Data publikacji:

DMSO na włosy: jak stosować?

Mało kto wie, że pierwiastek, jakim jest siarka, ma cenne właściwości dla organizmu. Wykorzystywany jest w lecznictwie i kosmetyce, gdyż stosowany regularnie ma wpływ na procesy zachodzące w organizmie. Jednym z pochodnych związków siarki jest właśnie DMSO, który ma świetny wpływ na włosy i skórę głowy. Czym jest DMSO? Jakie ma właściwości? Jak stosować DMSO na włosy? Przedstawiamy niezawodne właściwości DMSO.
dmso na włosy

Czym jest DMSO i jak działa na organizm?

DMSO, czyli dimetylosulfotlenek, jest to związek siarki organicznej pozyskiwanej z miazgi drzewnej i produkt uboczny produkcji papieru. Jest on świetnym wyrób, który ma wiele pozytywnych właściwości zarówno na organizm ludzki, jak i zwierzęcy. Może być stosowany w różnej formie, np. jako płyn wchłaniany przez skórę, jako płyn spożywany w formie mieszanki bądź w postaci zastrzyków podawanych bezpośrednio do organizmu. Jak działa zatem ta substancja na organizm? Jej działanie jest bardzo szerokie i wpływa na wiele czynników, zaczynając od poważnych chorób, a kończąc na powszechnych schorzeniach organizmu. Do właściwości DMSO należy między innymi zwalczanie stanów zapalnych, pozbywanie się wirusów i bakterii, wzmacnianie układu odpornościowego, pozbycie się wolnych rodników itd. DMSO ma również działanie przeciwbólowe, gdyż stosowany bezpośrednio na skórę znieczula ją. Kolejną właściwością danej substancji jest działanie pomocnicze w gojeniu się ran i i odleżyn. DMSO z łatwością przenika przez tkanki skórne, dlatego jest nośnikiem substancji czynnych i ułatwia ich wchłanianie wewnątrzskórne. Dodatkowo, DMSO stosowany jest w leczeniu zapalenia pęcherza, podczas chemioterapii oraz w przypadku odleżyn. W niniejszym artykule skupimy się jednak na właściwościach skórnych DMSO i działaniu DMSO na włosy.

Jak DMSO działa na włosy?

W celu poznania dobroczynnych właściwości związku DMSO na włosy, należy najpierw dowiedzieć się, jaką rolę pełni siarka w ich budowie. Jest składnikiem mineralnym kolagenu i keratyny, czyli białek budulcowych struktury włosa. Zatem niedobór siarki prowadzi do problemów związanych z wypadaniem włosów i ich słabą kondycją, przez co są suche, osłabione, łamliwe i ostatecznie zaczynają wypadać. Dlatego organiczny związek siarki jest polecany w przypadku problemów z włosami, a dokładniej w łysieniu. Hamuje on nadmierne wypadanie włosów i wzmacnia strukturę włosa, dzięki czemu włos jest mocniejszy i mniej podatny na uszkodzenia. Dlatego zauważając powyżej opisane objawy, warto skonsultować się z lekarzem i wprowadzić do swojej diety produkty bogate w siarkę, takie jak mięso, jaja, mleko, cebula, czosnek, kapusta, kalafior, brokuły, rzodkiewka, awokado i truskawki, bądź suplementy MSM, czyli utlenioną formę DMSO w postaci proszku lub drobnych kryształów, albo tytułowy związek organiczny siarki – DMSO, który występuje w postaci bezbarwnego, klarownego płynu.

Jak stosować DMSO na włosy?

DMSO, w zależności od stężenia, jest silną substancją, która używana w nieodpowiedni sposób może doprowadzić do skutków ubocznych. Podjęcie decyzji o stosowaniu danej substancji na włosy powinno być skonsultowane ze specjalistą, który dobierze odpowiednie dawkowanie i częstotliwość jego używania. Jako że DMSO zazwyczaj jest dostępny w formie wysokiego stężenia, przed użyciem należy go każdorazowo rozcieńczyć. Polecanym sposobem na aplikowanie danego związku siarki jest nałożenie go w niewielkich ilościach na skórę głowy i wmasowanie, czyli stosowanie go jako tradycyjną wcierkę. Dawkowanie jej jest jednak indywidualne i nie da się konkretnie sprecyzować, w jakich ilościach stosować DMSO, gdyż jest to sprawą indywidualną.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Mimo prozdrowotnych właściwości DMSO ma ono również przeciwwskazania. W zależności od formy DMSO, jaką się stosuje, można wyróżnić różne czynniki, choroby, schorzenia, które są przeciwwskazaniem do ich użytkowania. Należą do nich:
  • przerwanie ciągłości skóry, otwarte rany,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • cukrzyca,
  • alergie na siarkę i substancje pochodne,
  • astma,
  • choroby nerek i wątroby.
  • Z kolei złe podawanie i dawkowanie DMSO może doprowadzić do:
  • bólu, zawrotów głowy,
  • podrażnienia skóry,
  • niestrawności,
  • reakcji alergicznej,
  • senności,
  • nudności,
  • wymiotów,
  • zaparć.
  • Aby zapobiec niepożądanym skutkom, najlepiej zapoznać się z ulotką danego preparatu opisującą jego stosowanie oraz skonsultować się ze specjalistą, czyli lekarzem rodzinnym czy dermatologiem, który pozwoli na użytkowanie DMSO bądź kategorycznie zabroni jego stosowania.

    MSM na włosy

    MSM jest rodzajem siarki dobrze przyswajalnej przez organizm, dlatego zazwyczaj występuje w formie suplementów. Pierwiastek ten jest potrzebny do właściwego funkcjonowania organizmu, w tym między innymi do syntezowania włókien kolagenu i elastyny, czyli budulców struktury włosa. Dzięki suplementom ze związkami siarki MSM komórki skóry głowy i włosy są znacznie wzmocnione, a zatem zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów i ich łamaniu się. Oprócz suplementacji siarki, niezwykle przydatne są kosmetyki do pielęgnacji włosów z siarką, które w swoim składzie mają MSM. Mają one mnóstwo przydatnych właściwości odpowiadających za wygląd kosmyków, między innymi nadają im połysk, delikatnie oczyszczają i złuszczają naskórek, regulują wydzielanie łoju, przeciwdziałają łupieżowi oraz nawilżają skórę głowy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka