Data modyfikacji:

Co stosować na drobne krostki na czole?

Każdy z nas chciałby mieć piękną, zdrową i nieskazitelną cerę bez żadnych niespodzianek. Niestety te w postaci wyprysków i różnego rodzaju wykwitów lubią pojawiać się w najmniej oczekiwanym momencie, a co jeszcze gorsze – pozostawać na dłużej. O ile na pojedyncze pryszcze jest wiele sposobów, a sam nieestetyczny punkt znika w ciągu kilku dni, o tyle grupy niesfornych punkcików – drobne krostki na czole – to dużo dalej sięgający problem. Czym są niewielkie wypryski na czole, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
drobne krostki na czole

Czym są powszechnie znane drobne krostki na czole?

Występujące u dorosłego drobne krostki na czole mogą mieć różną postać, kolor i przyczynę. Zazwyczaj jednak wszystkie tego typu przypadłości można określić mianem „trądziku”, który może występować nie tylko w okresie dojrzewania. Dolegliwość może mieć więc formę ciemnych zaskórników, grudek, krost oraz torbieli zawierających wydzielinę ropną.
Różne są również przyczyny powstawania trądziku, a same wypryski mogą pojawiać się okresowo lub ulegać nasileniu np. po zjedzeniu czegoś niezdrowego. Do najczęściej spotykanych odmian drobnych wyprysków na czole należy trądzik krostkowy, zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, bliznowcowy, skupiony i ropowiczy.

Jak nazwać drobne krostki na czole u dorosłego i czym dokładnie są?

Trądzik to pojęcie bardzo ogólne, które opisuje różne rodzaje wyprysków pojawiających się w obrębie całej twarzy, a niekiedy też ramion czy pleców. Jednak wśród rodzajów tej przypadłości skupiającej się na czole osób dorosłych wyróżnić można trądzik zaskórnikowy, krostkowy i grudkowo-krostkowy.
Trądzik zaskórnikowy to niewielkie wykwity przypominające kropki o średnicy zazwyczaj 1–3 mm. Przybierają barwę bardzo ciemną lub są całkowicie niewidoczne. Występowaniu tego typu krost zazwyczaj towarzyszy silny łojotok. Pojawienie się trądziku krostkowego zwykle poprzedza zaczerwienienie oraz występowanie stosunkowo niewielkich nierówności i guzków. Często z czasem wypełniają się one ropą i dochodzi do procesu zapalnego skóry. W przypadku trądziku grudkowo-krostkowego poza wypryskami pojawiają się również twarde wybrzuszenia, które wypełnione są łojem.

Trądzik i drobne krostki na czole – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania drobnych krostek na czole są bardzo zróżnicowane i skomplikowane. Najczęściej u podłoża problemu leży kilka powiązanych ze sobą czynników. Do najczęstszych z nich należą predyspozycje genetyczne, problemy z nadmiernym wytwarzaniem sebum, aktywność i działanie hormonów płciowych, indywidualne właściwości mieszków włosowych czy obecność aktywnej bakterii Propionibacterium acnes.
Uciążliwe wypryski na czole mogą również pojawiać się wskutek niewłaściwej higieny i pielęgnacji twarzy, obecnych zanieczyszczeń czy przebywania na co dzień w środowisku pełnym kurzu i szkodliwych substancji chemicznych. Na problemy skórne i pojawianie się wyprysków na czole wpływ ma również nieodpowiednia dieta, spożywanie dużej ilości cukrów prostych, alkoholu i produktów wysokoprzetworzonych. 

Jak dbać o cerę z drobnymi krostkami na czole?

Walka z trądzikiem bywa długa i uciążliwa. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość i konsekwencję stosowania odpowiednich i przyjaznych dla cery produktów. Warto postawić na kosmetyki naturalne, bez zawartości substancji mogących powodować uczulenia i podrażnienia. Konsystencje tych produktów powinny być delikatne i przeznaczone do skóry wrażliwej.
Dobrą opcją są preparaty o działaniu złuszczającym i głęboko nawilżającym. Należy wystrzegać się produktów zawierających w składzie alkohol. Krostek na czole nie należy również maskować za pomocą korektorów kosmetycznych i makijażu. Może to spowodować nasilenie się problemu, dodatkowe zatkanie porów i pogłębienie stanów zapalnych oraz rozprzestrzenienie się ich.
W przypadkach gdy drobne krostki na czole utrzymują się długo i towarzyszy im stan zapalny, warto udać się do dermatologa w celu dokładnego zdiagnozowania problemu i dobrania właściwej terapii. Często niezbędne jest leczenie farmakologiczne i zastosowanie takich substancji jak metronidazol, tetracyklina, erytromycyna czy klindamycyna.
Powszechne są również preparaty dostępne bez recepty, które redukują stany zapalne, działają ściągająco i osuszająco, skutecznie redukując zaawansowane i drobne wypryski na czole. Do tego typu preparatów należą m.in. nadtlenek benzoilu o działaniu przeciwbakteryjnym, złuszczającym naskórek i hamującym łojotok, a także uciążliwy świąd towarzyszący niekiedy wypryskom; ichtiol o działaniu przeciwzapalnym i bakteriostatycznym; tlenek cynku i kwas azelainowy, który dodatkowo wpływa korzystnie na redukcję przebarwień.  
Najważniejszym działaniem stosowanym powszechnie, które powoduje pogłębienie problemu i rozprzestrzenianie się krostek, jest ich wyciskanie lub rozdrapywanie. W celu zażegnania przypadłości bezwzględnie należy zaprzestać usuwania mechanicznego wyprysków, a najlepiej powstrzymać się również od dotykania miejsc zmienionych chorobowo.
Zdjęcie: yurakrasil/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo