Data modyfikacji:

Fotostarzenie się skóry. Jakie objawy? Co robić?

Fotostarzenie się skóry to problem, który zazwyczaj dotyka osób dojrzałych. Często pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia pojawiają się objawy fotostarzenia skóry. Na czym ono polega? Jak uniknąć przykrych zmian skórnych i jak walczyć z fotostarzeniem? Oto nasze podpowiedzi!
fotostarzenie

Czym jest fotostarzenie skóry?

Fotostarzenie skóry to w skrócie przyspieszone procesy starzenia skóry na skutek działania promieni słonecznych. Problem ten dotyczy osób, które mają długotrwały kontakt z promieniowaniem UV lub nie stosują odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Warto wiedzieć, że fotostarzenie może być spowodowane nie tylko naturalnym światłem słonecznym, lecz także lampami solarium. Na fotostarzenie bardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, które zawierają mniej melaniny, czyli naturalnej ochrony przed słońcem.

Fotostarzenie się skóry – objawy

Objawów fotostarzenia jest wiele. Zazwyczaj nie mamy do czynienia z wszystkimi objawami w każdym przypadku, a ich pojawianie się jest rozciągnięte w czasie. Najczęstszym objawem fotostarzenia skóry są przebarwienia i plamy soczewicowate, powstające wskutek nierównomiernej pigmentacji skóry. Do objawów fotostarzenia zaliczamy także:
  • głębokie zmarszczki oraz bruzdy na twarzy i ciele,
  • powstawanie nowotworów skóry w miejscach odsłoniętych,
  • suchość, szorstkość skóry – długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych uszkadza warstwę lipidową skóry, czego efektem jest utrata wody z naskórka,
  • pękanie naczyń krwionośnych,
  • utrata jędrności i elastyczności skóry (promieniowanie prowadzi do wzmożonej aktywności metaloproteinaz, które uszkadzają włókna kolagenowe),
  • nadmierna aktywność i przerost gruczołów łojowych, co prowadzi do powstawania zaskórników.

Jak przeciwdziałać fotostarzeniu się skóry?

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia efektów fotostarzenia są działania profilaktyczne. Przede wszystkim konieczne jest regularne używanie produktów z filtrami UV przez cały rok. Szczególnie należy chronić skórę twarzy i szyi – to te części ciała są najbardziej narażone na promieniowanie słoneczne. Właśnie z tego powodu konieczne jest korzystanie z kremów z filtrem zarówno latem, jak i jesienią.

W okresie wiosenno-letnim najlepiej sięgać po kremy z SPF 50, które doskonale zabezpieczą skórę. Na rynku znajdują się produkty dostosowane do poszczególnych typów cery. Producenci zadbali również o to, by kremy z filtrem dobrze sprawdzały się również pod makijażem. Zimą i jesienią również nie można zapominać o kremie z filtrem UV. Zazwyczaj sprawdzą się te z SPF 15, ale jeśli planujemy górskie wycieczki czy jazdę na nartach, krem z SPF 50 będzie znacznie lepszym wyborem.
Podczas opalania – zarówno w solarium, jak i na plaży – koniecznie używajmy specjalnych kremów do opalania z filtrami UV. Takie produkty nie tylko zabezpieczają przed fotostarzeniem, ale także pozwalają unikną przykrych konsekwencji, związanych z nowotworami skóry.

Najprostszą metodą uniknięcia fotostarzenia jest oczywiście niewystawianie się na działanie promieni słonecznych w godzinach, gdy ich działanie jest najbardziej intensywne, czyli między 10:00 a 15:00. Nie zawsze jednak mamy możliwość i chęć przebywania w zamkniętych pomieszczeniach w ciągu dnia, dlatego koniecznie pamiętajmy o kremach z filtrami. Ważnym elementem w profilaktyce jest także stosowanie antyoksydantów. Eliminują one wolne rodniki tlenowe z powierzchni skóry, co przyczynia się do opóźnienia starzenia. Doskonałym antyoksydantem jest witamina C. Warto stosować ją zarówno jako suplement w tabletkach, jak i w kosmetykach. Kremy czy sera z witaminą C odżywiają skórę i wyrównują jej koloryt.
Zdjęcie: bernardbodo/Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.