Data publikacji:

Jak dbać o falowane włosy? Pielęgnacja

Falowane włosy mogą być piękną, elegancką ozdobą kobiety, jednak ich wygląd jest bardzo uzależniony od właściwej pielęgnacji. Co ciekawe, lekko kręcone włosy nie zawsze są przez kobiety rozpoznawane, dlatego przez wiele lat ich właścicielki mają trudność z zapanowaniem nad nimi. Pielęgnacja włosów falowanych wymaga mycia delikatnymi szamponami, regularnego odżywiania i dbania o ich kondycję. Połączona z właściwą stylizacją prowadzi do spektakularnych efektów. Piękne, lśniące fale są w zasięgu twojej ręki.
jak dbać o falowane włosy

Rozpoznaj falowane włosy

Twoje włosy nigdy się nie układają, są problematyczne, a po rozczesaniu na sucho przypominają siano? A może wydaje ci się, że tylko ty masz taki kłopot, a twoje włosy są inne niż wszystkie? Jeśli tak właśnie jest, istnieje bardzo duża szansa, że twoja fryzura ma tendencję do kręcenia, której wcześniej nie rozpoznałaś. Wbrew pozorom problem ten jest powszechny.
Typowe kręcone włosy trudno przeoczyć, najczęściej już od dziecka widać na głowie niesforne kędziorki. Trochę inaczej ma się sprawa z falami. Niewłaściwa pielęgnacja, a zwłaszcza rozczesywanie na sucho, może ukryć ich naturalny skręt i sprawić, że włosy będą wyglądać na zniszczone, szorstkie i spuszone, krótko mówiąc, będą przypominały siano.

Przywróć blask swoim falowanym włosom

Jeżeli masz podejrzenia, że posiadasz lekko kręcone włosy, spróbuj przez pewien czas tak właśnie je traktować. Stosuj preparaty przeznaczone do fal i loków, a przede wszystkim stosuj się do wszystkich zasad stworzonych dla kręconowłosych. Wtedy twoje włosy będą miały szansę pokazać swoje prawdziwe oblicze i ujawnić, czy rzeczywiście mają tendencję do kręcenia, czy tylko tak ci się wydawało.

Nie czesz falowanych włosów na sucho

To zasada powtarzana jak mantra przez włosomaniaczki dające rady osobom z lokami i falami. Rozczesywanie suchych włosów wiąże się w ich przypadku z powstawaniem puchu i wrażenia zniszczonych, źle ułożonych kosmyków.
Jak czesać włosy falowane? Tak jak w przypadku loków, powinno się to robić wyłącznie na mokro po nałożeniu odżywki. Najlepiej nie używać do tego celu szczotki, tylko grzebienia z szerokim rozstawem zębów.
Niektórzy mają wątpliwości, czy czesanie na mokro nie niszczy włosów. Niestety jest to prawda, mokry włos jest dużo bardziej podatny na uszkodzenia, dlatego trzeba to robić bardzo delikatnie i uważnie. Niektórym osobom w zupełności wystarcza przeczesywanie po myciu włosów dłonią, jednak ta metoda nie sprawdzi się u każdego.

Włosy falowane – jak je myć?

Włosy z tendencją do kręcenia są bardzo delikatne i wymagają stosowania łagodnych środków myjących, które nie będą ich przesuszały. Silne detergenty w rodzaju SLS czy SLES powinny w ich przypadku zostać zamienione na delikatniejsze substancje, a dodatkowo nawet łagodny szampon warto jeszcze rozcieńczyć przed nałożeniem na głowę. Sprawdzi się tu doskonale metoda kubeczkowa. Podczas mycia skup się na masowaniu skalpu, a piana spływająca po włosach oczyści je w wystarczający sposób.
Jeżeli chcesz zadbać o fale, rozważ metodę OMO, która polega na nałożeniu przed myciem odżywki na włosy. Jej zadaniem jest dodatkowe odżywienie i zabezpieczenie włosów przed wysuszeniem. Po nałożeniu kosmetyku trzeba umyć sam skalp i spłukać głowę, a następnie nałożyć jeszcze jedną lub tę samą odżywkę. Dopiero po chwili potrzebnej na jej wchłonięcie można przejść do czesania i stylizacji.

Jaka odżywka do włosów falowanych?

Żeby dobrać najlepszą odżywkę, spróbuj ocenić porowatość włosów lub zapytaj o nią swojego fryzjera. Najczęściej fale są wysoko- lub średnioporowate. Wymagają użycia emolientów, czyli substancji natłuszczających, takich jak naturalne oleje roślinne o bogatym składzie. Konieczne jest również ich nawilżanie i regularne uzupełnianie białka, które buduje ich strukturę i wygładza.
Będą ci potrzebne trzy odżywki do włosów falowanych: emolientowa, humektantowa i proteinowa. Jeżeli nie chcesz zagłębiać się w tajniki świadomej pielęgnacji, możesz również szukać dobrych odżywek zawierających wszystkie trzy składniki niezbędne włosom. Wypróbuj też odżywki przeznaczone do loków i fal.

Olejowanie włosów falowanych – na czym polega i jak je przeprowadzić?

Oleje są ważne dla włosów ze skłonnością do kręcenia, ponieważ zatrzymują wilgoć wewnątrz włosa, sprawiają, że loki stają się sprężyste i chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Jak przeprowadzić olejowanie falowanych włosów? Możesz to zrobić na sucho lub na mokro. Wybrany olej wystarczy nałożyć na włosy przed ich umyciem i poczekać aż pożądane składniki przenikną do ich wnętrza, czyli przynajmniej 30 minut. Można również pozostawić go na noc.
Bardzo ważny jest dobór oleju do porowatości włosa, czyli do stopnia rozchylenia jego łusek. Większość falowanych włosów jest średnioporowatych, czyli pasują do nich między innymi olej ze słodkich migdałów, słonecznikowy, z pestek moreli, oliwa z oliwek, olej z orzechów laskowych, arganowy, rzepakowy, awokado, makadamia, ryżowy oraz arachidowy. Możesz również użyć gotowych mieszanek.

Stylizacja włosów falowanych

Bez względu na to, czy jesteś posiadaczką włosów falowanych do ramion, czy do pasa, żeby twoja fryzura wyglądała efektownie, potrzebują one odpowiedniej stylizacji. Używaj żelu, kremu lub pianki podkreślających i podtrzymujących skręt. Dzięki nim twoja fryzura długo będzie wyglądała świeżo.

Mocno lub lekko kręcone włosy – jak spać?

Jeśli nie chcesz codziennie rano na nowo myć i układać włosów, postaraj się o ich zabezpieczenie przed położeniem się do łóżka. Dobrym pomysłem jest spanie na satynowej poszewce lub założenie na głowę satynowego czepka, który umożliwia zachowanie pięknego skrętu do rana.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym