Data modyfikacji:

Dolina łez – jak zlikwidować? Sposoby na świeże spojrzenie

Dolina łez to potoczna nazwa zagłębienia pomiędzy wewnętrznym kącikiem oka a policzkiem. Jej wygląd wpływa na ogólny charakter twarzy, jak również na to, jak prezentuje się spojrzenie. Wiele kobiet boryka się z zapadniętą, zasinioną doliną łez, która dodaje lat i nadaje twarzy zmęczony wygląd. Sprawdź, jak zlikwidować ten defekt.
Dolina łez – jak zlikwidować

Dolina łez – co to? Co wpływa na jej wygląd?

Dolina łez to określenie przestrzeni między wewnętrznym kącikiem oka a policzkiem, a więc przestrzeni tuż pod okiem. Jest ona szczególnie podatna na działanie negatywnych czynników ze względu na cienką skórę tych okolic – ma ona zaledwie 0,5 mm. Ponadto skóra okolic oczu jest niemal całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za jej odżywianie i nawilżanie.
  • Wygląd doliny łez determinowany jest w dużej mierze genetyką oraz kształtem twarzoczaszki. Niektóre osoby mają głęboko osadzone oczy, przez co dolina łez w naturalny sposób pozostaje zapadnięta przez całe życie.
  • Na wygląd doliny łez wpływ ma również tryb życia. Złej jakości dieta, alkohol i papierosy mogą powodować jej przesuszenie, wiotczenie i niezdrowy koloryt.
  • Mała ilość wypijanej wody to kolejny czynnik, który sprawia, że dolina łez wygląda niezdrowo. Niedostateczne nawodnienie wrażliwej skóry odbiera jej atrakcyjny wygląd.
  • Z wiekiem u każdego człowieka dochodzi do zmniejszonej produkcji kolagenu w skórze. U osób około 40. roku życia dolina łez może pokryć się zmarszczkami, stać się wiotka i poszarzała.
  • Dolina łez – jak zlikwidować jej zły wygląd?

    Jeśli zauważasz, że twoja dolina łez wygląda nieestetycznie i dodaje twojemu spojrzeniu lat, najlepiej działać od razu. Istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym dolina łez będzie wyglądać lepiej. Poniżej prezentujemy kilka najskuteczniejszych!

    Dobry krem pod oczy i masaże

    Krem pod oczy bogaty w kwas hialuronowy, witaminy A i E powinien na stałe zagościć w twojej kosmetyczce. Nakładaj go pod oczy dwa razy dziennie, wykonując bardzo delikatny masaż tych okolic. Dolina łez lubi subtelne opukiwanie opuszkami palców, co poprawia krążenie w skórze i odżywia ją.
    Przydatnym gadżetem okaże się roller do masażu twarzy, który możesz stosować codziennie podczas aplikacji kremu.

    Odżywcze płatki pod oczy

    Maska pod oczy w postaci płatków żelowych dostarczy skórze cennych składników, a jeśli zdecydujesz się ją wcześniej schłodzić w lodówce, doskonale ją odświeży i poprawi koloryt.

    Okłady z czarnej herbaty

    Czarna herbata ma właściwości ściągające, a ponadto jest skarbnicą polifenoli i witamin. Wystarczy zaparzyć torebkę, a po jej wystudzeniu przykładać ją do doliny łez przez kilkanaście minut. Docenisz tę metodę, jeśli dodatkowo borykasz się z opuchlizną pod oczami.

    Okłady z zielonego ogórka

    Sposób uwielbiany przez nasze babcie i mamy wciąż pozostaje w cenie. Zimne plasterki zielonego ogórka nałożone na dolinę łez odświeżą ją, zniwelują obrzęki i rozjaśnią jej koloryt. Ogórek jest bogaty w witaminy A i E, które działają odmładzająco.

    Okłady z ziemniaka

    Zgadza się – zwykły ziemniak także może poprawić wygląd doliny łez. Czy wiesz, że zawiera sporo witaminy C i przeciwutleniaczy? Dzięki temu okłady z plasterków bulwy działają na okolice pod oczami odmładzająco i rozjaśniająco.

    Wypełnianie doliny łez – cena i metody

    Niestety, kiedy dolina łez jest w naprawdę złym stanie, delikatne domowe metody mogą nie wystarczyć. Wówczas z pomocą spieszą metody profesjonalne, a dokładnie zabiegi wypełniania doliny łez w gabinecie kosmetologicznym.

    Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym

    Najpopularniejszym zabiegiem jest wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym. Jego koszt waha się od 900 do 1300 złotych. Zabieg daje natychmiastowy efekt napięcia i nawilżenia okolic oczu, zaś sam wypełniacz likwiduje nieestetyczne zagłębienie. Warto podkreślić, że kwas hialuronowy to naturalny budulec skóry, który jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Zabieg wykonywany przez fachowego kosmetologa jest całkowicie bezpieczny i można wykonywać go wielokrotnie.

    Mezoterapia mikroigłowa

    Kolejnym zabiegiem, który istotnie wpłynie na wygląd doliny łez, jest mezoterapia mikroigłowa. Polega ona na wstrzykiwaniu w skórę preparatu o działaniu odżywczym i przeciwstarzeniowym. Mezoterapia pozwala składnikom aktywnym dotrzeć do głębokich warstw skóry, jak również pobudzić syntezę włókien kolagenowych w skórze. Zabieg może być połączony z podawaniem bardzo odżywczego osocza bogatopłytkowego. Zabieg kosztuje od 500 do 800 złotych.

    Jak zapobiegać dolinie łez?

    Aby okolice oczu wyglądały zdrowo, zadbaj przede wszystkim o dietę bogatą w warzywa, owoce, źródła nienasyconego tłuszczu, produkty z pełnego ziarna. Pamiętaj o piciu odpowiednich ilości wody i unikaniu używek. Na wygląd doliny łez duży wpływ ma także codzienny wypoczynek – pamiętaj, że twój organizm potrzebuje minimum 8 godzin wysokiej jakości snu.

    Dolina łez – jak zlikwidować? Podsumowanie

    Wygląd doliny łez w dużej mierze uwarunkowany jest genetycznie, jednak niezdrowo prezentująca się okolica oczu może mieć swoje przyczyny także w niewłaściwej pielęgnacji i niehigienicznym trybie życia. Aby poprawić wygląd doliny łez, możesz sięgnąć po domowe metody lub skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej.
    Zdjęcie: Envato Elements