Data publikacji:

Grzywka – do jakiego kształtu twarzy? Rodzaje fryzur damskich z grzywką

Fryzury z grzywką wracają do łask. Chciałabyś zapuścić grzywkę, ale nie wiesz, czy będzie ci pasować? W takim razie przeczytaj nasz poniższy poradnik. Podpowiadamy w nim, komu pasuje grzywka i jak dobrać ją do swojego kształtu twarzy. Zapraszamy do lektury!
grzywka do jakiego kształtu twarzy

Rodzaje twarzy – sprawdź, jaki masz kształt twarzy i czy pasuje ci grzywka

Zastanawiasz się, czy grzywka jest dla ciebie? Obawiasz się, że źle dobierzesz jej kształt? Dobranie fryzury do kształtu twarzy jest niezwykle istotne z kilku powodów. Po pierwsze, taka fryzura podkreśli twoje atuty i zatuszuje mankamenty, np. zbyt wydatne policzki czy za wysokie czoło. Dobrze i źle dobrana fryzura potrafią całkowicie zmienić wygląd twarzy. Ten, kto chociaż raz był niezadowolony z wizyty u fryzjera, dokładnie wie, o czym piszemy.
Dlatego niezwykle istotne jest, aby przed wizytą określić swój kształt twarzy i dobrać takie cięcie lub grzywkę, które będą nam pasować. Poniżej omawiamy poszczególne kształty twarzy. Znajdź swój i dowiedz się, jakie fryzury będą ci pasować.
 • Twarz owalna
 • Twarz owalna jest dłuższa niż szersza, ale tylko o 1/3. Nasada włosów i podbródek są zaokrąglone. Najszersze miejsce w twarzy owalnej znajduje się na wysokości kości policzkowych.
 • Twarz kwadratowa
 • Taka twarz charakteryzuje się mocno zarysowaną i szeroką linią szczęki. Czoło jest szerokie (ma taką szerokość jak szczęka), ale najczęściej dość niskie. Linia włosów w twarzy kwadratowej ma też kształt kwadratu, ale o zaokrąglonych rogach. Gwiazdą z twarzą kwadratową jest Angelina Jolie.
 • Twarz prostokątna
 • Inaczej zwana też twarzą podłużną. To twarz z wysokim czołem i charakterystycznym szerokim, często mocno zarysowanym i wyraźnym podbródkiem. Twarz prostokątna jest długa i całkiem wąska. Gwiazdy o twarzy prostokątnej to m.in. Liv Tyler i Sarah Jessica Parker.
 • Twarz okrągła
 • Twarz okrągła jest bardzo charakterystyczna, ale jest też kompletnym przeciwieństwem twarzy kwadratowej. To twarz o zaokrąglonym podbródku, bez zarysowanych kości policzkowych i z wydatnymi, pełnymi policzkami. Nasada włosów jest zaokrąglona i jest to twarz, która jest tak samo długa, jak i szeroka. Znaną gwiazdą z twarzą okrągłą jest m.in. Selena Gomez.
 • Twarz trójkątna
 • Twarz trójkątna to twarz z szerokim i często wysokim oraz wypukłym czołem. To właśnie ono jest w takim kształcie twarzy najszersze. Później kości policzkowe i podbródek są znacznie węższe od czoła. Podbródek jest mały i niezbyt wydatny. Często jest jednak spiczasty. Znana gwiazda z trójkątną twarzą to m.in. Carey Mulligan.
  Jak rozpoznać swój kształt twarzy? Oczywiście po opisie i dokładnej analizie przed lustrem z gładko zaczesanymi do tyłu włosami. Możesz też obejrzeć poniższy filmik, który lepiej podpowiada, jak określić kształt własnej twarzy.
  Jakie fryzury i grzywki będą najbardziej pasować do każdego z powyżej opisanych kształtów twarzy? O tym piszemy w dalszej części poradnika.

  Grzywka – komu pasuje? Jak dobrać grzywkę do kształtu twarzy?

  Chcesz wiedzieć, jaka twarz najlepiej wygląda z grzywką? W takim razie zerknij poniżej i dowiedz się, jak dopasować rodzaje grzywki do kształtu twarzy. Ponadto poniżej podpowiadamy także komu nie będzie pasować grzywka.

  Jaka grzywka do twarzy okrągłej?

