Data publikacji:

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Zdrowe i piękne zęby stanowią wizytówkę każdego człowieka. Niestety, nie zawsze natura obdarza człowieka „amerykańskim uśmiechem”, ale dzisiejsza stomatologia jest w stanie zaradzić takim problemom. Natomiast w przypadku zdrowia jamy ustnej, każdy ma wpływ na to, czy zęby będę zdrowe, czy chore. Choroby zębów i przyzębia to nie tylko problem natury estetycznej. To ogromne zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia, gdyż przez zęby zaatakowane przez próchnicę do organizmu mogą przedostać się niebezpieczne drobnoustroje chorobotwórcze. Sprawdź, jak myć zęby szczoteczką soniczną, by nie mieć niedociągnięć w higienie jamy ustnej!
jak myć zęby szczoteczką soniczną

Jak często myć zęby szczoteczką soniczną?

Szczoteczki soniczne stały się niezwykle popularne w ostatnich latach. Z powodzeniem zastępują szczoteczki tradycyjne, chociaż nie oznacza to, że zwykła szczoteczka do zębów odchodzi do lamusa. Wiele osób nadal bazuje na zwykłej szczoteczce i ma zęby bez próchnicy, co zawdzięczać może między innymi doborowi odpowiedniej pasty do zębów oraz regularnym wizytom w gabinecie stomatologicznym.
Jeśli chodzi o szczoteczkę soniczną, to jest ona bardzo wygodna w używaniu, chociażby z uwagi na to, że sama pracuje i sygnalizuje koniec czyszczenia zębów. Przyjmuje się, że za pomocą szczoteczki sonicznej zęby należy myć nie mniej niż dwa razy w ciągu dnia, chociaż najlepiej jest to robić po każdym posiłku (zwłaszcza po słodkich przekąskach czy napojach, które nie są pobierane przez rurkę do napojów). Czyli na pytanie, jak często myć zęby szczoteczką soniczną, można odpowiedzieć, że nie rzadziej niż dwukrotnie w ciągu dnia plus tyle razy, ile zajdzie potrzeba na oczyszczenie jamy ustnej z resztek pokarmowych.

Jak poprawnie myć zęby szczoteczką soniczną?

Ludzie dość często pytają, jak myć zęby szczotką soniczną. Chociaż urządzenie w pierwszej chwili może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości jest bardzo proste w użytkowaniu. Nie trzeba żadnej wiedzy technicznej czy analizowania instrukcji obsługi, by uruchomić pracę szczoteczki sonicznej. Co do samej techniki mycia zębów, osoby, które po raz pierwszy mają styczność z taką szczoteczką, powinny wybrać najprostszy program mycia zębów, by zobaczyć, jaka będzie reakcja zębów i dziąseł na intensywne działanie szczoteczki sonicznej. Szczoteczkę ustawia się pod odpowiednim kątem względem zębów (45 stopni). Tak jak w przypadku szczoteczki tradycyjnej włosie musi dotykać zębów. Uruchomienie urządzenia rozpoczyna proces czyszczenia zębów. Szczoteczka wyłączy się sama mniej więcej po 2 minutach, co jest czasem mycia zębów rekomendowanym przez stomatologów (nie należy przerywać jej pracy wcześniej, gdyż to będzie oznaczać, że zęby nie zostały umyte prawidłowo).
Jeśli chodzi o pastę do zębów, to trzeba wybrać taką, która w danej chwili jest potrzebna (przykładowo może to być pasta przeciwpróchnicza, wzmacniająca szkliwo, wybielająca, chroniąca dziąsła). W wyborze pasty do zębów można poprosić o pomoc farmaceutę, higienistkę stomatologiczną lub lekarza stomatologa. Chodzi o to, że pasta nie może mieć zbyt dużych właściwości ścieralnych, by nie przyczyniła się do osłabienia szkliwa. Lepiej też zdecydować się na pastę, która zbytnio się nie pieni (mocno pieniąca się pasta do zębów może być używana w duecie ze szczoteczką zwykłą). Nie należy przesadzać z ilością nakładanej pasty na szczoteczkę. Prawidłowa ilość pasty do zębów to kropla przypominająca wielkość ziarnka grochu. Nie powinno się też przesadzać z dociskaniem szczoteczki do zębów. Po umyciu zębów szczoteczkę należy umyć i osuszyć. Szczoteczkę soniczną trzeba podłączać do źródła zasilania (rozładowana jest bezużyteczna). Każdemu może się przytrafić, że zapomni naładować szczoteczkę soniczną, dlatego warto mieć w zapasie szczoteczkę tradycyjną. Konieczna będzie wymiana końcówek (zakłada się, że średnio trzeba je wymieniać co 3 miesiące, ale można robić to nawet częściej).
Jeśli chodzi o bardzo modne szczoteczki soniczne marki Philips, to na pytanie, jak myć zęby szczoteczką soniczną Philips, można odpowiedzieć, że obowiązują zasady jak przy szczoteczkach innych marek, przy czym jeśli szczoteczka jest bardziej zaawansowana (ma więcej funkcji), warto zapoznać się z jej możliwościami. Raczej może chodzić o to, że taka szczoteczka będzie miała więcej programów mycia, natomiast sama czynność mycia zębów nie będzie podlegała innym zasadom niż w przypadku konkurencyjnych innowacyjnych szczoteczek.

Jak myć zęby z aparatem szczoteczką soniczną?

Jeśli chodzi o aparat ortodontyczny, to w praktyce utrudnia on higienę jamy ustnej za pomocą szczoteczki zwykłej. Dobrą informacją jest to, że do takiego aparatu szczoteczki soniczne są wręcz idealne, dzięki czemu mycie zębów jest bezproblemowe. Szczoteczka soniczna dociera do miejsc, które – poprzez noszenie aparatu – mogą być narażone na próchnicę. Szczoteczka soniczna bardzo skutecznie likwiduje płytkę nazębną, co sprawia, że próchnica ma nikłe szanse na zaatakowanie zębów. Technika mycia zębów z aparatem jest taka sama jak bez aparatu ortodontycznego. Dodatkowo można stosować irygator do zębów plus nić dentystyczną. Tak więc, jeśli ktoś musi lub chce nosić aparat ortodontyczny, to powinien zaopatrzyć się w szczoteczkę soniczną, co po prostu ułatwi życie w czasie noszenia aparatu.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.