Data publikacji:

Jak długo rosną włosy?

Wiele kobiet marzy o długich, gęstych włosach. Jeśli dopiero zaczęłaś je zapuszczać, to musisz uzbroić się w cierpliwość – tempo wzrostu kosmyków ma pewne ograniczenia. Powodem jest ich cykl rozwojowy, który składa się z 3 etapów. Jesteś ciekawa, jak długo rosną włosy i co możesz zrobić, aby przyspieszyć ich zapuszczanie? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poradnik!
jak długo rosną włosy

Jak długo rosną włosy? Bierzemy pod lupę cykl ich życia

Zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jak długo rosną włosy na głowie? Przyjmuje się, że średnie tempo wzrostu wynosi od 1 do 1,5 cm na miesiąc. Oczywiście, może być ono wolniejsze (w przypadku chorób skóry głowy) lub szybsze (jeśli regularnie używasz kosmetyków pobudzających cebulki i przyspieszających porost włosów).
Warto pamiętać, że cykl rozwojowy włosa obejmuje 3 etapy – anagen (wzrost), katagen (fazę przejściową) i telogen (spoczynek), czyli moment, w którym starsze pasma są stopniowo wypychane przez nowe kosmyki i w efekcie wypadają. Z kolei pierwszy etap, czyli tzw. faza wzrostu, trwa nawet do 6 lat i obejmuje do 80% wszystkich włosów na ludzkiej głowie!
Przykładowo, jeśli zastanawiasz się, jak długo rosną włosy do ramion, to wystarczy sprawdzić, ile centymetrów brakuje ci do osiągnięcia takiej długości. Jeśli jest to 5 cm, to wymarzoną fryzurę osiągniesz za 5 miesięcy. Inaczej jest w przypadku dłuższych włosów, które wymagają regularnego podcinania końcówek.

Jak długo odrastają włosy na głowie po chemioterapii?

Inaczej sytuacja wygląda u kobiet, u których zdiagnozowano nowotwór złośliwy. Jeśli konieczna jest chemioterapia, to istnieje spore ryzyko, że prędzej czy później stracisz swoje włosy. I to nie tylko na głowie, ale także na pozostałych partiach ciała. Na szczęście można skorzystać z refundacji na zakup peruki syntetycznej lub naturalnej, dzięki której zadbasz o swoje samopoczucie i samoocenę w trakcie leczenia.
Jak długo odrastają włosy na głowie po chemioterapii? Jak się okazuje, pierwsze włoski pojawiają się już po 1–2 miesiącach po zakończeniu leczenia. Co ciekawe, pacjentki zauważają, że nowe kosmetyki są mocniejsze, grubsze, ciemniejsze, a nawet bardziej kręcone niż fryzura, którą miały przed rozpoczęciem chemioterapii.

A jak długo rosną włosy u mężczyzn?

A jak to wygląda w przypadku panów – jak długo rosną włosy u mężczyzn? Jak się okazuje, tempo ich wzrostu jest podobne, czyli co miesiąc stają się o około 1 cm dłuższe. Wrażenie, że rosną szybciej niż w przypadku kobiet, jest dość złudne i istnieje na to proste wytłumaczenie. W końcu na krótszych fryzurach przyrost jest o wiele lepiej widoczny, niż ma to miejsce w przypadku włosów do ramion.
Co ciekawe, włosy mężczyzn przechodzą szybciej z fazy anagenu do katagenu. Oznacza to, że etap, podczas którego następuje wzrost nowych włosów, jest u nich krótszy. Oczywiście, podobnie jak u kobiet, tak i u panów tempo może być szybsze lub wolniejsze. Zależy to od pielęgnacji, wieku, trybu życia, diety, uwarunkowań genetycznych i ewentualnych problemów ze skórą głowy czy włosami.

Jak przyspieszyć porost włosów?

Wiesz już, jak długo rosną włosy u kobiet i mężczyzn. A jak przyspieszyć ich porost? Podstawą jest odpowiednio zbilansowana dieta z mnóstwem witamin i minerałów. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz dodać także suplementację, jednak tylko w sytuacji, gdy masz ewentualne niedobory.
Nie bez znaczenia jest również odpowiednia pielęgnacja. Na porost włosów świetnie działają wcierki i peelingi do skóry głowy, które pobudzają cebulki, poprawiają ukrwienie i usuwają martwy naskórek. Pamiętaj też o codziennym zabezpieczaniu końcówek. W ten sposób ochronisz je przed łamaniem.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.