Data publikacji:

Eugenol w kosmetykach – właściwości

Pachnie wspaniale – aromatycznie i smakowicie, choć ostro. Wyrazisty zapach goździkowy to znak rozpoznawczy eugenolu. Poznajmy lepiej jego właściwości.
eugenol w kosmetykach
Choć wyjątkowo przyjemnie pachnie, to warto wiedzieć, że związek ten jest w grupie 80 procent specyfików, które najczęściej uczulają w kosmetykach. Jednak stosowany w odpowiednim stężeniu jest całkowicie bezpieczny. Może być aplikowany nie tylko na skórę, ale też wewnętrznie – krople olejku goździkowego, bo to właśnie z nich pochodzi eugenol, dobroczynnie wpływają na jelita i żołądek, obniżają poziom cukru i złego cholesterolu we krwi. Poprawiają też skutecznie apetyt – wpływają na poziom wydzielania soków trawiennych w żołądku. Decydując się jednak na przyjmowanie doustne eugenolu, należy skonsultować zamiar z lekarzem.

Eugenol z goździków – jak powstaje zapach?

Eugenol to organiczny związek chemiczny. Naturalnie pozyskuje się go przez destylację goździków parą wodną. W przemyśle kosmetycznym używa się syntetycznych odpowiedników.
Eugenol skoncentrowany jest toksyczny, jednak jego stosowanie uznano za bezpieczne, pod warunkiem stosowania się do norm określających zawartość preparatu w kosmetykach. W produktach przeznaczonych do spłukiwania (szampony, odżywki, mydła) wartość eugenolu nie może przekroczyć to 0,01 procent. W innych kosmetykach, np. stosowanych na ciało i twarz, norma ta wynosi 0,001 procent.

Znajdziesz go niemal wszędzie – eugenol w kosmetykach

Gdzie najczęściej można spotkać eugenol? Jest popularnym składnikiem kremów, balsamów do ciała i mleczek. Jest także składnikiem mydeł i preparatów do mycia, w których wspiera działanie antybakteryjne, ale też nadaje im zapach. Dlatego też często znajduje się w mydłach i piankach do golenia – zapobiega w nich powstawaniu zapaleń i zakażeń bakteryjnych, np. po nacięciu skóry podczas golenia.

Goździki u dentysty? Tak – eugenol na ból zębów

Eugenol znajdziesz nie tylko w kosmetykach, ale też jest on bardzo popularnym składnikiem preparatów stosowanych w stomatologii – ma silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, znieczulające, znajdziemy go w produktach używanych do wypełnień zębów i ich korzeni. Eugenol stosuje się też do odkażania, np. sprzętu medycznego. Środek ma też delikatne działanie rozgrzewające i grzybobójcze.

Eugenol – moc zapachu w aromaterapii

Eugenol to także ważny składnik zapachowy – zawierają go perfumy, wody toaletowe i perfumowane o korzenno-orientalnych nutach. Również z powodu aromatu eugenol znaleźć można w preparatach do masażu. Nakładany na skórę podczas zabiegów masujących może złagodzić bóle mięśni i wesprzeć leczenie zapalenia reumatoidalnego stawów. W aromaterapii uznaje się jego zdolności wspierające koncentrację, a w niektórych kulturach jest traktowany jako afrodyzjak.
Ze względu na połączenie walorów zapachowych oraz właściwości dezodoryzujących i bakteriobójczych, eugenol często jest także w składzie antyperspirantów – niszczy bakterie w pocie i zabija przykre zapachy.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.