Data publikacji:

Dredy – jak zrobić, jak o nie dbać, o czym wiedzieć?

Nie jest prawdą, że dredy mają tyle samo zwolenników, co przeciwników – zdecydowanie więcej jest przeciwników. To fryzura wymagająca, ale bez wątpienia oryginalna i piękna, jeśli się o nią właściwie dba. Jak zrobić dredy? Mamy podpowiedzi.
jak zrobić dredy
Fryzura ta lubiana jest przez alternatywne społeczności, w których oryginalny wygląd to sposób na definiowanie własnej tożsamości. Skąd wzięły się dredy? Mają korzenie afrykańskie – nosili je przedstawiciele plemion Zulusów, a bardziej współcześnie wywodzą się z Jamajki, gdzie nosili je członkowie ruchu rastafariańskiego, dla których dredloki były symbolem jedności człowieka z naturą.

Jak zrobić dredy? Jest wiele sposobów

Możesz wybrać się do fryzjera, spędzić około 10 godzin na fotelu i zapłacić od 1000 do 2000 zł za wykonanie dredów. Ale możesz też podjąć wyzwanie i spróbować je zrobić samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby. Istnieje wiele sposobów wykonania fryzury z dredami. Najpopularniejsze to zakręcanie. Dredy powstają też przez szydełkowanie, można je zakręcić na wełnę lub ręcznikiem. Fryzurę tę można też stworzyć z drobnych warkoczyków, które przekształcają się w cienkie dredy. Dredy mogą też zrobić się samoistnie, jeśli przestaniesz regularnie dbać o włosy i je czesać.

Jak zrobić dredy przez zakręcanie włosów?

Ta metoda ma wiele zalet. Jest szybka, a nawet można powiedzieć, że ekspresowa – włosy zaczynają przypominać dredy jeszcze tego samego dnia. Robiąc dredy przez zakręcanie, można łatwo kontrolować ich wielkość i kształt. Jest to metoda praktycznie bezbolesna i całkowicie naturalna – nie są potrzebne do niej żadne środki pielęgnacyjne i narzędzia. Wykonywanie dredów przez zakręcanie ma też swoje minusy – jest to zajęcie pracochłonne i męczące, a fryzura stanie się mocna i stabilna dopiero po około pół roku. Zanim to jednak nastąpi trzeba o nie regularnie dbać.

Jak wykonać dredy metodą zakręcania

Na początku trzeba podzielić głowę na kwadraty, a każdy pęk włosów dobrze związać np. nitką albo gumką recepturką. Podzielone na sekcje włosy zacznij tapirować od tyłu głowy. Zaczynamy z tyłu, ponieważ pierwsze dredy mogą być nieudane, może się też zdarzyć, że się rozmyślisz, dlatego lepiej nie zaczynać na przodzie. Tapiruj włosy blisko głowy, ale nie dalej jak centymetr od skóry, tapiruj z góry na dół. Weź kosmyk włosów do tapirowania i zakręć je w jedną stronę wokół własnej osi, jakbyś np. wykręcał ręcznik. Następnie trzymając mocno, by włosy się nie odkręciły podziel kosmyk na dwa. Trzymając jeden koniec w lewej, a drugi w prawej ręce, rozciągnij je mocno w przeciwnych kierunkach, aż do momentu, gdy poczujesz opór przy głowie. Powinno to spowodować skołtunienie włosów. Powtórz czynność kilka razy, aż cały kosmyk natapiruje się. Gdy uznasz, że dredy są gotowe, możesz jeszcze wetrzeć w nie specjalny wosk do dredów – pamiętaj jednak, że wosk zostawia tłuste ślady. Fryzura wykonana metodą dokręcania będzie trwała, pod warunkiem że będziesz o nią odpowiednio dbać. Dredy najlepiej będą wyglądały po około 3 miesiącach regularnego dokręcania i używania odpowiednich kosmetyków, np. szamponów do dredów.

