Data modyfikacji:

Jak golić pachy? O czym warto pamiętać?

Gdy golimy pachy, chcemy, by nasza skóra była miękka, gładka i co najważniejsze – wolna od podrażnień. Niestety nie zawsze tak jest, a my zmagamy się z bolącymi krostkami czy zaczerwienieniami. Przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy krok po kroku, jak golić pachy oraz o czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji tych szczególnych partii ciała. To wpis nie tylko dla nastolatek, ponieważ wiele pań – niezależnie od wieku – zmaga się z dyskomfortem spowodowanym przez niewłaściwe golenie.
jak golić pachy

Jak skutecznie golić pachy? Przygotowanie to podstawa!

Pachy często golimy w pośpiechu i jest to jeden z najczęstszych błędów, który towarzyszy temu procesowi. Po maszynkę nie warto chwytać więc na ostatnią chwilę – zacznijmy od przygotowania skóry tak, by samo usuwanie niechcianych włosków przebiegło już bardzo gładko. Zatem, jak prawidłowo golić pachy? Na początku zadbajmy o złuszczenie martwego naskórka. W tym celu należy sięgnąć po delikatny peeling cukrowy do ciała. Rozmasujmy go na wilgotnym ciele, a następnie bardzo dokładnie spłuczmy ciepłą wodą.
Dlaczego dobrze jest wykonać peeling przed goleniem pach? Złuszczymy dzięki niemu martwy naskórek, a w efekcie wygładzimy również ciało, to z kolei zmniejsza ryzyko zacięć czy wrastania włosków.
Po wykonaniu peelingu dobrze jest jeszcze dodatkowo usunąć ewentualne zanieczyszczenia i resztki innych preparatów (antyperspirantów lub dezodorantów) przy użyciu dowolnie wybranego żelu pod prysznic. Ten kosmetyk również dokładnie usuwamy wodą i możemy przystąpić do golenia pach.

Jak golić pachy bez podrażnień? Żelem lub pianką do golenia!

Pośpiech związany z goleniem pach sprawia, że nie tylko zapominamy o odpowiednim przygotowaniu skóry. Część kobiet sięga po maszynkę i usuwa włoski na sucho, a jest to najprostsza droga do podrażnień! Jeśli chcemy cieszyć się gładkim ciałem, musimy zadbać o o podstawy i pamiętać o tym, jak poprawnie golić pachy! 
Złuszczoną, dobrze oczyszczoną skórę ponownie zwilżamy wodą i sięgamy po mydło, żel lub piankę do golenia. Nie wykonujmy golenia klasycznymi kosmetykami do mycia ciała, które nie zawierają składników wspierających usuwanie włosków. Preparaty przeznaczone do golenia zapewniają maszynkom lepszy poślizg, działają zmiękczająco, a niekiedy nawet lekko złuszczająco. Pianki oraz specjalne żele mają również lekkie formuły, tak by nie zapychać ostrzy maszynki.

Prawidłowa technika golenia pach – przepis na gładką skórę

Jak golić pachy maszynką? Na skórę aplikujemy porcję wybranego kosmetyku, rozmasowujemy go i przystępujemy do właściwego etapu. Przesuwamy maszynkę po skórze – najlepiej jest prowadzić ją na skos z góry na dół od prawej do lewej strony i na odwrót. Nie dociskajmy ostrzy do skóry, tylko pozwólmy im dobrze dopasowywać się do pach. A co z goleniem pod włos? Czy to dobre rozwiązanie? Niestety w jego efekcie na skórze mogą pojawić się krostki i wrośnięte włoski, dlatego bezpieczniej jest go unikać.
Podczas golenia pach dobrze jest kontrolować, jak zachowuje się maszynka. Pracujmy nią bez pośpiechu i przepłukujmy ostrza za każdym razem, gdy zobaczymy, że się zapychają. Warto jeszcze się zastanowić, jaki rodzaj maszynki wybrać – jednorazową czy taką z wymiennymi główkami.
Maszynki jednorazowe do golenia pach cieszą się dużą popularnością wśród kobiet. Część pań jednej maszynki używa kilka razy. To oczywiście nie jest niewłaściwa praktyka, ale trzeba pilnować, by nie sięgać po zużyte oraz tępe ostrza, ponieważ one również przyczynią się po powstania podrażnień. Podczas poszukiwań maszynki warto jest także zwrócić uwagę na to, ile ostrzy ma nasza maszynka do golenia pach. Zasada jest prosta – większa liczba ostrzy przekłada się na dokładniejsze golenie. Dodatkowo dobrze jest sięgać po maszynki, które mają paski nawilżające.
Maszynki z wymiennymi głowicami kupuje się na ogół w zestawach. Znajduje się w nich rączka oraz główki, które działają mniej więcej tak, jak maszynki jednorazowe. Ich dodatkową zaletą jest ruchomość, dzięki czemu maszynka znacznie lepiej dopasowuje się do kształtu pach, co także minimalizuje ryzyko zacięć.

Pielęgnacja – sprzymierzeniec prawidłowego golenia pach

Po goleniu należy dokładnie zmyć z pach resztki pianki i delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem. Teraz przyszedł już czas na pielęgnację, która również wzmocni ochronę przed podrażnieniami. Nie tylko dobrze jest sobie odpowiedzieć na pytanie, jak golić pachy. Liczy się również, kiedy to wykonamy. Najbezpieczniej jest usuwać niechciane włoski wieczorem, ponieważ nie będziemy musiały używać już antyperspirantów czy dezodorantów, które w swoim składzie często zawierają podrażniający alkohol.
Po goleniu zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po kosmetyki o działaniu łagodzącym i nawilżającym. Warto przyjrzeć się również ich formułom, by były wolne od drażniących substancji (nawet tych zapachowych). W pielęgnacji delikatnej, ogolonej skóry pach sprawdzą się między innymi preparaty wzbogacone aloesem, pantenolem czy ekotiną. Porcję wybranego kosmetyku (także tego w formie olejku) wmasowujemy delikatnie w skórę i odczekujemy do jego wchłonięcia. Po goleniu dobrze jest również założyć przewiewną, bawełnianą koszulkę, która pozwoli skórze oddychać.

Jak często golić pachy?

Odpowiedź na pytanie, jak często golić pachy, jest kwestią bardzo indywidualną. Jedno jest pewne – nie warto usuwać tych włosków, które jeszcze nie wyrosły. Najlepiej jest wykonywać golenie raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu i za każdym razem stosować się do wyżej opisanych zaleceń tak, by zabezpieczać skórę przed podrażnieniami. Przestrzegajmy zasad higieny, dbajmy o korzystanie z ostrych maszynek i świadomie pielęgnujmy skórę pach – wtedy przykre skutki niewłaściwego golenia nie będą nas dotyczyć.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka