Data publikacji:

Jak nakładać cienie do powiek? Podstawowe błędy

Zastanawiasz się, jak nakładać cienie do powiek, aby twój makijaż wyglądał efektownie, schludnie i profesjonalnie? Zapraszamy do poniższego artykułu. Podpowiadamy w nim, o czym musisz pamiętać, malując powiekę, i jakich błędów unikać. Zapraszamy do lektury!
jak nakładać cienie

Jak nakładać cienie do powiek krok po kroku? Wyjaśniamy

Skoro już wiesz, jakich błędów w malowaniu oka unikać, to teraz zastanówmy się nad tym, jak poprawnie nałożyć cienie. Poniżej wyjaśniamy to krok po kroku. Dzięki naszym radom wykonanie makijażu oka będzie prostsze, niż sądzisz.

Krok 1: nałóż na powiekę bazę pod cienie

Dlaczego w makijażu oka baza jest tak istotna? Baza utrwala sam cień. Dzięki niej ten nie ściera się tak szybko. Co więcej, baza wyrównuje koloryt skóry, a więc przy użyciu nawet bardzo jasnego cienia nie widać na powiece np. drobnych żyłek. Ponadto baza podbija kolor cienia. Dzięki niej kolory cieni są bardziej wyraziste i głębokie. Jeden produkt daje tak wiele zastosowań. Dlatego jeśli chcesz, aby twój makijaż dobrze się prezentował, to nie zapominaj o bazie. Bazę możesz nałożyć palcami lub specjalnym aplikatorem, jeśli np. masz bazę rzadszą, przypominającą konsystencją korektor.
A czy korektor może być użyty na powiekę zamiast bazy? Tak, ale… korektor może zbierać się w załamaniach powieki. Ponadto korektory mocno kryjące będą dość ciężkie i mogą obciążać delikatną powiekę. Sytuacja może być też odwrotna – jeśli twoja skóra nie ma zbyt wielu niedoskonałości i nie wymaga tuszowania mocnym korektorem, to zapewne masz w kosmetyczce delikatny, rozświetlający produkt o średnim kryciu. Wówczas nałożenie takiego kosmetyku na powiekę nie przykryje całkowicie wszelkich żyłek, a więc nie wyrówna kolorytu. Możesz oczywiście kupić dodatkowy korektor, ale lepiej przeznaczyć te środki typowo na samą bazę.

Krok 2: nałóż cienie

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z makijażem powiek, to wykonaj klasyczny i łatwy makijaż, np. ten z poniższego nagrania.

Krok 3: wyczyść powiekę i jej okolice

Podczas makijażu cienie lubią się osypywać. Czasem też linia nałożenia cienia nie jest tak perfekcyjnie równa. Aby makijaż wyglądał estetycznie, musisz wyczyścić okolicę. Jak to zrobić? Użyj korektora. Nałóż go pod łukiem brwiowym – wszelkie zabrudzenia czy nierówności w tej okolicy znikną. Potem nałóż korektor pod oko.

Krok 4: wykonaj makijaż twarzy

Teraz możesz wykonać już makijaż całej twarzy. Tak jak wspominaliśmy już wyżej, nie robimy tego przed pomalowaniem powieki, ponieważ osypujące się cienie mogłyby zniszczyć nam makijaż.
Wiele osób zadaje sobie też pytanie: co z rzęsami? Jeśli malujesz je tuszem, to zrób to po makijażu powieki. Uważaj tylko, aby jej nie ubrudzić! Przyklejasz sztuczne rzęsy? Zrób to przed pomalowaniem oka. Wówczas wszelkie zabrudzenia od kleju czy nierówno przyklejona kępka znikną pod makijażem.

Dobrze wykonany makijaż to dobrze dobrane pędzle do cieni do powiek. Jakie kupić?

Tak jak już wspominaliśmy, nakładanie cieni palcami czy pacynką sprawi, że makijaż będzie wyglądać źle i mało profesjonalnie. Najlepiej więc zaopatrzyć się w pędzle. Jakie warto kupić na początek? Do czego ich używać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
  • Unikaj płaskich pędzli
  • Szukając pędzli do cieni do powiek, na półkach znajdziesz wiele różnych modeli. Ale jak ognia unikaj płaskiego pędzla, czyli tzw. kocich języczków. Dlaczego? Ponieważ taki pędzel nie nadaje się do rozcierania, czyli blendowania cieni. Może przydać się do nałożenia ich na powiekę, ale pędzlem przeznaczonym do blendowania też możesz to wykonać. A nawet lepiej i precyzyjnej. Pędzle płaskie mają tendencję do robienia plam. Często przy ich użyciu można nałożyć w jednym miejscu zbyt wiele cienia, a później będzie trzeba dłużej to rozcierać. Zatem zdecydowanie nie warto!
  • Szukaj pędzli z puchatą końcówką
  • W dobrym pędzlu do makijażu oka końcówka pędzla powinna być jak najbardziej puchata. Dzięki temu taki pędzel równomiernie rozkłada cień po powiece. Ponadto świetnie rozciera i blenduje się nim cienie.
  • Pędzel musi być płaski
  • Czy to nie wyklucza się z pierwszym punktem, gdzie pisaliśmy, aby unikać płaskich pędzli? Nie. Dlaczego? Ponieważ dobry pędzel do makijażu oka powinien mieć puchatą końcówkę, ale płaską powierzchnię. Pędzle typu kocie języczki są płaskie na całej długości pędzla. Tego unikamy. Po co płaska powierzchnia? Do nałożenia cienia. Potem tym samym pędzlem, ale już puchatą końcówką, możesz rozblendować nałożony cień. Proste, prawda?
  • Wielkość pędzla ma znaczenie
  • Do większego oka polecamy wybierać nieco szersze pędzle. Do oka mniejszego – mniejsze pędzle. Zasada prosta, ale wiele osób o niej zapomina, a później praca pędzlem o źle dobranej wielkości jest niezbyt łatwa i przyjemna.
    Ile pędzli kupić na początek? Sprawdzą się dwa płaskie z puchatymi końcówkami. Pędzle mogą nieznacznie różnić się od siebie wielkością. Możesz też kupić dwa identyczne pędzle i jednego używać do jasnego cienia, a drugiego do ciemniejszego. Dlaczego jeden pędzel to za mało? Ponieważ przy wykonywaniu makijażu oka zazwyczaj używamy dwóch różnych cieni do powiek. W trakcie makijażu musielibyście więc myć pędzel kilka razy. Ponadto po umyciu taki pędzel i tak od razu nie wyschnie. Dlatego polecamy co najmniej dwa pędzle na początek.