Jak zrobić dredy szydełkiem

Inną metodą wykonania dredów jest szydełkowanie. Jej zaletą jest szybkość – fryzura będzie gotowa nawet w jeden dzień. Robiąc dredy tą metodą, masz kontrolę nad ich kształtem i grubością, a dredy będą trwałe. Dredy szydełkiem musi wykonać oczywiście druga osoba. Pamiętaj też, że ta metoda jest dość bolesna, ponieważ szydełkiem ciągnie się mocno cebulki włosów. Potrzebne będzie też specjalne szydełko z zaślepką na haczyku. Pewnym problemem dla osób niepotrafiących posługiwać się szydełkiem może być dobór odpowiedniego rodzaju i rozmiaru szydełka, trzeba też uważać, by nie wbić sobie szydełka w palec. Jak zrobić dredy metodą szydełkowania? Najpierw – tak jak przy zakręcaniu – dzielimy włosy na kwadraty, tapirujemy i zakręcamy. Sposób ten różni jednak wykończenie – zamiast kręcenia lub kosmetyków sprzyjających zbijaniu, używamy szydełka. Szydełkowanie polega na wciąganiu włosów do środka dreda, a to spowoduje zacieśnienie struktury dreda, który staje się wtedy bardziej odporny na rozplatanie. Sama technika – w skrócie – polega na wbiciu szydełka w poprzek dreda w połowie jego przekroju i wystawieniu haczyka po przeciwnej stronie, gdzie na końcówkę szydełka trzeba nawinąć kosmyk i przeciągnąć go z powrotem na drugą stronę. Szydełkowanie najlepiej rozpocząć od podstawy dreda przy głowie i systematycznie dokręcać kolejne części, a kolejne wbicia szydełka powinny być oddalone od siebie o 3 mm. Na zakończenie należy jeszcze „podłubać” w środku każdego dreda – cienkie szydełko w rozmiarze 0,5 mm wbijamy w środek i kręcimy tak, by końcówka nie wychodziła na zewnątrz.

Jak zrobić dredy na wełnę

Fryzurę z dredami możesz też wykonać samodzielnie, jeśli masz wełniany sweter. Uzyskanych tą metodą dredów będzie sporo, będą kształtne i cienkie, a technika wykonania dredów jest absolutnie bezbolesna. Dokręcanie trzeba będzie jednak powtarzać często i regularnie, a właściwą grubość uzyskasz dopiero po około pół roku. Najlepiej pracować na włosach czystych i suchych, bo takie są podatne na przesuszenie się, a najlepsza długość włosów w tej metodzie to 10–20 cm. Najładniejsze dredy uformują się, jeśli będziesz pracować nad włosami codziennie przez 15 minut. By zacząć, wełnianym swetrem masuj po prostu włosy kolistymi ruchami. Po kilku minutach zaczną powstawać kołtuny. Wtedy należy próbować ukształtować z nich dredy, powtarzając tę czynność na całej głowie. Oczywiście nie wszystkie dredy powstaną od razu. Każdy dred należy też zakręcić oddzielnie, trąc go obiema rękami, kolistymi ruchami. Jeśli zauważysz swobodne kosmyki pomiędzy dredami, należy je jak najszybciej dokręcić do najbliższego dreda.

Dredy zakręcane z warkoczyków

Tak wykonane dredy będą odporne na mycie i dość trwałe. Na początku włosy nie przypominają jednak jeszcze dredów, tylko warkoczyki. A ponieważ nie są szydełkowane, to trudno zapanować nad wystającymi włoskami. Na głowie zapleć bardzo cieniutkie warkoczyki i zabezpiecz końcówki, by się nie rozkręcały. Można użyć wosku albo zawiązać nitkami. Następnie, używając rękawiczek albo gołych dłoni, skręć warkoczyki po długości (tak jak przy metodzie zakręcanie). Jeżeli będziesz powtarzać tę czynność wystarczająco często i długo, to po około miesiącu warkoczyki powinny zacząć przypominać dready. Możesz też, zaplatając warkoczyki, dodać do nich kolorowe, syntetyczne włosy.

Dredy mogą też powstać przez zaniedbanie

To metoda bezbolesna, samodzielna, nie wymaga stosowania żadnych specjalnych narzędzi ani kosmetyków. Niestety, zanim włosy będą wyglądały jak prawdziwe dredy, musi minąć co najmniej rok, a włosy wyglądają na zaniedbane. Jak zrobić dredy tą metodą? Przede wszystkim nie czesać ich, zakładać na noc czapkę z wełny, tapirować, dokręcać, wplatać ozdoby, koraliki czy kolorową włóczkę.

Czy dredy się myje?

Pielęgnacja dredów nie różni się specjalnie od zwykłego dbania o włosy. Skóra głowy działa tak samo, niezależnie od fryzury, którą nosisz, poci się, pracują również gruczoły wydzielające łój, dlatego bez odpowiedniej higieny trudno byłoby zachować zdrowy wygląd i świeżość włosów. możesz używać dotychczas stosowanych szamponów. Same dredy należy zwilżać szamponem, wygniatać i spłukiwać.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.