Data modyfikacji:

Do czego służy primer? Jaki wybrać?

Aby poprawnie wykonać manicure hybrydowy bądź żelowy, należy zgromadzić wszystkie potrzebne produkty. Ważne, aby nie pomijać żadnego z nich, gdyż każdy pełni inne funkcje i przyczynia się bezpośrednio do trwałości i wyglądu stylizacji paznokci. Jednym z takich produktów jest primer, który często jest pomijany, ponieważ wiele osób nie wie, jaką pełni on funkcję. Zatem, do czego służy primer? Jaki wybrać? Zapoznaj się z poradnikiem na temat właściwości primera.
do czego służy primer

Primer do paznokci – czym jest i jak działa?

Primer do paznokci to płyn, który stosuje się bezpośrednio na naturalną płytkę paznokcia. Przedłuża on trwałość manicure’u hybrydowego i żelowego, gdyż odtłuszcza paznokieć i przygotowuje go do dalszej stylizacji. Wskazane jest, aby aplikować go podczas wykonywania każdego manicure’u, jednak jest najbardziej polecany u osób, u których, mimo odpowiedniego wykonania hybryd lub żeli, lakier przedwcześnie odpryskuje i kruszy się.
Co to jednak znaczy, że primer wpływa na trwałość stylizacji paznokci? Aplikując go na płytkę paznokcia, zmieni jej pH, zwiększając tym samym przyczepność użytej bazy. Dodatkowo, za sprawą primera, paznokieć zostanie odtłuszczony i zdezynfekowany.

Rodzaje primerów do paznokci

W ofercie produktów do paznokci wyróżnia się dwa rodzaje primerów: kwasowy i bezkwasowy. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Który z nich jest lepszy?
 • Primer kwasowy – jest bardzo silnym preparatem, który ma intensywny zapach. Powoduje mocne odkwaszenie paznokcia, co wpływa na zwiększenie przyczepności masy aplikowanej na płytkę paznokcia. Po nałożeniu primera kwasowego należy odczekać chwilę, aby produkt dokładnie wyparował i pozostawił po sobie przygotowaną płytkę pod resztę warstw. Primer kwasowy jest polecany zwłaszcza dla osób, które mają problematyczną płytkę paznokcia, ponieważ przez swoje właściwości ma nieco silniejsze działanie odtłuszczające niż primer bezkwasowy. Dany produkt ze szczególną uważnością należy nakładać tylko i wyłącznie na paznokieć, a nie na skórki okołopaznokciowe, gdyż kwas zawarty w primerze może powodować ich pieczenie.
 • Primer bezkwasowy – nie jest tak silny jak primer kwasowy, a zatem ma delikatniejszy zapach i działanie. Dzięki temu jest bezpieczniejszy w działaniu i może być używany na każdy rodzaj płytki paznokcia. Jest uniwersalnym produktem, dlatego jeżeli nie wiesz, który primer wybrać, lepiej na początek zaopatrz się w primer bezkwasowy. Mimo lżejszego działania produktu jest on tak samo skuteczny, jak jego przeciwnik. Następną różnicą w stosowaniu primerów jest to, że primer bezkwasowy nie odparowuje. Po zaaplikowaniu go na płytkę paznokcia pozostawia błyszczącą warstwę, na którą stosuje się następne warstwy lakierów. Primer bezkwasowy, w przeciwieństwie do primera kwasowego, nie powoduje również pieczenia, jeżeli przez przypadek dostanie się na suche, poranione skórki.
 • Wybór primera do paznokci jest oczywiście indywidualny. Jego zakup, musi odpowiadać naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jeżeli posiadasz zniszczoną płytkę paznokcia, która jest nadmiernie tłusta, możesz stosować primer kwasowy, gdyż w znacznym stopniu odtłuści on problematyczną płytkę. Jeżeli jednak nie masz większych problemów z paznokciami, a chcesz jedynie zwiększyć ich trwałość, użyj primera bezkwasowego, ponieważ jest nieco bezpieczniejszy i delikatniejszy.

  Jak używać primera do paznokci?

  Wiele osób ma obawy, że silne działanie primera może uszkodzić ich naturalną płytkę paznokcia. Jednak prawda jest taka, że jeżeli stosuje się dany produkt w odpowiedni sposób, nie powinien on w żaden sposób negatywnie wpłynąć na paznokieć.
  W pierwszej kolejności, przed nałożeniem primera, należy przygotować płytkę paznokcia tak, jak robi się to przed każdą stylizacją. Następnie przeciera się płytkę cleanerem, w celu pozbycia się zanieczyszczeń z powietrza i tych powstałych podczas piłowania paznokci. Następnie aplikuje się primer na płytkę paznokcia, jednak trzeba dostosować jego ilość, gdyż ma pokryć cały paznokieć, ale nie zalać przy tym skórek. Jak zostało wspomniane powyżej, primer kwasowy wymaga odprawowania, dlatego trzeba chwilę poczekać z dalszym nakładaniem produktów. Z kolei primer bezkwasowy nie wymaga odparowania i po chwili można nakładać warstwy żelu lub lakiery hybrydowego.

  Primer do twarzy – czym jest i jak się go stosuje?

  Primer do twarzy jest nazywany także bazą pod makijaż. Nie cieszy się zbyt dużą popularnością, jednak jest potrzebnym produktem, zwłaszcza przy bardziej problematycznych typach cery. Stosuje się go także pod wymagający makijaż, np. na ślub, na pokaz mody itd., w celu przedłużenia jego trwałości. Dany kosmetyk powoduje łatwiejsze nakładanie podkładu, wyrównanie kolorytu skóry oraz przykrywa nadmiernie widoczne pory. Dodatkowo, już cienka warstwa nałożonego primera na twarz jest w stanie przykryć niewielkie niedoskonałości i zmarszczki. Dużym plusem stosowania primera, jest to, że przedłuża on trwałość makijażu, utrzymując nałożone warstwy na swoim miejscu przez cały dzień. Primery do twarzy są dostępne także w różnych wersjach. Mogą być primery matujące, które doskonale sprawdzą się u osób z tłustą cerą i zapobiegną nadmiernemu „świeceniu” się. Z kolei przeciwieństwem do primera matującego jest primer rozświetlający, który sprawdzi się u osób z cerą suchą bądź mieszaną i u osób, które lubią subtelny blask na twarzy.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Dominika Mańka