Data publikacji:

Pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym

Jesteś umówiona na mikropigmentację brwi i nie wiesz, jak zadbać o nie po zabiegu, aby uniknąć podrażnień i sprawić, że efekt utrzyma się jak najdłużej? Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku rzeczach, aby wesprzeć naturalną regenerację skóry. Sprawdź, jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym!
makijaż permamentny

Etapy gojenia brwi po makijażu permanentnym

Czy wiesz, że można wyróżnić dwa rodzaje etapów gojenia brwi po makijażu permanentnym? Pierwszy z nich to ten widoczny, czyli zewnętrzny, który można bez problemu zauważyć. To między innymi łuszczenie się skóry, zaczerwienienie i obrzęk, które są normalną reakcją skóry na wprowadzenie pod nią pigmentu.

Drugi etap gojenia brwi po makijażu permanentnym jest niewidoczny, czyli zachodzi już pod skórą – barwnik się stabilizuje i stopniowo się rozjaśnia. Właśnie dlatego nie musisz się martwić, jeśli po wyjściu od linergistki kolor jest zbyt ciemny, a efekt wydaje się przerysowany. Daj pigmentowi odrobinę czasu na utratę nasycenia.

W przypadku pojawienia się ewentualnych nierówności w odcieniu pamiętaj, że od ich poprawy jest zabieg korekcyjny, który wykonuje się po około trzech miesiącach, gdy skóra całkowicie się zagoi.

Najważniejsze zasady pielęgnacji brwi po makijażu permanentnym

Już na samym początku należy podkreślić, że odpowiednia pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym ma ogromne znaczenie. To, jak o nie zadbasz po zabiegu, ma ogromny wpływ na:
  • przedłużenie trwałości efektu mikropigmentacji,
  • możliwość uniknięcia podrażnień, zakażeń i przebarwień,
  • zmniejszenie ryzyka konieczności wykonania korekty.
  • W pierwszym tygodniu po wykonaniu mikropigmentacji może pojawić się opuchlizna, zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry. Ważne, aby nie dotykać tych miejsc oraz nie drapać i nie odrywać powstających strupków.
    To właśnie pierwszy tydzień jest najważniejszy, jeśli chodzi o pielęgnację brwi po makijażu permanentnym. W ciągu tych siedmiu dni myj obszar poddany zabiegowi wyłącznie wodą z odrobiną mydła, najlepiej delikatnego i hipoalergicznego. Jeśli nie chcesz rezygnować z kremów, to najlepszym wyborem będzie specjalny preparat z witaminą E, dzięki któremu wesprzesz naturalny proces regeneracji skóry.

    Pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym dzień po dniu

    Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym w ciągu pierwszego tygodnia? Przygotowaliśmy dla ciebie plan, w którym dzień po dniu omawiamy prawidłową pielęgnację po zabiegu mikropigmentacji.

  • W pierwszym dniu po zabiegu najlepiej zostawić brwi i w ogóle ich nie dotykać. Nie martw się obrzękiem, swędzeniem czy nadmierną tkliwością – wkrótce miną.
  • W trakcie drugiego i trzeciego dnia najlepiej zrezygnować z przemywania skóry, chyba że linergistka zaleciła inaczej. Jeżeli dojdzie do wycieku osocza, to używaj wody destylowanej albo soli fizjologicznej. Na tym etapie możesz czuć swędzenie i ciągnięcie skóry.
  • Czwarty dzień zazwyczaj oznacza łuszczenie się skóry. Właśnie dlatego warto wybrać do pielęgnacji brwi po makijażu permanentnym preparat o właściwościach regeneracyjnych i nawilżających. Po oczyszczeniu łuku brwiowego nanieś cienką warstwę i pozostaw do wchłonięcia.
  • Podczas piątego, szóstego i siódmego dnia pojawiają się strupki. Na tym etapie gojenia się makijażu permanentnego brwi można zauważyć nierówności w kolorze, które znikną, gdy skóra się zagoi, a strupki odpadną. Jeśli jednak nadal będą widoczne, to linergistka wyrówna pigment w trakcie korekty.
  • Czego należy unikać po makijażu permanentnym brwi?

    Jak dbać o brwi po makijażu permanentnym? Najlepszym sposobem na pielęgnację jest rezygnacja z mogących wywoływać podrażnienia czy złuszczanie produktów. Mowa przede wszystkim o kosmetykach z kwasami, peelingów oraz ciężkich i tłustych maści, które zamiast pomagać, tylko pogorszą stan skóry.
    Co więcej, w pierwszym tygodniu należy odstawić płyny do demakijażu i żele do mycia twarzy. Podobnie jest w przypadku makijażu – w okresie gojenia zrezygnuj z kosmetyków do make-upu, przede wszystkim z podkładu czy pudru, i daj skórze odpocząć. Jeśli stosujesz produkty na porost brwi, to w ich przypadku zakaz stosowania wydłuża się do przynajmniej czterech tygodni.

    O czym jeszcze należy pamiętać po makijażu permanentnym brwi?

