Data publikacji:

Czym jest ethyl paraben? Właściwości etyloparabenu

Ethyl paraben, czyli etyloparaben, to składnik często występujący w kosmetykach. Jest rodzajem konserwantu, który zabezpiecza substancje przed rozwojem groźnych drobnoustrojów. Jednak – czy jest bezpieczny dla zdrowia? Przyjrzeliśmy się właściwościom etyloparabenu. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.
ethyl paraben

Ethyl paraben – co to takiego?

Ethyl paraben jest estrem kwasu p-hydroksybenzoesowego. Zaliczany jest do parabenów, czyli związków o działaniu antystatycznym. Etyloparaben jest środkiem powszechnie stosowanym w produkcji kosmetyków i środków higieny osobistej. Można znaleźć go w składach INCI kosmetyków do mycia ciała, produktów pielęgnacyjnych, kosmetyków do twarzy oraz włosów.

Ethyl paraben – działanie

Jako konserwant ethyl paraben neutralizuje bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie. Nie dopuszcza do rozwoju drobnoustrojów w kosmetyku, dzięki czemu ma on dłuższą zdatność do zużycia. Jest szczególnie przydatny w tych produktach, które nakładane są z opakowania bezpośrednio palcami – na przykład w kremach. Ponadto ethyl paraben stabilizuje konsystencję kosmetyku – dzięki niemu poszczególne fazy produkty nie ulegają rozwarstwieniu. Ethyl paraben jest bezwonny i bezbarwny, nie wpływa na właściwości kosmetyków.

Czy ethyl paraben jest wegański?

Ethyl paraben nie jest substancją pochodzenia zwierzęcego, dlatego można uznać go za składnik przyjazny weganom. Etyloparaben można znaleźć w wielu kosmetykach wegańskich. Konserwant ten produkowany jest syntetycznie, w warunkach laboratoryjnych.

Ethyl paraben w kosmetykach

Etyloparaben od lat stosowany jest do produkcji kosmetyków jako bardzo skuteczny konserwant. Znajdziesz go w produktach takich jak:
  • kremy do twarzy,
  • balsamy do ciała,
  • kremy do stóp i dłoni,
  • mleczka do demakijażu,
  • samoopalacze,
  • szampony i odżywki do włosów,
  • produkty do kąpieli,
  • maski i sera do twarzy,
  • toniki,
  • kosmetyki kolorowe,
  • peelingi.
  • Jak widzisz, etyloparaben pojawia się w większości produktów kosmetycznych codziennego użytku. Tym istotniejsze staje się zapoznanie z jego właściwościami. Czy etyloparaben może szkodzić zdrowiu?

    Ethyl paraben – szkodliwość

    Tak jak inne parabeny etyloparaben od wielu lat wzbudza wiele kontrowersji. Choć substancja jest dopuszczona do użytku w przemyśle kosmetycznym jako bezpieczna, wciąż mają miejsce badania nad jej działaniem. Niektórzy specjaliści sądzą, że etyloparaben może wpływać negatywnie na gospodarkę hormonalną, a nawet wywoływać raka.
    Faktem jest, że ethyl paraben bardzo słabo wchłania się do organizmu człowieka. Śladowe ilości, które się do niego dostaną, są prędko usuwane z organizmu – nie są kumulowane w tkankach. Mimo kontrowersji wokół parabenów obecnie nie ma ostatecznych dowodów na to, że działają negatywnie na zdrowie. Stosowanie produktów z ich zawartością nie powinno być powodem do większych obaw.

    Ethyl paraben – skutki uboczne stosowania

    Mimo że etyloparaben jest uznany za substancję bezpieczną, od dawna wiadomo, że nadmiar parabenów w pielęgnacji może okazać się szkodliwy dla stanu skóry i włosów. Ethyl paraben w nadmiarze może wywoływać podrażnienie, przesuszenie i zaburzenie naturalnej ochrony lipidowej. Zauważono także, że może wywoływać przesuszenie i wzmożoną łamliwość włosów. Warto pamiętać, że ethyl paraben, tak jak inne konserwanty, może oddziaływać źle zwłaszcza na osoby ze skórą wrażliwą, suchą, atopową.

    Jak bezpiecznie stosować ethyl paraben?

    Aby nie dopuścić do negatywnych skutków, jakie wywołuje ethyl paraben, kosmetyki z jego dodatkiem należy stosować z rozwagą. Warto wybrać kilka produktów, które mogą go zawierać, a w pozostałych przypadkach postawić na kosmetyki bez konserwantów. Ewentualnymi delikatniejszymi zamiennikami etyloparabenu są sorbinian potasu i benzoesan sodu – również pełniące role konserwantów.
    Jeśli rezygnujesz z mocnych konserwantów w kosmetykach, wybieraj produkty w opakowaniach, które ograniczają kontakt substancji z powietrzem. Wszelkie kosmetyki wyposażone w pompkę lub tubkę będą zdecydowanie bardziej higienicznym rozwiązaniem niż kosmetyki w słoiczkach, do których wielokrotnie wkładane są palce.
    Pamiętaj także, aby regularnie sprawdzać termin przydatności do zużycia, jaki widnieje na kosmetykach. Nawet jeśli produkt nie zmienił zapachu lub koloru, jego właściwości chemiczne z czasem mogą ulegać modyfikacjom. Przeterminowanych kosmetyków nie należy stosować – grozi to m.in. reakcją alergiczną.

    A może kosmetyki bez parabenów?

    Jeśli należysz do osób, które nie chcą stosować żadnych parabenów, możesz skorzystać z bogatej oferty produktów pozbawionych tych składników. Na rynku kosmetycznym jest wiele marek oferujących naturalne produkty pozbawione konserwantów lub kosmetyki z bezpieczniejszymi zamiennikami etyloparabenu. Pamiętaj jednak, że w przypadku kosmetyków bez konserwantów termin ich ważności jest zwykle bardzo krótki. Rozsądniej jest zatem kupować produkty w mniejszych opakowaniach, które na pewno zdążysz zużyć we właściwym czasie.

    Ethyl paraben – podsumowanie

    Ethyl paraben to konserwant kosmetyczny, który oficjalnie uznano za substancję bezpieczną. Dotąd nie udowodniono jego negatywnego wpływu na zdrowie. Pewne jest natomiast, że w nadmiarze może powodować wysuszenie skóry czy wzmożoną kruchość włosów. Warto stosować go roztropnie, wybierając ograniczoną liczbę kosmetyków z etyloparabenem. Jeśli nie chcesz używać żadnych parabenów, poszukaj kosmetyków bez konserwantów – w drogeriach internetowych znajdziesz ich sporo!
    Zdjęcie: Envato Elements