Data publikacji:

Jak myć sztuczne rzęsy?

Higiena, szczególnie okolicy twarzy i oczu, jest bardzo istotna. Czasy, kiedy uważało się, że nie należy moczyć sztucznych rzęs, bo odpadną, na szczęście już przeminęły. Teraz wiadomo, że mycie i dbanie pozwalają dłużej cieszyć się przedłużonymi rzęsami. Prawidłowa pielęgnacja może wydłużyć ich żywotność, z kolei zbyt mocne środki lub brak delikatności mogą sprawić, że już po kilku dniach rzęsy zaczną się przerzedzać. Warto więc dbać z rozwagą, w odpowiedni sposób i nadającymi się do tego środkami, aby nie zepsuć efektu i nie podrażnić delikatnej skóry wokół oczu.
jak myć sztuczne rzęsy

Czy sztuczne rzęsy podczas mycia się nie odkleją?

To, czy sztuczne rzęsy się nie odkleją, to jedna z głównych obaw klientek salonów urody. Warto mieć świadomość, że nie odkleją się wcześniej niż powinny, jeżeli będą prawidłowo pielęgnowane. Rzęsy oraz powieki należy dokładnie myć, jednak dopiero po 48 godzinach od ich przyklejenia. Te dwie doby to okres, gdy klej się utrwala, a zamoczenie go w wodzie czy jakimś detergencie może zniszczyć powstające wiązania.
Podczas mycia rzęs nie powinno się używać dużej ilości wody ani przetrzymywać jej na nich. To również może doprowadzić do szybkiego odklejenia się włosków. Czynności związane z higieną powinny przebiegać szybko i sprawnie. Warto także pamiętać o delikatności i ostrożności, aby nie wyszarpnąć pojedynczych rzęs i nie podrażnić skóry powiek.

Czym najlepiej myć sztuczne rzęsy?

Na rynku można znaleźć specjalne szampony do mycia przedłużanych rzęs, jednak nie ma potrzeby w nie inwestować, jeżeli posiadamy w swojej łazience delikatne pianki lub żele do mycia twarzy bądź płyn micelarny. Ważne jest, aby stosowany kosmetyk nie posiadał w składnie silikonów, olejków ani alkoholu. Z tego względu należy unikać m.in. płynów dwufazowych, których jedną ze składowych jest część olejowa. Nie poleca się także wykorzystywania płatków kosmetycznych, ponieważ mogą pozostawiać na rzęsach niewielkie włókna.
Do mycia rzęs nada się także płyn do higieny intymnej. Tego rodzaju kosmetyki najczęściej są delikatne, nie zawierają drażniących substancji i mają pH, które nie podrażnia wrażliwej skóry. Jak myć sztuczne rzęsy płynem do higieny intymnej? Dokładnie tak samo, jak innymi kosmetykami. Wystarczy rozrobić odrobinę z wodą i namoczyć w powstałym roztworze patyczek higieniczny, pędzelek lub palce.

Jak myć sztuczne rzęsy?

W celu wyczyszczenia przedłużanych rzęs można użyć palców, specjalnego pędzelka lub patyczka higienicznego. Niewielki rozmiar patyczka czy pędzelka pozwala wygodnie dosięgnąć do przestrzeni pomiędzy nimi. Wybrane akcesorium moczymy w wodzie z dodatkiem kosmetyku myjącego i delikatnie usuwamy zanieczyszczenia. Jeżeli był wykonany makijaż, można użyć delikatnego płynu micelarnego, który rozpuści kosmetyki bez konieczności pocierania skóry. W przypadku gdy rzęsy są mocno zabrudzone, poleca się wykorzystanie specjalnego szamponu do przedłużanych rzęs. Wykorzystany produkt trzeba delikatnie spłukać.
Niezwłocznie po oczyszczeniu okolicy oczu rzęsy należy wysuszyć. W tym celu dobrze się sprawdzą ręczniki papierowe, które doskonale chłoną wilgoć i są jednorazowe, a więc nie ma ryzyka, że będą się na nich pomiędzy myciami namnażały bakterie. Ręcznikiem dotykamy powiek i rzęs, delikatnie dociskając od góry, aby wyciągnąć wodę spomiędzy rzęs. Czynność powtarzamy, aż rzęsy będą całkowicie suche. W celu wysuszenia można także wykorzystać chłodny nawiew suszarki.
Po umyciu i osuszeniu warto przeczesać rzęsy czystą szczoteczką, aby przywrócić im odpowiednie ułożenie. Nie należy jednak tego robić od samej nasady, a kawałek od niej, aby nie naruszać miejsca przyczepu włosków.

O czym należy pamiętać, mając sztuczne rzęsy?

Aby rzęsy trzymały się jak najdłużej, oprócz pielęgnacji, należy pamiętać o jeszcze kilku rzeczach. Stopniowe odklejanie się włosków jest naturalne i nie sposób go całkowicie powstrzymać. Można ten proces natomiast spowolnić, przestrzegając paru zasad.
Przede wszystkim nie pocieramy oczu. Ani podczas mycia, ani podczas innych czynności. Unikamy stosowania tłustych kremów, korektorów i olejowych kosmetyków do mycia w okolicy oczu. Niekorzystnie działają sauny i przedłużające się kąpiele w gorącej wodzie. Na czas noszenia przedłużonych rzęs warto także zrezygnować z zalotki i tuszu do rzęs. Choć podkreślenie naturalnych rzęs kusi, może odkształcić te sztuczne lub spowodować problemy z ich doczyszczeniem.

Dlaczego higiena brzegów powiek jest ważna?

Podczas mycia rzęs, nie tylko tych sztucznych, należy pamiętać o umyciu także brzegów powiek. W tym celu można wykorzystać patyczek higieniczny bądź jałowy gazik zamoczony w wodzie. Jeżeli nie nosimy akurat sztucznych rzęs, na powieki można wcześniej nałożyć ciepłe kompresy. Będzie to przyjemne, a przy okazji ułatwi oczyszczenie tych okolic.
Brak odpowiedniej higieny brzegów powiek może doprowadzić do zaburzenia pracy gruczołów, które się na nich znajdują i powstania zespołu suchego oka lub nawet do pojawienia się pasożytów takich jak nużeńce, które wywołują nieprzyjemne dolegliwości.
Z tego względu zawsze należy dokładnie zmywać makijaż i oczyszczać okolice oczu. Niezależnie od tego, jak pięknie wyjdzie cieniowanie na powiekach i jak udane będą kreski eyelinerem, należy na koniec dnia je porządnie zmyć. Szczególną uwagę powinny zwrócić na higienę osoby, które malują kreski na linii wodnej. Niezmyty lub niedokładnie zmyty przed nocnym odpoczynkiem makijaż to środowisko doskonałe do rozwoju bakterii, które mogą powodować stany zapalne, opuchnięcie, ból i swędzenie oczu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!