Data publikacji:

Farbowanie włosów henną. Co musisz wiedzieć?

Farbowanie włosów henną to propozycja dla kobiet, które pragną powrotu do natury. Henna do farbowania włosów zawiera wyłącznie naturalne składniki (inaczej nie powinna nazywać się henną). Wielbicielki henny doskonale wiedzą, że henna wręcz cudownie wpływa na wygląd i zdrowie włosów. Czasami można spotkać się z pytaniem, czy henna niszczy włosy. Okazuje się, że taki rodzaj pytań powinien być przekierowywany do farb chemicznych. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na farbowanie włosów henną i czy henna to faktycznie produkt dla Ciebie!
farbowanie włosów henną

Jak wygląda farbowanie włosów henną?

Henna to produkt dla kobiet, które mogą poświęcić dużo czasu na farbowanie włosów. To nie jest farba, która zmieni kolor włosów w ciągu 30 minut. Czas trwania zabiegu farbowania włosów za pomocą henny może trwać nawet kilka godzin – wiele zależy od tego, czy są siwe włosy (i w jakiej ilości). Niektóre produkty po zmieszaniu z wodą muszą odstać jakiś czas (koniecznie trzeba zapoznać się z instrukcją załączoną przez producenta).
Przed nałożeniem henny należy umyć włosy, używając szamponu chelatującego. Szampon, który ma w swoim składzie EDTA (czyli disodium EDTA i tetrasodium EDTA), dogłębnie oczyszcza włosy, dzięki czemu są one bardzo dobrze przygotowane do farbowania za pomocą henny.
Jak najbardziej można samodzielnie farbować włosy henną, przy czym przed nałożeniem papki na włosy trzeba zabezpieczyć swoją odzież. Henna może spływać z włosów i pozostawiać na ubraniu plamy, których raczej nie da się usunąć. Tak więc warto mieć pod ręką papierowy ręcznik oraz fryzjerską pelerynę, czepek i gumowe rękawiczki. Producenci henny zazwyczaj dołączają do opakowania rękawiczki foliowe, ale nie są one zbyt wygodne w stosowaniu. 
Warto pomyśleć o zabezpieczeniu skóry przed plamami z henny (twarz, uszy) – można wykorzystać do tego celu tłusty krem. Jeśli jednak plamy powstaną, to w zasadzie po 1–2 myciach całkowicie znikną.
Po spłukaniu henny nie wolno myć włosów przez 48 godzin, gdyż henna musi się utlenić. Włosy przez kilka dni mogą być sztywne, przy czym jest to zjawisko natury przejściowej.

Henna do farbowania włosów, czyli jakich efektów można się spodziewać

Ogólnie rzecz biorąc, henna może dać przepiękny kolor włosów, który na dodatek nie wygląda na sztuczny. Dzięki hennie nie ma zjawiska nazywanego „czapą” lub „kaskiem” – kolor włosów wygląda jak naturalny. Wystarczy włosy hennować regularnie i nikt nie domyśli się, że ich zjawiskowy wygląd to zasługa henny.
Sporo osób pyta, czy henna na farbowane włosy to dobry pomysł. Jeśli koloryzacja farbą chemiczną się udała, to nie ma sensu od razu kłaść henny (można odczekać, aż farba się wypłucze). Natomiast w sytuacji gdy farba zniszczyła włosy, to można położyć hennę, ale lepiej użyć henny z wybranym kolorem niż bezbarwnej. Henna neutralna jest świetną odżywką, ale korzystniej jest ją nakładać na włosy niefarbowane. 
Henna może uratować włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi (najczęściej chodzi o farbowanie w domu). Jeśli ktoś chce wrócić do farb chemicznych po hennie, to trzeba odczekać 2–3 miesiące, gdyż henna może utrudniać farbowanie standardową farbą do włosów.

Czy henna pokrywa siwe włosy?

Henna nadaje się do farbowania siwych włosów, ale trzeba włosy farbować dwa razy. Pierwszy zabieg to henna czerwona. Po jej spłukaniu można nałożyć hennę w kolorze właściwym. 
Jeśli pominie się pierwszy etap, to przy dużej ilości siwizny włosy będą dużo jaśniejsze. Siwe włosy są dość oporne na farby naturalne, dlatego nie ma co eksperymentować z unikaniem czerwonej henny jako bazy. Miejscami, nawet przy dwuetapowym nakładaniu henny, mogą pojawić się włosy zabarwione na pomarańczowo, ale w pełnym słońcu będzie to dawać fantazyjne refleksy.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.