    Mówiąc o pielęgnacji brwi po makijażu permanentnym, warto również wspomnieć o konieczności unikania niektórych rzeczy. Mowa przede wszystkim o słońcu i solarium, które mogą nie tylko utrudniać procesy regeneracyjne skóry, ale także wpływać negatywnie na efekt mikropigmentacji. Jak to możliwe? Promienie UV powodują przebarwienia i zmianę odcienia pigmentu wykorzystanego w trakcie zabiegu. Właśnie dlatego należy przez około miesiąc zrezygnować z wizyt w solarium, a przed każdym wyjściem z domu stosować krem z filtrem.
    Na tym jednak nie koniec! Po wykonaniu makijażu permanentnego brwi należy przynajmniej przez miesiąc zrezygnować z wizyt na basenie i korzystania z sauny. Zarówno chlorowana woda, jak i wysokie temperatury mogą podrażniać miejsce poddane mikropigmentacji. Co więcej, wpływają one także na zmniejszenie trwałości makijażu permanentnego oraz mogą prowadzić do wystąpienia zakażeń.

    Jak długo goją się brwi po makijażu permanentnym?

    Wiesz już, jak dbać o obszar poddawany mikropigmentacji. A jak długo goją się brwi po makijażu permanentnym? Tak naprawdę długość regeneracji jest dość indywidualna i uzależniona od metabolizmu, jednak standardowo przyjmuje się, że całkowite wygojenie skóry zajmuje około miesiąca. Co ciekawe, właściwy efekt zabiegu można zauważyć nawet dwa miesiące później i dopiero wtedy ewentualnie zdecydować, czy konieczne jest uzupełnienie, korekta, czy nawet usunięcie mikropigmentacji.

    Pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

    Na zakończenie przygotowaliśmy dla ciebie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pielęgnacji brwi po makijażu permanentnym. Korzystaj z nich w chwilach wątpliwości, a jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy z gojącym się obszarem, który został poddany mikropigmentacji – koniecznie skontaktuj się z linergistką, która wykonywała zabieg.

    Kiedy można myć brwi po makijażu permanentnym?

    W ciągu pierwszych dwóch, trzech dni warto zrezygnować z mycia i przemywania skóry. Wyjątkiem są sytuacje, w których zauważysz osocze. Jeśli pojawia się go dość sporo, to bez obaw sięgnij po sterylną albo destylowaną wodę i ostrożnie przemyj brwi.

    Czym smarować brwi po makijażu permanentnym? 

    Jeżeli masz wątpliwości, czym smarować brwi po makijażu permanentnym, to najbezpieczniejszym wyborem są polecane przez linergistki preparaty z witaminą E. Główny składnik aktywny działa nawilżająco i regenerująco, odżywia skórę oraz ma właściwości antyoksydacyjne, czyli chroni przez szkodliwym działaniem wolnych rodników.

    Czy można malować brwi po makijażu permanentnym? 

    Jesteś ciekawa, czy można malować brwi po makijażu permanentnym? Jeżeli z różnych powodów chcesz wzmocnić efekt mikropigmentacji – bez obaw korzystaj z pomad, kredek czy cieni do stylizacji łuku brwiowego.

    Zrezygnuj jednak z kosmetyków do make-upu na etapie gojenia się brwi po makijażu permanentnym, czyli przynajmniej przez siedem dni. Dotyczy to nie tylko produktów do stylizacji łuku brwiowego, ale także innych formuł stosowanych w obszarze poddanemu zabiegowi – pudru, podkładu czy korektora.

    Makijaż permanentny brwi a łuszczenie skóry – czy należy się martwić?

    Po świeżo wykonanym makijażu permanentnym brwi może pojawić się łuszczenie skóry. Jest to całkowicie normalne i nie powinno cię martwić. To znak jej regeneracji. Często towarzyszą mu również inne objawy, takie jak zaczerwienienie, swędzenie czy lekka opuchlizna. Na skórze pod brwiami mogą pojawić się też strupki, których nie należy zdrapywać, ponieważ może doprowadzić to do powstawania blizn.

    Czy trzeba odstawić odżywki na porost brwi po makijażu permanentnym?

    Zdecydowałaś się na makijaż permanentny brwi w celu wyrównania i optycznego zagęszczenia łuku i chcesz poświęcić czas, gdy będą prezentować się perfekcyjnie, na wzmocnienie naturalnych włosków? Z pomocą przychodzą specjalne preparaty na porost i zagęszczenie brwi.

    O ile z powodzeniem mogą być stosowane przez kobiety z makijażem permanentnym brwi, to należy odczekać z ich aplikacją przynajmniej cztery tygodnie od zabiegu. W tym czasie warto dać skórze czas na regenerację.

    Makijaż permanentny brwi – opinie. Co kobiety sądzą o mikropigmentacji?

    To, jak pielęgnować brwi po makijażu permanentnym, nie jest już dla ciebie tajemnicą. A dlaczego warto w ogóle zdecydować się na mikropigmentację? W wielu przypadkach to jedyne rozwiązanie dla kobiet, które straciły włoski w wyniku chemioterapii czy niewłaściwie wykonanej regulacji. Podobnie jest w sytuacji, gdy zmagasz się z zaburzeniami hormonalnymi, które powodują wypadanie brwi.

    Makijaż permanentny brwi, jak potwierdzają opinie, to także doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu. Zamiast każdego dnia wykonywać make-up, budzisz się z perfekcyjnie podkreślonym łukiem brwiowym, który wygląda idealnie w każdej sytuacji, nawet na basenie czy siłowni. Dodatkowo nie musisz tracić czasu na ewentualne poprawki makijażu w ciągu dnia.

    Z pomocą makijażu permanentnego brwi możesz również podkreślić swoją urodę – dodać spojrzeniu wyrazu, ukryć ewentualną asymetrię między jednym i drugim łukiem, a nawet poprawić optycznie kontury twarzy.

    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.