Data publikacji:

Fioletowe lub sine paznokcie. Co je powoduje?

Ostatnio płytka twoich paznokci zaczęła niespodziewanie zmieniać kolor? Masz sine lub fioletowe paznokcie i zastanawiasz się, o czym może to świadczyć? Zapraszamy do lektury poniższego poradnika. Podpowiadamy w nim, co jest przyczyną płytki paznokcia o takim kolorze i czy jest się czym martwić.
co powoduje fioletowe lub sine paznokcie

Fioletowe paznokcie – o czym świadczą paznokcie w takim kolorze? Przyczyny

Fioletowe paznokcie to dla wielu osób duży powód do niepokoju. Gdy płytka nagle zmienia barwę na siną, niektórzy martwią się, że to objaw poważnej choroby. A jak jest naprawdę? Dlaczego paznokcie nagle zmieniają kolor płytki na fiolet? Jaka jest tego przyczyna? Poniżej opowiadamy o tych występujących najczęściej.
  • Przebarwienia po manicurze
Sine lub fioletowe paznokcie to nie zawsze powód do obaw. Czasem to po prostu wynik złej pielęgnacji, a najczęściej sine paznokcie to nic innego jak przebarwienie po manicurze hybrydowym. Kiedy ono się pojawia? Kiedy twoje paznokcie były pomalowane na fioletowo, granatowo czy na czerwono. Dodatkowo o przebarwienie nietrudno, kiedy hybrydę kładzie się bez zabezpieczenia płytki bazą.
  • Krwiak
Siny lub fioletowy paznokieć to często efekt urazu, stłuczenia lub noszenia zbyt ciasnych butów. Wówczas pod paznokciem pojawia się krwiak, który przybiera fioletowy, siny odcień.
  • Wychłodzenie organizmu
Silne wychłodzenie organizmu sprawia, że paznokcie robią się sine. Aby temu zaradzić, należy w ekstremalnie niskich temperaturach odpowiednio się chronić, czyli nosić grube rękawiczki, kurtki, czapki i szaliki.
  • Sinica
Sine lub fioletowe paznokcie pojawiają się także podczas zachorowania na sinicę. Sinica to choroba, która jest spowodowana niedostatecznym wiązaniem tlenu z hemoglobiną w płucach. Wyróżnia się dwa rodzaje sinicy – centralną i obwodową. Za sine paznokcie odpowiada sinica obwodowa. W tej chorobie sine są nie tylko paznokcie, ale też same palce. Sinica to choroba, która najczęściej wynika z chorób układu krążenia, nieprawidłowej pracy mięśnia sercowego oraz zaburzeń odpływu krwi żylnej.
  • Skutek uboczny stosowania leków i substancji chemicznych
Sine paznokcie pojawiają się czasem także podczas stosowania leków przeciwwirusowych (z substancją zydowudyna), leków przeciwmalarycznych, cytostatycznych oraz niektórych antybiotyków (a dokładniej minocykliny, tetracykliny). Ponadto fioletowe paznokcie to także efekt uboczny stosowania azotanu srebra, nadmanganianu potasu czy kwasu azotowego.
  • Niskie ciśnienie
Osoby z niskim ciśnieniem tętniczym krwi również mogą borykać się z sinymi paznokciami. Jeśli chorujesz na niedociśnienie i przyjmujesz na to leki, to przy zauważeniu fioletowych paznokci powinieneś zgłosić się niezwłocznie do lekarza.
  • COVID-19
U osób młodych i dzieci sine paznokcie pojawiają się podczas zarażenia koronawirusem. Oczywiście nie jest to typowy objaw, ale może się pojawić.
  • Czerniak paznokcia
Czerniak to nowotwór złośliwy, który wywodzi się z komórek barwnikowych. Objawem czerniaka paznokcia może być właśnie fioletowa płytka lub ciemniejsze zabarwienie skóry wokół paznokcia, pod którym umiejscowiła się zmiana.
  • Anemia złośliwa
Inaczej nazywana chorobą Addisona-Biermera, to niedokrwistość wynikająca z niedoboru witaminy B12. Ta choroba jest rzadko spotykana. Najczęściej występuje też u osób pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Co ciekawe, najczęściej dotyczy osób z grupą krwi A. Jednym z objawów anemii złośliwej są właśnie zasinione paznokcie. Dodatkowo towarzyszą im osłabienie, bóle i zawroty głowy, przyspieszona akcja serca, utrata wagi oraz objawy ze strony układu pokarmowego, czyli biegunki, wymioty.
  • Choroby zakaźne
Zakażenia wywołane przez grzyby i bakterie, m.in. Trichophyton rubrum, Candida albicans i Aspergillus niger czy Pseudomonas aeruginosa.
  • Choroba Wilsona
To bardzo rzadka choroba genetyczna. Występuje u 1 na 30 000 osób. Choroba Wilsona polega na tym, że w tkankach organizmu dochodzi do akumulacji nadmiaru miedzi. Choroba Wilsona zazwyczaj wykrywana jest między 5. a 35. rokiem życia. Jednym z jej objawów są właśnie sine paznokcie.

Paznokcie fioletowe lub sine w ciąży – o czym świadczą?

W ciąży kobiety nierzadko doświadczają nietypowych objawów ze strony swojego organizmu. To zawsze skłania do obaw i niepokoju. A co, jeśli w ciąży pojawią się fioletowe paznokcie? Jeśli wiesz, że nie jest to przyczyna zabarwienia lakierem do paznokci lub urazu, to wówczas takie zasinienie może mieć podłoże krążeniowe, wynikać ze zmian hormonalnych lub anemii. Taki stan należy więc w ciąży niezwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym.
A skoro już mowa o paznokciach w ciąży, to każda przyszła mama musi pamiętać o tym, aby podczas porodu paznokcie były niepomalowane. Dlaczego? Ponieważ jeśli dojdzie do niedotlenienia organizmu, wówczas pierwszym z jego objawów są właśnie sine paznokcie u rąk i nóg. W przypadku pomalowanych paznokci lekarz może przeoczyć ten pierwszy ważny objaw i nie zareagować w porę. Dbaj więc o bezpieczeństwo swoje i maluszka i przed porodem nie maluj paznokci!

Fioletowe paznokcie u dziecka – o czym świadczą?

U noworodka fioletowe paznokcie pojawiają się dość często. To najczęściej wynik słabo rozwiniętego układu oddechowego i krążenia. Dziecko jest jednak wtedy pod stałą obserwacją lekarzy, a więc ci będą doskonale wiedzieć, czy to objaw, którym należy się przejmować, czy z czasem ustąpi on sam. U starszego dziecka sine paznokcie to często objaw sinicy.

Fioletowe lub sine paznokcie – leczenie

Nie ma jednego sposobu na pozbycie się i wyleczenie sinych paznokci. Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną zasinienia płytki paznokcia. Najpierw należy ją znaleźć, aby później wyeliminować. Dlatego jeśli twoje paznokcie zrobiły się fioletowe, to dokładnie przeanalizuj, co mogło się stać. Jeśli nie miałaś wykonanego ciemnego manicure'u, nie doszło do stłuczenia i powstania krwiaka, to wówczas z sinymi paznokciami należy zgłosić się do lekarza. Ten przeprowadzi odpowiednie badania, aby wykluczyć wszelkie choroby.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.