Data publikacji:

EDTA disodium w kosmetykach. Co to jest?

Disodium EDTA to inaczej sól dwusodowa kwasu wersenowego. Ten syntetyczny składnik spotkać można w wielu kosmetykach – szamponach, balsamach czy nawet chusteczkach dla niemowląt. Świadomych konsumentów interesuje jednak nie tylko samo działanie tego składnika, lecz również bezpieczeństwo związane z jego stosowaniem. Czy bez obaw można sięgać po preparaty wzbogacone właśnie EDTA disodium? Sprawdź – odpowiedź czeka w artykule!
edta disodium w kosmetykach

Disodium EDTA – co to za składnik?

Powiedzieliśmy już, że disodium EDTA jest dwusodową solą kwasu wersenowego (etylenodiaminotetraoctowego). To bazowy składnik kosmetyków, który działa jako konserwant oraz odpowiada za wzmacnianie działania innych środków konserwujących. EDTA disodium kompleksuje jony metali, które mogą negatywnie wpływać na trwałość wielu kosmetyków. Występuje w formie białego proszku, który łatwo rozpuszcza się w wodzie, ale jednocześnie nie jest rozpuszczalny w etanolu.
Warto pamiętać więc, że konserwanty w kosmetykach wcale nie są groźne. Każda receptura, która wchodzi na rynek musi przejść szczegółowe badania, a do sprzedaży dopuszczane są wyłącznie te wyroby, które zawierają bezpieczne stężania i ilości danych składników.

Działanie składnika EDTA disodium

Ja działa sól dwusodowa kwasu wersenowego? Przede wszystkim zwiększa trwałość kosmetyków, które mogą mieć dłuższą datę ważności. Disodium EDTA kompleksuje jony metali, a dzięki temu chroni kosmetyki przed zmianą barwy i konsystencji. Dodatek tego syntetycznego składnika sprawia więc, że emulsje przez cały czas użytkowania piękne pachną i są zabezpieczone między innymi przed rozwarstwianiem.
Jak jeszcze działa EDTA disodium? Ułatwia transport innych składników w głąb skóry. To szczególnie ważne chociażby w przypadku balsamów. W końcu wtedy chcemy, by jak najwięcej odżywczych elementów dogłębnie odżywiło naskórek. Bez dodatku disodium EDTA byłoby to bez wątpienia trudniejsze do zrealizowania.
  • Disodium EDTA w kosmetyce (i nie tylko, bo w przemyśle spożywczym również) działa konserwująco.
  • Zwiększa trwałość kosmetyków i chroni je przed utratą pożądanej konsystencji czy zapachu.
  • Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
  • Tworzy kompleksy z jonami metali i zapobiega ich osadzaniu się na skórze czy włosach.
  • Ułatwia przenikanie składników aktywnych w głąb naskórka.
  • Wspiera działanie innych środków konserwujących.
  • Działa zmiękczająco na wodę.
  • Wpływa na lepkość kosmetyków.
  • Disodium EDTA w kosmetyce – gdzie szukać tego składnika?

    Gdzie najczęściej można spotkać konserwant EDTA disodium? To składnik, który najczęściej znajdziemy w balsamach do ciała, preparatach z filtrami UV czy kremach do twarzy. 
    Sól dwusodowa kwasu wersenowego wiąże metale ciężkie, więc może być wykorzystywana do zmiękczania wody. Jaki jest zatem wniosek? EDTA disodium jest popularnym składnikiem szamponów, żeli pod prysznic czy innych preparatów do kąpieli.
    Część kosmetyków aplikujemy palcami lub mają one bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi – tam również dodawana jest disodium EDTA, ponieważ wykazuje działanie bakteriobójcze.

    Disodium EDTA – szkodliwość

    Czy disodium EDTA jest szkodliwym składnikiem? Tylko wtedy, jeśli stężenie w danym kosmetyku byłoby zbyt wysokie. Takie sytuacje w przypadku preparatów legalnie dopuszczonych do sprzedaży nie mają miejsca.
    Trzeba pamiętać jednak, że sól dwusodowa kwasu wersenowego może działać drażniąco na błony śluzowe, dlatego nie powinna być składnikiem aerozoli. Tego składnika powinny unikać również kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby przyjmujące leki czy suplementy zawierające minerały (między innymi cynk, glin czy ołów).
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka