Data publikacji:

Jak długo trzymać aceton na hybrydzie?

Manicure hybrydowy to jedna z najpopularniejszych metod zdobienia paznokci. Dziś można skorzystać z niej nie tylko w gabinecie kosmetycznym: coraz więcej kobiet decyduje się na zakup własnego zestawu i tworzenie stylizacji w domu. Liczne kontrowersje dotyczą bezpiecznego zdejmowania lakieru hybrydowego z paznokci. Jak to zrobić, by nie uszkodzić płytki? Jak długo trzymać aceton na hybrydzie?
Jak długo trzymać aceton na hybrydzie?

Manicure hybrydowy dostępny dla każdego

Trudno dziwić się popularności paznokci hybrydowych. Manicure tego typu jest trwały, idealnie gładki i lśniący nawet do 4 tygodni. To znakomite rozwiązanie dla kobiet, które nie chcą spędzać wiele czasu nad zdobieniem paznokci, a którym zależy na ładnym wyglądzie dłoni. Niestety, tak jak każda metoda zdobienia paznokci, manicure hybrydowy nie pozostaje bez wad.

Czy hybrydy szkodzą paznokciom?

Wpływ lakierów hybrydowych i lamp UV od dawna pozostaje na celowniku lekarzy dermatologów. Obecnie uważa się, że uwielbiana przez kobiety metoda zdobienia płytki paznokciowej w niektórych sytuacjach może wywoływać niepożądane skutki. Bardzo często wykonywany manicure hybrydowy może przekładać się również na kondycję paznokci, dlatego od czasu do czasu warto zapewnić im kilka tygodni przerwy od zdobienia.
Najwięcej kontrowersji wzbudza utwardzanie lakieru hybrydowego w lampie, która emituje promieniowanie UV. Podejrzewa się, że może ona zwiększać ryzyko raka skóry, a także czerniaka podpaznokciowego. Ponadto, promieniowanie UV może powodować wysuszanie naskórka i paznokci.
O ile nowoczesne lakiery hybrydowe mają bezpieczne dla paznokci składy, o tyle aceton stosowany do ich zdejmowania jest środkiem silnie drażniącym oraz wysuszającym. Wpływa on na zwiększenie łamliwości płytki, jej rozwarstwianie oraz matowienie. To właśnie nieumiejętne zdejmowanie hybryd uważa się za najczęstszy powód zniszczenia paznokci.
Oczywiście, manicure hybrydowy wykonywany „z głową”, przy odpowiednich preparatach i technice, nie powinien wyrządzić krzywdy twoim paznokciom. Jeśli wykonujesz zdobienia samodzielnie, dowiedz się, jak długo trzymać aceton na hybrydzie i jak delikatnie, ale skutecznie usuwać lakier z płytki.

Ile trzymać aceton na paznokciach?

Malowanie paznokci metodą hybrydową to tak naprawdę czysta przyjemność. Wiele kobiet uważa, że jest ono prostsze niż w przypadku konwencjonalnych lakierów. Niestety, zdejmowanie bardzo trwałej stylizacji jest czasochłonne i wymaga wprawy. W przeciwnym wypadku paznokcie narażone są na uszkodzenia.
Najprostszym sposobem usuwania hybryd jest rozpuszczenie ich w acetonie. To substancja, która wpływa na strukturę molekularną lakieru hybrydowego i sprawia, że zaczyna się kruszyć i rozwarstwiać. W przeciwieństwie do frezarki do paznokci użycie acetonu kosmetycznego nie wymaga szczególnych umiejętności. Jak więc krok po kroku zdjąć hybrydę za pomocą acetonu?
Będziesz potrzebować:
  • wacików bezpyłowych,
  • folii spożywczej lub specjalnej folii do zdejmowania lakieru,
  • acetonu kosmetycznego,
  • drewnianych patyczków do manicure,
  • bloczka polerskiego.
  1. Za pomocą bloczka polerskiego delikatnie zetrzyj wierzchnią warstwę top coatu. Jest ona najtwardsza, dlatego powierzchowne usunięcie jej ułatwi proces zdejmowania lakieru.
  2. Nasącz wacik acetonem i przyłóż go do paznokcia. Następnie owiń go szczelnie folią. Tak samo postąp ze wszystkimi paznokciami.
  3. Jak długo trzymać aceton, żeby zdjąć hybrydę? Wystarczy 10–15 minut, aby lakier łatwo odchodził od płytki. Zanim zdejmiesz folię ze wszystkich paznokci, najpierw sprawdź jeden – jeśli lakier łuszczy się i mięknie, możesz przejść do następnego kroku.
  4. Usuń folię z wacikami z paznokci. Sięgnij po drewniany patyczek do manicure i bardzo delikatnie zdrap pozostałości lakieru z płytki paznokciowej. Jeśli w niektórych miejscach lakier nie chce odchodzić, ponownie owiń paznokieć wacikiem nasączonym acetonem oraz folią. Nigdy nie zdrapuj hybrydy „na siłę” – to prosta droga do uszkodzeń płytki!
  5. Pozostałości lakieru ostrożnie spiłuj za pomocą bloczka polerskiego.

Ile trzymać aceton? I jaki aceton do paznokci wybrać?

Który aceton do hybryd będzie najlepszy? Polecamy skupić się na produktach renomowanych marek, znanych z dobrej jakości asortymentu kosmetycznego. Aceton znajdziesz w ofertach wszystkich firm, które oferują lakiery hybrydowe. W żadnym wypadku nie zdejmuj lakieru rozpuszczalnikami, które nie są do tego przeznaczone!

Pielęgnacja paznokci po hybrydzie

Po usunięciu hybryd z paznokci możesz przeprowadzić rutynowy zabieg manicure. Płytkę warto wypolerować i opiłować, a następnie zmiękczyć oraz odsunąć skórki okołopaznokciowe. Po opracowaniu paznokci możesz przejść do naniesienia na nie nowej stylizacji. Zwykle jednak warto dać paznokciom odrobinę „oddechu” po usunięciu manicure. Przez kilka dni po zdjęciu hybryd za pomocą acetonu możesz traktować je specjalną odżywką lub naturalnymi olejkami, które nawilżą je oraz zwiększą ich elastyczność.
Ciekawą alternatywą dla manicure hybrydowego może okazać się manicure japoński. To metoda pielęgnacji paznokci skupiająca się na ich głębokiej regeneracji. Po manicure japońskim płytka paznokciowa zyskuje piękny połysk oraz gładkość.

Jak długo trzymać aceton na hybrydzie? Podsumowanie

Manicure hybrydowy najłatwiej usunąć z paznokci za pomocą acetonu kosmetycznego. Aby zmiękczyć lakier, wystarczy już 10–15 minut. Pamiętaj, aby wybierać wyłącznie aceton przeznaczony do lakieru hybrydowego, a podczas jego zdejmowania, obchodzić się z paznokciami bardzo delikatnie. Wówczas na pewno nie wyrządzisz im szkody.
Zdjęcie: Envato/ maksimovata