesz, czego nie robić, aby nie zniszczyć płytki paznokciowej, czas na kilka reguł, które pozwolą ci zapuścić wymarzone pazurki.
 1. Postaw na zdrowe odżywianie! Nie oznacza to oczywiście, że musisz w 100% rezygnować z ulubionej pizzy i koktajli. Jednak aby cieszyć się długimi paznokciami, musisz dostarczyć organizmowi odpowiednich wartości odżywczych. Na co dzień spożywaj więc produkty, które będą bogate w:
 • biotynę, 
 • witaminy z grupy B, 
 • cynk, 
 • magnez, 
 • żelazo.
Znajdziesz je w jajach, rybach czy owocach i warzywach. Swój jadłospis możesz także uzupełnić suplementami diety, jednak w tym wypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który dobierze właściwy preparat.
2. Kolejną zasadą twojej prawidłowej pielęgnacji paznokci powinno być regularne piłowanie płytki. Dzięki temu pozbędziemy się drobnych pęknięć czy uszczerbień, które mogą powodować zniszczenie paznokcia, czego efektem będzie konieczność jego skrócenia.
3. Stosuj odżywki, które wesprą od zewnątrz twoje paznokcie. Mogą one zabezpieczyć, odżywić i wzmocnić płytkę. Warto postawić na kosmetyki, które w swoim składzie zawierają takie elementy jak witaminy A, B5, E czy olej arganowy i olej z nasion słonecznika. 

Jak pielęgnować paznokcie – długie oraz krótkie

A gdy zapuścisz już wymarzone paznokcie – co zrobić, aby cieszyć się nimi jak najdłużej? Ważne, aby postępować według zasad opisanych powyżej. Ponadto na płytkę możesz nałożyć specjalny lakier, który ma za zadanie utwardzić paznokcie. Ponadto pamiętaj – paznokieć może złamać się nawet jeśli postępujesz według wszystkich powyższych zasad. Nie jest to jednak powód do stresu. Zniszczony paznokieć należy skrócić i poczekać, aż pięknie odrośnie. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Honorata Pitura