    Błędy w makijażu: których unikać?

    Mokre kosmetyki zawsze utrwalaj suchymi

    Punkt ten nie obowiązuje, kiedy nakładasz na powieki bazę. Jeśli jednak wolisz wykorzystywać w tym celu korektor lub cień w kremie – zawsze pamiętaj o utrwaleniu powiek pudrem lub jasnym, matowym cieniem. Unikniesz dzięki temu zbierania się cieni w załamaniu powieki.

    Aby uniknąć osypania cieni, oczy maluj pierwsze

    To punkt, który część wizażystów kocha, a część nie uznaje. Stara szkoła wizażu mówi, że najpierw „robimy” twarz, dopiero potem oczy. Jednak coraz więcej makijażystów zaczyna od makijażu oczu, unikając tym problemu z osypującymi się cieniami czy nierówną kreską. Nie mając jeszcze podkładu spokojnie możesz zmyć niedoskonałości.

    Nie wybieraj tylko jasnych i cielistych cieni

    Oczywiście, wszystko zależy od okazji, na jaką się malujesz – jednak nawet w makijażu codziennym polecamy wykorzystanie 3 kolorów: jasny, matowy na całą powiekę, ciemny w zewnętrznym kąciku i coś na środek powieki – może to być pośredni neutralny odcień, ale świetnie sprawdzi się np. mocno błyszczący, brokatowy cień. Dzięki temu oko nabierze trójwymiarowości i makijaż będzie wyglądał na lepiej wykończony.

    Nie nakładaj cieni pacynką

    Często w opakowaniach drogeryjnych cieni znajdziemy pacynki – od razu wywal je do kosza. O wiele lepiej sprawdzają się w tym wypadku… palce! Jednak przy tej metodzie nakładania cieni możesz zrobić plamy. Najlepiej zaopatrz się puchaty pędzelek, którym zarówno nałożysz cienie, jak i rozetrzesz ich granice.

    Nie zapominaj o blendowaniu

    To jeden z głównych grzechów popełnianych przez wiele kobiet. Nie nakładaj cieni kończąc je ostrą linią – puchatym pędzelkiem rozetrzyj je w załamaniu powieki. Unikniesz dzięki temu plam, a makijaż będzie wyglądał o wiele estetyczniej.

    Uważaj na smoky eye

    To technika makijażu, która wydaje się prosta, ale łatwo można przesadzić. Nie nakładaj dużej ilości cienia naraz – lepiej rób to partiami, w razie potrzeby dokładając kolejne warstwy. Robiąc smoky musisz też pamiętać o bazie, zarówno na górnej, jak i dolnej powiecie – nie chcesz chyba skończyć imprezy jako panda?

    Dopasuj makijaż do kształtu oka

    Pamiętaj o prostej zasadzie: jasne, błyszczące kolory „wybijają”, ciemne ukrywają. Jeśli masz blisko osadzone oczy, mocno rozświetlaj kąciki – będą sprawiać wrażenie bardziej oddalonych. Jeśli zaś masz szeroko rozstawione oczy, wewnętrzne części powiek przyciemnij. Mając małe oczy na linię wodną nakładaj białą lub cielistą kredkę, przy oczach wypukłych ciemną. Mając oczy okrągłe unikaj błysku na środku powieki – postaw raczej na kocie oko. Pamiętaj, że każdy kształt można zniwelować lub wzmocnić.

    Dobry makijaż oczu bez brwi wygląda karykaturalnie

    Szczególnie przy mocnym makijażu koniecznie musisz pamiętać o zrobieniu brwi. Czy to henną u kosmetyczki, czy makijażem – jest teraz tak wiele kosmetyków do tego przeznaczonych, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Cienie, kredki, flamastry, pomady – wybierz najlepszą dla siebie technikę i nigdy nie zapominaj o zrobieniu brwi. To swoista rama dla twarzy.
    Mamy nadzieję, że dzięki naszemu powyższemu artykułowi wiesz już, jakich błędów w makijażu oka unikać, jak krok po kroku wykonać prosty make-up powieki oraz jakie pędzle dobrać do stworzenia makijażu. Ten kompleksowy poradnik przyda się nie tylko początkującym!
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.