Data publikacji:

Gencjana na włosy: co to jest i jak stosować?

Gencjana na włosy – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Wszystko, co musicie wiedzieć o gencjanie, znajdziecie w poniższym artykule. Odpowiadamy w nim na pytanie, czym jest gencjana, po co ją stosować, jakie efekty daje i czy niszczy ona włosy. Zapraszamy do naszego kompleksowego poradnika!
gencjanna na włosy

Gencjana na włosy – co to jest?

Gencjana na włosy – co to takiego? Gencjana to nic innego jak naturalny szampon koloryzujący. Inna nazwa tej substancji to fiolet gencjanowy na włosy. Gencjana to roztwór wodny lub alkoholowy. Warto też wiedzieć, że gencjana jest znana już od 1861 roku. Wtedy była stosowana do leczenia zakażeń bakteryjnych czy sepsy. Dzisiaj stosuje się ją też w kosmetyce właśnie jako naturalną farbę. Ponadto gencjana jest o wiele tańsza niż klasyczne produkty zmieniające odcień włosa dostępne w sklepach. A jakich efektów można spodziewać się po jej zastosowaniu?

Gencjana na włosy – efekty. Co daje i dla kogo się sprawdzi?

Fiolet gencjanowy przede wszystkim ochładza kolor włosów. Idealnie sprawdzi się zatem dla posiadaczek włosów blond – zarówno naturalnych, jak i farbowanych. Jej głównym zadaniem jest wypłukiwanie żółtych refleksów, które na blondach nierzadko są niepożądane. Jej działanie można porównać, np. do fioletowych szamponów ochładzających odcień. Z tym, że gencjana jest naturalna, a więc delikatniejsza.
Czy gencjana na brązowe włosy to dobry pomysł? Oczywiście. Na brązowych włosach gencjana niweluje rudy odcień. Co więcej, dodaje ona kosmykom głębszego i bardziej wyrazistego odcienia.
Czy gencjanę mogą stosować osoby z siwymi włosami? Tak, ale w bardzo małych stężeniach. Wówczas uzyskacie efekt pastelowego połysku. Zbyt duża ilość gencjany może sprawić, że na siwych włosach pojawi się fioletowy odcień.

Czy gencjana niszczy włosy?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą zacząć swoją przygodę z gencjaną. Tak jak wspominaliśmy już wyżej, gencjana to produkt naturalny i z pewnością bezpieczniejszy dla kosmyków niż wszelkie szampony czy płukanki ochładzające odcień. Prawidłowo stosowana gencjana nie powinna więc zniszczyć włosów. Jeśli po użyciu gencjany twoje włosy są suche i szorstkie, to znak, że używasz jej zbyt często lub używasz jej za dużo. Gencjana może jedynie lekko usztywnić włosy i dodać im objętości.

Ile trzyma się gencjana na włosach?

Jak długo utrzymuje się efekt stosowania gencjany? Przez kilka myć. Później należy powtórzyć zabieg z gencjaną.

Czy gencjana przyciemna włosy?

Gencjana może zafarbować włosy na fioletowy odcień. Jeśli więc używasz jej na włosach brązowych, to możesz zyskać efekt ciemniejszego odcienia właśnie przez to, że twoje kosmyki złapały odcień fioletu. Jak tego uniknąć? To proste – należy używać jej mniej. Już niewielka ilość gencjany wystarczy, aby uzyskać efekt ochłodzenia kosmyków. Więcej na temat tego, jak stosować gencjanę, znajdziesz poniżej.

Gencjana na włosy – jak stosować?

Jak prawidłowo stosować gencjanę? Nie możesz nakładać jej bezpośrednio na kosmyki. Niewielką ilość gencjany należy dodać do swojego ulubionego kosmetyku do pielęgnacji włosów – najlepiej do odżywki lub maski.
Przed zastosowaniem gencjany umyj kosmyki szamponem oczyszczającym. Następnie dodaj kroplę gencjany do porcji odżywki/maski. Ważne, aby dobrze zmieszać gencjanę z kosmetykiem i dobrać taką ilość produktu, która równomiernie pokryje wszystkie kosmyki. Istotne jest również to, aby kosmetyk, z którym mieszasz gencjanę, miał kolor biały. Dlaczego? Tylko wtedy mieszanka będzie mieć jasnofioletowy odcień i tylko wtedy będzie w stanie ochłodzić kolor twoich włosów.
Gdy masz już gotową mieszankę, to nałóż ją na mokre włosy. Zrób to równomiernie. Pamiętaj, aby przed nałożeniem maski/odżywki z gencjaną, założyć rękawiczki ochronne – w przeciwnym razie zafarbujesz sobie ręce. Teraz zostaw produkt na włosach przez maksymalnie 2-3 minuty. Następnie dokładnie wypłucz kosmyki letnią wodą.
Po użyciu gencjany zauważyliście, że wasze kosmyki mają fioletowy odcień? To znak, że dodaliście za dużo gencjany. Jeśli chcecie szybko pozbyć się efektu, to umyjcie włosy 2 razy w szamponie silnie oczyszczającym. Gencjana całkiem łatwo wypłukuje się z kosmyków.
Najlepiej stosować gencjanę raz w tygodniu. Wtedy efekt jej stosowania będzie stały i dobrze widoczny.

Gencjana na włosy – gdzie kupić?

Gencjanę dostaniesz w większości aptek – także tych internetowych. Za około 5 zł kupisz 10-30 ml gencjany. Taka buteleczka starcza na długo, ponieważ gencjanę stosuje się w niewielkich ilościach.

Jak zrobić gencjanę?

Gencjana to mieszanka, której nie polecamy robić samodzielnie w domu. Jej roztwór jest tani i powszechne dostępny, a więc szkoda tracić czasu na tworzenie jej samodzielnie. Lepiej nie narażać swoich kosmyków na takie eksperymenty.

Gencjana na włosy – przed i po. Sprawdź efekt!

Chcesz sprawdzić, jaki efekt na włosach da gencjana? Obejrzyj poniższy filmik, gdzie zobaczysz, jaki efekt gencjana daje na włosach rudych.
Jeśli macie włosy w odcieniu blond i szukacie produktu, który ochłodzi odcień waszych włosów i zniweluje na nich żółty odcień, to wypróbujcie gencjanę. To substancja naturalna i znana już od dawna, więc jest o wiele zdrowsza i bezpieczniejsza niż wszelkie fioletowe kosmetyki dostępne w drogeriach. Ponadto to produkt uniwersalny, który sprawdzi się także dla osób z włosami brązowymi, rudymi czy siwymi. Na plus warto ocenić też to, że umiejętnie stosowana gencjana nie zniszczy kosmyków. Co więcej, może nawet dodać im objętości.
A wy stosowaliście kiedyś gencjanę? Byliście zadowoleni z efektu, jaki daje?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.