Data publikacji:

Jak myć włosy, żeby się nie przetłuszczały?

Przetłuszczanie włosów to problem, z którym borykają się kobiety i mężczyźni. Jest to efekt nadreaktywności gruczołów łojowych. Najczęściej podłożem problemu są uwarunkowania genetyczne lub zaburzenia hormonalne. Przetłuszczanie włosów może nasilać się pod wpływem stresu, nieprawidłowej diety bogatej w tłuszcze nasycone lub błędów w codziennej pielęgnacji skóry głowy (zbyt wysoka temperatura suszenia włosów). Kluczowy jest także sposób mycia włosów i zastosowane preparaty. Jak myć włosy, żeby się nie przetłuszczały? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
jak myć włosy żeby się nie przetłuszczały

Jak wyglądają nadmiernie przetłuszczające się włosy?

Włosy przetłuszczające się są błyszczące u nasady. Pasma włosów są oklapnięte, posklejane. W dotyku włosy mogą być lepkie i posiadają charakterystyczny zapach. Czasem może współwystępować problem nadmiernego wypadania włosów. 

Co jest przyczyną przetłuszczania się skóry głowy i włosów?

Wydzielanie łoju jest zazwyczaj uwarunkowane zaburzeniami hormonalnymi (np. testosteronu, adrenaliny, kortyzolu), a także chorobami układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego, nowotworami, zaburzeniami układu immunologicznego, przyjmowaniem leków psychotropowych, antydepresantów. Stres także jest czynnikiem predysponującym do przetłuszczania się włosów. Kluczowa jest także zbilansowana dieta bogata w witaminy A, C, E, PP i z grupy B. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli wypicie około 30 ml wody na kilogram masy ciała. 
Co ciekawe, również warunki atmosferyczne mają kluczowy wpływ na nadprodukcję łoju. Według badań wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza zwiększa produkcję sebum (łoju) o 10%. 
Jeżeli nasza dieta jest prawidłowo zbilansowana, a cały rytuał pielęgnacyjny ułożony jest w przemyślany sposób i zawiera produkty przeznaczone do przetłuszczających się włosów, warto wykonać badania krwi. Już z podstawowej morfologii można wychwycić wiele zaburzeń toczących się w organizmie. 

Jakie kroki w walce z nadmiernym przetłuszczaniem podjąć?

Pierwszym i niezbędnym krokiem w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy jest odpowiednia pielęgnacja. 
Terapia przeciwłojotokowa ma na celu regulację pracy gruczołów łojowych. Warto stosować szampony trychologiczne dedykowane przetłuszczającej się skórze głowy. Zazwyczaj posiadają one składniki aktywne takie jak: ekstrakty z babki lancetowatej, szałwii, skrzypu, jałowca, pokrzywy, łopianu, siarkę, biotynę, witaminę B3, cynk czy składniki antybakteryjne i antygrzybiczne. Dodatkowo warto włączyć kosmetyki o fizjologicznym pH, aby nie przesuszyć skóry i nie doprowadzić do nadmiernej produkcji łoju. Szampony należy stosować na zmianę. 
Skórę głowy należy myć dwukrotnie, to znaczy: namoczyć skórę głowy i włosy, zaaplikować spieniony szampon, wykonując masaż, rozprowadzić szampon, dokładnie spłukać, powtórzyć czynność i pozostawić szampon na około 5 minut, aby składniki aktywne miały szansę zadziałać. Następnie spłukać wytworzoną pianę, nałożyć odpowiednio dobraną odżywkę od ucha w dół i wypłukać dokładnie włosy. Ważne, aby przed pójściem spać dokładnie wysuszyć skórę głowy i włosy. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko rozwoju różnych chorób skóry głowy. 
Bardzo ważne w prawidłowej pielęgnacji skóry głowy jest regularne wykonywanie odpowiednio dobranego do potrzeb skóry głowy peelingu trychologicznego. Zazwyczaj są to preparaty kwasowe lub enzymatyczne. Peeling nakładaj na suchą skórę głowy przedziałkami. Wykonaj masaż skóry głowy i odczekaj około 15 minut. Następnie umyj skórę głowy tak jak zawsze. Wykonanie peelingu może się różnić od zaprezentowanego wyżej, dlatego warto stosować się do zaleceń producenta.
Ważne! Istnieje wiele mitów dotyczących ograniczenia przetłuszczania się włosów. Jeden z nich to odkładanie mycia skóry głowy nawet o kilka dni. To niestety dość rozpowszechniona informacja. Włosy należy myć zawsze wtedy, gdy czujesz, że są nieświeże. Odpowiednio dobranym szamponem można je myć nawet codziennie. Gdy „przeciągniesz” mycie, wówczas możesz nabawić się chorób skóry głowy, takich jak łupież lub łojotok, a nawet łojotokowe zapalenie skóry. Warto o tym pamiętać i regularnie myć skórę głowy.
Istnieje wiele domowych sposobów na zmniejszenie przetłuszczania się skóry głowy. Jednym z nich jest dodanie odrobiny glinki (np. zielonej) do szamponu i umycie skóry głowy taką mieszanką. Glinka absorbuje nadmiar sebum i delikatnie obkurcza ujścia gruczołów łojowych. 
Bardzo ważna w ograniczeniu przetłuszczania się skóry głowy jest odpowiednio zbilansowana dieta. Należy szczególnie pamiętać o źródłach kwasów omega-3 w pożywieniu. Można je znaleźć np. w wysokiej jakości rybach morskich, wodorostach. Jeżeli nie spożywasz zbyt często produktów pochodzenia morskiego, warto pić codziennie np. tran lub inne oleje bogate w omega-3. Odpowiedni stosunek kwasów omega-3 w diecie powoduje, że zmieniony jest skład łoju. 
Zdjęcie: Envato Elements