Data publikacji:

Jakie są dobre farby do włosów?

Zamierzasz pofarbować włosy i zastanawiasz się, jakie są dobre farby do włosów? Zerknij do naszego poradnika. Podpowiadamy w nim, czym się kierować podczas wyboru farby, a także jakich farb do włosów unikać. Zapraszamy do lektury!
dobre farby do włosów

Dobre farby do włosów. Jakich farb do włosów unikać?

Jeśli nie wiesz, jakie są dobre farby do włosów, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Jednak zanim podpowiemy, jaką farbę wybrać, najpierw omówmy to, jakich farb unikać. Poniżej lista składników, które w farbach do włosów mogą być szkodliwe i niebezpieczne – dla ciebie i twoich kosmyków. Kupując farbę, analizuj skład i pamiętaj o tych „czerwonych flagach”.

Amoniak

Farby do włosów powszechnie dostępne w drogeriach przeważnie będą mieć w składzie amoniak. Dlaczego? Ponieważ amoniak rozszerza łuski, a więc pozwala pigmentowi wniknąć do wnętrza włosa. To właśnie zapewnia trwałą koloryzację. Niestety amoniak szkodzi też kosmykom. Przede wszystkim bardzo mocno je przesusza. Ponadto sprawia, że te stają się kruche oraz łamliwe. Co więc może zastąpić amoniak? Substancja o nazwie MEA, czyli monoetyloamina/etanoloamina (na opakowaniu widnieje jako Ethanolamine). To organiczny związek chemiczny, który jest znacznie bezpieczniejszy niż amoniak, a przy tym gwarantuje trwałą koloryzację. Ponadto substancja ta nie pachnie tak intensywnie jak amoniak, a dodatkowo jest mniejsze ryzyko, że wywoła ona alergie skórne.

Substancje rakotwórcze

Najbardziej szkodliwe farby do włosów w swoim składzie będą mieć substancje rakotwórcze, czyli fenylenodiaminę, 4-metoksy-m-fenylenodiaminę, 4-chloro-m-fenylenodiaminę, 4-amino-2-nitrofenol oraz 2-4 toluenodiaminę. Takich farb do włosów unikaj!

Silikony

Silikony mają swoich zwolenników i przeciwników. Według niektórych silikony dobrze działają na kosmyki, ponieważ wygładzają je oraz sprawiają, że te pięknie błyszczą. Niestety według niektórych silikony mogą zbyt mocno obciążać kosmyki. Jeśli więc nie masz pewności, jak silikony działają na twoje włosy, to lepiej unikać farb, w których składzie znajdują się substancje z przyrostkami -methicone,
-siloxane, -silicone oraz silanol.

Alergeny

Popularne alergeny to nikiel, fenylenodiamina, siarczany, rezorcyny, nadtlenek wodoru, chlorowodoru i parabeny. Te substancje są wysoko alergiczne i mogą powodować swędzenie skóry głowy, pieczenie, a nawet wysypkę.

Najlepsze farby do włosów – sprawdź, które wybrać

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie farby do włosów są najlepsze, najpierw należy poznać rodzaje farb do włosów, które znajdują się na rynku. Koloryzację dzielimy na nietrwałą, półtrwałą i trwałą. Koloryzacja nietrwała to zmywalne farby do włosów, np. płukanki. Te wypłukują się z kosmyków przeważnie po kilku myciach. Koloryzacja półtrwała to farby, które nie wnikają w głąb włosa, tylko osadzają się na nim. To zapewnia efekt trwalszy niż przykładowo po płukance, ale nie tak trwały, jak koloryzacja trwała. Takim efektem można cieszyć się do 24 myć.
Ostatnie to farby trwałe, które są najpopularniejsze. Zmieniają kolor trwale, więc aby się go pozbyć, musicie ściąć włosy lub je rozjaśnić. Albo poczekać aż kosmyki odrosną. Wśród farb trwałych znajdziecie też farby naturalne i organiczne. To zdecydowanie najzdrowsza farba do włosów dostępna na rynku. Takie farby nie zawierają silikonów, parabenów, ani amoniaku. W ich składzie znajdziecie z kolei składniki, które pielęgnują kosmyki.
Szukasz najlepszej farby? Sprawdź nasz poniższy ranking. To farby, które zyskały wiele pozytywnych opinii użytkowników, a więc z pewnością są to produkty godne uwagi. Nasze poniższe polecenia podzieliliśmy na kilka kategorii dla łatwiejszego szukania.

Najwyżej oceniane trwałe farby do włosów

To farby najlepiej oceniane przez użytkowników Ceneo.pl. Na liście znajdują się farby, które najbardziej przypadły do gustu testującym i zebrały wiele pozytywnych opinii.
Khadi Natural Hair Color, Organiczna ziołowa farba do włosów 
Biokap Nutricolor, Farba koloryzująca do włosów 
L'Oréal Paris, Preference
Farba Herbatint
Sanotint farba trwała
Phyto, Phytocolor Farba pielęgnacyjna do włosów z pigmentami roślinnymi
L'Oréal Paris, Casting Creme Gloss

Dobre farby do włosów fryzjerskie

Szukasz dobrej farby do włosów, której używają salony fryzjerskie i profesjonalni styliści? Zerknij poniżej. Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie kilku profesjonalnych farb do włosów.
La Riche Directions, Farba toner
Alfaparf Eoc, Evolution Of The Colors
Farouk Rr Line, Farba do włosów
Revlon, Revlonissimo
Matrix, Color Sync
Hipertin, Utopik Farba
L'Oréal Professionnel, Majirel
L'Oréal Professionnel, Inoa

Dobre farby do włosów bez amoniaku

Jeśli szukasz trwałej farby do włosów bez szkodliwego amoniaku, to zerknij poniżej. Te farby nie mają go w swoim składzie.
Garnier, Olia
Kaypro, Farba bez amoniaku
Revlon, Colorsilk
Syoss, Oleo Intense
Wella, Color Touch
Fanola, Oro therapy
Alfaparf, Precious Nature
Schwarzkopf Professional, Igora Vibrance

Dobre farby pokrywające siwe włosy

Pokrycie siwych włosów może być problematyczne, ale nie jest to niemożliwe. Pierwsza zasada mówi, że najłatwiej farbuje się włosy, które całe są już siwe. O wiele trudniej samodzielnie pofarbować włosy, które dopiero zaczynają siwieć i kolor na kosmykach jest nierówny. Najlepsze farby do włosów siwych to farby w odcieniach blondu lub brązu. Nie poleca się farbowania siwych włosów na odcienie rudości. Dlaczego? Ponieważ na siwych kosmykach ten kolor zawsze wychodzi jaśniejszy, a czasem wpada nawet w róż. Bezpieczniej będzie pofarbować włosy siwe na blond lub brąz.
A jakie farby najlepiej sprawdzą się do włosów siwych? Poniżej kilka polecanych produktów.
Joico KPak Vero Age Defy, Farba do włosów dojrzałych i siwych 
Montibello, Farba do włosów siwych i dojrzałych (Cromatone Recover)
Revlon High Coverage, Farba do włosów siwych
Diapason Italy, Farba kryjąca siwe włosy
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.