Data publikacji:

Granatowe włosy – jaką farbę wybrać? Komu pasują?

Lady Gaga, Billie Eilish, a także chłopcy z koreańskiego boysbandy BTS – wszyscy oni wybrali niebieskie fryzury. Jednak granatowe włosy nie są dla każdego. Zobaczmy, komu pasują.
granatowe włosy
Kolor ciemny niebieski może mieć wiele odcieni – od wpadającego w śliwkę lub fiolet, przez lżejszy niebieski, aż po całkiem turkusowy. Niebieskie włosy są coraz popularniejsze i to nie tylko wśród nastolatek. Trend ten przybył do Polski zza oceanu. Początkowo traktowano go jako ciekawostkę, która kojarzyła się głównie z młodzieżową subkulturą, a kolor był pewnego rodzaju ekstrawagancją. Na polskim podwórku niebieskie włosy w jaśniejszym odcieniu miewała Agnieszka Chylińska.
Wielość odcieni niebieskiego sprawiła, że przez kilka sezonów moda bardzo się zmieniła. Nie można jeszcze powiedzieć, że to powszechny trend, który jest dla każdego, ale kolor ten widać na ulicach coraz częściej. W wersji młodzieżowej jest rzeczywiście bardziej widoczny i ostry, zaś dojrzałe kobiety stawiają na granat. Kolor ten może też mieć dodane refleksy, np. srebrzyste. Takie odcienie nosiły np. gwiazdy – Kim Kardashian i Kylie Jenner. Odcień jaskrawy wybrał np. członek zespołu koreańskiego BTS. Również Lady Gaga olśniła niebieską fryzurą, którą dopasowała do sukienki w tym kolorze – w takim zestawie pojawiła się na rozdaniu Złotych Globów w 2019 r. Kolejna niebieskowłosa celebrytka to Billie Eilish – gwiazda wybrała ciemniejszą wersję granatu. Jasny odcień woli za to polska urodowa celebrytka Red Lipstick Monster. Każdy z kolorów jest chłodny i dodający powagi – mimo wyjątkowości barwy, której wybór mógłby kojarzyć się z nastoletnim buntem i szaleństwem.

Czy każdemu pasują niebieskie włosy?

Na pewno dobrze poczują się w nim osoby, które są odważne i przebojowe. A także te, które lubią się malować, gdyż odcienie niebieskiego niezbyt dobrze wyglądają przy bladej cerze i naturalnej, jasnej oprawie oczu.
Bardzo ciemny i intensywny kolor niebieski i granatowe włosy będą pasowały osobom o chłodnym typie urody – z jasną karnacją i oczami koloru niebieskiego lub zielonego. Z jaśniejszymi, błękitnymi włosami, wpadającymi także we fiolet, dobrze będą wyglądały również osoby o jeszcze delikatniejszym typie urody. Nie wybieraj jednak tego koloru, jeśli masz ciepły typ urody. Włosy te nie pasują do brązowych oczu i do ciemnej karnacji, nie będą też dobrze wyglądały u osób z lekko żółtą cerą.

Czy nie wyrzucą cię z pracy przez granatowe włosy?

Pamiętaj też o tym, że niebieskie odcienie – granatowe włosy może w mniejszym stopniu, ale jednak też – mogą budzić skrajne uczucia, np. w twoim miejscu pracy. Raczej z nich zrezygnuj, jeśli pracujesz w banku, urzędzie czy publicznej szkole. U osób o tradycyjnych poglądach mocne kolory fryzury mogą budzić sprzeciw i wywoływać krytykę czy nawet niechęć.

Jak pielęgnować niebieskie i granatowe włosy?

Niebieskie włosy są bardzo trudne w pielęgnacji – chodzi przede wszystkim o to, by utrzymać na nich kolor. W tym celu zabiegi koloryzacji trzeba będzie powtarzać częściej niż w przypadku innych kolorów farb. Kolejne koloryzacje to także czas i finanse – wybieraj raczej farby dobrej jakości niż te tanie, lub odwiedzaj fryzjera. Przyda się też na co dzień niebieski szampon, którego zadaniem jest utrzymywanie chłodnych odcieni na włosach.

Granatowe włosy – czy łatwo je uzyskać?

Ciemny granat trudno będzie od razu uzyskać, jeśli masz bardzo jasne włosy. Niekoniecznie dobrym pomysłem będzie też farbowanie włosów na granatowy, jeżeli twoje naturalne kosmyki są rude lub siwe. W obu przypadkach granat jest możliwy do uzyskania, ale będzie to wymagało pracy i kilku zabiegów koloryzujących.
Jeśli chcesz spróbować, czy ciemne odcienie niebieskiego są dla ciebie, wypróbuj najpierw szampon koloryzujący lub zmywalną farbę w sprayu, która zejdzie po pierwszym umyciu. Wówczas zobaczysz, jak czujesz się w tym kolorze, a jeśli uznasz, że to niezbyt dobry pomysł, to farba i tak zejdzie przy najbliższym myciu.
Dla ciemnych włosów: Kobaltowe włosy to mocny, wręcz granatowy odcień. Ten kolor jest zdecydowanie polecany dla najbardziej odważnych kobiet. Jest tak wyrazistym kolorem, że podkreśli Twoją zjawiskową urodę i sprawi, że będziesz prezentowała się rewelacyjnie. Wystarczy, że użyjesz farby jednokrotnie, a efekt powinien być widoczny od razu.
Dla włosów jasnych: Blondynki muszą powtórzyć koloryzację co najmniej dwa razy, a do pierwszego zabiegu można użyć jaśniejszej farby. Gdy już włosy zmienią kolor, przejdź do ciemniejszego, np. granatu. Farbę nakładaj bardzo dokładnie i uważnie – taka zmiana koloru będzie na jasnych włosach widoczna i jeśli wykonasz ją niedokładnie, to niedociągnięcia będą zauważalne.
Jeśli nie masz doświadczenia, wybierz się po prostu do fryzjera.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.