Data modyfikacji:

Grudki na czole – co oznaczają?

Gładka, wolna od niedoskonałości skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak w rzeczywistości niespodzianki pojawiające się na twarzy z mniejszą lub większą częstotliwością są całkiem powszechnym problemem. Jednym z przykładów są grudki na czole, z którymi zmagają się nie tylko nastolatki w okresie dojrzewania, ale także dorosłe kobiety. Co oznaczają, jakie są ich przyczyny i jak pozbyć się tzw. kaszki? Na te i inne pytania związane z małymi podskórnymi krostkami na czole odpowiadamy w tym artykule!
grudki na czole

Drobne krostki na czole u dorosłego – co to takiego?

Czym tak właściwie są drobne krostki na czole u dorosłego? Podskórne grudki, których nie da się ukryć pod makijażem, to po prostu wykwity skórne związane najczęściej z trądzikiem zaskórnikowym lub grudkowym. Zazwyczaj towarzyszą im także krostki w pozostałych obszarach strefy T, czyli na nosie i brodzie.
Grudki na czole mogą przyjmować różne formy. Najczęstsze z nich to zaskórniki zamknięte, czyli bezbolesne niedoskonałości, których usunięcie może okazać się nie lada wyzwaniem. Mają biały kolor wynikający z sebum i zanieczyszczeń zbierających się w ujściu gruczołów łojowych.
Oczywiście warto pamiętać, że w wielu przypadkach kondycja skóry zmienia się wraz ze stanem zdrowia. W niektórych sytuacjach grudki na czole mogą być związane na przykład z niewłaściwą pracą wątroby lub innymi chorobami przewlekłymi. Jeśli jest tak właśnie u ciebie – warto skonsultować się z lekarzem.

Kaszka na czole – przyczyny 

Jak się okazuje, kaszka na czole może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą z nich jest niewłaściwa pielęgnacja. Mowa nie tylko o stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków, ale także o niedokładnym oczyszczaniu twarzy. W wyniku nagromadzenia się łoju, zanieczyszczeń i pozostałości po aplikowanych na skórę produktach dochodzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych. Efekt? Liczne małe podskórne krostki na czole.
Do innych przyczyn pojawiania się grudek na czole możemy zaliczyć:
  • cerę tłustą i mieszaną, która charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum;
  • problem z niewłaściwym procesem rogowacenia się naskórka;
  • obecność bakterii Propionibacterium acnes, które są odpowiedzialne powstawanie nie tylko podskórnych grudek na czole, ale także pryszczy na pozostałych częściach twarzy;
  • zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym organizmie, na przykład przed miesiączką;
  • alergię skórną lub pokarmową;
  • stres;
  • nieodpowiednią dietę;
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu;
  • czynniki środowiskowe, na przykład mocno zanieczyszczone powietrze;
  • predyspozycje genetyczne.
  • Co ciekawe, grudki na czole są także częstym problemem u kobiet… z grzywką! Zakryta włosami skóra stwarza optymalne warunki do powstawania potówek i innych drobnych krostek na czole u dorosłych pań.

    Kaszka na czole – jak się jej pozbyć? Zacznij od wprowadzenia zmian w swoim stylu życia

    Choć odpowiednia pielęgnacja potrafi zdziałać przysłowiowe cuda, to nie przyniesie trwałych efektów, jeśli nie wprowadzisz także zmian do swojego stylu życia. Masz kaszkę na czole i nie wiesz, jak się jej pozbyć? Zacznij od zadbania o odpowiednie nawodnienie i zbilansowaną dietę. Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na kondycję cery, zwłaszcza jeśli nie dostarczasz organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.
    Postaraj się zrezygnować z papierosów i alkoholu oraz zadbaj o to, aby zmniejszyć poziom stresu w codziennym życiu. Jeśli masz alergię pokarmową – unikaj jedzenia, po którego spożyciu pojawiają się grudki na czole. Z kolei posiadaczki grzywki powinny dać skórze od czasu do czasu odetchnąć, na przykład poprzez spinanie włosów.

    Masz podskórne grudki na twarzy? Zadbaj o dokładne oczyszczanie cery!

    Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się bliżej sposobowi, w jaki oczyszczasz twarz. Jeśli grudki na czole powstają w wyniku zanieczyszczenia skóry, to wprowadzenie drobnych zmian do porannej i wieczornej rutyny sprawi, że już wkrótce krostki odejdą w zapomnienie.
    Rano warto stosować delikatne pianki i emulsje, podczas gdy wieczorem świetnie sprawdzi się dwuetapowe oczyszczanie. Z jego pomocą dokładnie usuniesz ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale także krem z filtrem czy kosmetyki do makijażu. Już na tym etapie możesz także wprowadzić składniki aktywne – nawilżający kwas hialuronowy, redukujący zaskórniki niacynamid czy odbudowujące barierę hydrolipidową ceramidy.

    Peeling to najlepszy pomocnik w walce z małymi podskórnymi krostkami na czole

    Nie zapomnij także o regularnym złuszczaniu naskórka. W tym przypadku z pomocą przychodzi peeling, najlepiej w wersji enzymatycznej albo kwasowej. Takie formuły, w przeciwieństwie do kosmetyków z drobinkami, nie powodują rozsiewania niedoskonałości na pozostałych partiach twarzy. Wybierz peeling z enzymem z papai, kwasem salicylowym albo kwasem azelainowym i stosuj go 1–2 razy w tygodniu.

    Te składniki aktywne rozprawią się z grudkami na czole

    Po dokładnym oczyszczaniu i regularnym złuszczaniu martwego naskórka czas na wprowadzenie substancji aktywnych do zadań specjalnych, czyli takich, które bez problemu rozprawią się z grudkami nie tylko na czole, ale także na pozostałych partiach twarzy.
    Warto zainwestować w serum lub krem z niacynamidem, tonik z ekstraktem z zielonej herbaty czy nawet retinol albo retinal. Pochodne witaminy A nie tylko wygładzają skórę i zmniejszają niedoskonałości, ale także wspierają w walkę ze starzeniem się cery.
    Jakie inne składniki aktywne pomogą na małe podskórne krostki na czole? Zdecydowanie kwas salicylowy, pirogronowy, migdałowy i azelainowy. Świetnie sprawdzi się także witamina C i cynk. Obowiązkowo dodaj także do pielęgnacji krem z filtrem o niekomedogennym składzie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.