  Twarz okrągła często niesłusznie określana jest jako twarz bez wyrazu. W takim kształcie twarzy makijażyści i fryzjerzy skupiają się więc na tym, aby dodać jej nieco wyrazistości. Tym sposobem mocno konturuje się bronzerem kości policzkowe, aby twarz wydawała się szczuplejsza i bardziej pociągła. To samo należy też zrobić, dobierając fryzurę.
  Najgorsze grzywki do twarzy okrągłej to takie, które dodatkowo ją poszerzają. Odpada więc grzywka kwadratowa. W takiej grzywce twarz okrągła wydaje się być jeszcze bardziej zaokrąglona, a dodatkowo niepotrzebnie się skraca. Taka grzywka po prostu nie pasuje do tego kształtu twarzy.
  Twarz okrągła będzie wyglądać świetnie w grzywkach na bok. Dobrze, gdyby taka grzywka była lekka i wystrzępiona. Wówczas twarz się wydłuży, optycznie wysmukli i nabierze wyrazistości. Taką grzywkę warto połączyć z fryzurą long bob, czyli prostym cięciem o długości do połowy szyi lub ramion. Long bob dodatkowo wysmukli i wydłuży okrągłą twarz. W połączeniu z grzywką na bok będzie wyglądać zjawiskowo.

  Jaka grzywka do twarzy kwadratowej?

  W twarzy kwadratowej fryzurą i makijażem chcemy złagodzić i nieco zaokrąglić ostre rysy twarzy – czyli idziemy w zupełnie przeciwnym kierunku niż podczas dobierania fryzury do twarzy okrągłej. Panie z twarzą kwadratową powinny unikać grubej, ciętej na prosto grzywki. Grzywka przy twarzy kwadratowej powinna być lekka i wystrzępiona. Może zasłaniać całe czoło i mieć półokrągły kształt z wydłużonymi bokami, ale powinna być bardzo lekka i stworzona z niewielkiej ilości włosów. Ponadto twarz kwadratowa wygląda świetnie w dłuższych grzywkach zaczesanych na bok. Taka grzywka nieco wydłuży i wysmukli rysy twarzy.
  Z jakimi fryzurami najbardziej polubi się twarz kwadratowa? Z włosami długimi lub średnimi. Dobrze wygląda we włosach falowanych, które są świetną kontrą do mocno zarysowanej linii szczęki. Dodatkowo twarz kwadratowa będzie korzystnie wyglądać we fryzurach mocno wycieniowanych i long bobie.

  Jaka grzywka do twarzy trójkątnej?

  Twarz o kształcie trójkąta jest stworzona do noszenia grzywek! Nie w każdej wygląda jednak korzystnie. Panie o twarzy trójkątnej powinny unikać ciężkich, grubych grzywek ściętych na prosto – te dodatkowo poszerzą czoło, które w twarzy trójkątnej i tak jest już wydatne. Świetnie sprawdzą się więc grzywki krótkie, czyli te odsłaniające brwi. Grzywka powinna być postrzępiona i skierowana na bok. Możesz też wykonać grzywkę prostą, ale mocno postrzępioną i dość krótką, np. do połowy czoła. Taka grzywka świetnie wygląda z krótkimi cięciami, np. pixie cut.
  Ponadto kobiety o twarzy trójkątnej wyglądają korzystnie w klasycznym bobie i we włosach średniej długości mocno wycieniowanych. Mała uwaga – cieniowanie zawsze powinno zaczynać się dopiero od linii żuchwy.

  Jaka grzywka do twarzy owalnej?

  Twarz owalna to twarz tak uniwersalna, że wygląda świetnie w każdej fryzurze i grzywce. Chcesz mieć grzywkę prostą i ciężką? Możesz śmiało ją nosić. Podobają ci się grzywki krótkie i wystrzępione? One też są dla ciebie. Skorzystaj z nowego trendu, czyli grzywki na oba boki w stylu Brigitte Bardot. Mając ten rodzaj twarzy, masz naprawdę duże szczęście. Możesz szaleć z fryzurami i rodzajami grzywek.

  Jaka grzywka do twarzy prostokątnej?

  Niestety do tego kształtu twarzy nie polecamy grzywek. Twarz pociągła, prostokątna najlepiej wygląda we fryzurach cieniowanych i delikatnie falowanych. Takiej twarzy najbardziej pasują włosy dłuższe, np. o średniej długości lub za ramiona. Poza tym taka twarz najlepiej wygląda we fryzurach o stosunkowo małej objętości.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.