Data modyfikacji:

Jak nakładać odżywkę na włosy? Pielęgnacja włosów

Jak powszechnie wiadomo – odżywka jest podstawowym elementem pielęgnacji fryzury. Razem z odpowiednio dobranym szamponem stanowią absolutne minimum w kategorii kosmetyków, których potrzebujesz, aby zadbać dogłębnie o swoje pasma. A czy zastanawiałaś się kiedykolwiek nad sposobem aplikacji tego typu produktu? Jak się okazuje, wiele kobiet popełnia błędy podczas używania odżywczej formuły. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak nakładać odżywkę na włosy!
jak nakładać odżywkę na włosy

Jak prawidłowo nakładać odżywkę na włosy? Nie popełniaj tych błędów!

Zanim podpowiemy ci, jak często i prawidłowo nakładać odżywkę na włosy, warto sprawdzić, jakie błędy najczęściej popełniamy w trakcie aplikacji tego typu kosmetyku. Jak się okazuje – na pozór prosta w użyciu formuła może sprawiać wiele problemów w trakcie kąpieli, zwłaszcza jeśli masz krótkie albo bardzo długie włosy.
Jednym z najpowszechniejszych błędów jest wcieranie odżywki we włosy. Jakiekolwiek tarcie nigdy nie jest dobrym pomysłem w przypadku fryzury, ponieważ prowadzi do jej uszkodzenia i rozdwajania się końcówek.
Warto także poświęcić trochę czasu na dokładne rozprowadzenie produktu. Jak nałożyć odżywkę na włosy? Odpowiedź jest prosta – równomiernie! Jeśli robisz to szybko, to istnieją spore szanse, że produkt nie dociera do każdego kosmyka. W efekcie nie widzisz rezultatów regularnego stosowania odżywki, a twoja fryzura jest szorstka w dotyku, matowa i podatna na plątanie się.
Częstym błędem jest również nakładanie odżywki przy skórze głowy. Nie rób tego z dwóch powodów. Pierwszy z nich to po prostu marnowanie dobrego kosmetyku, który nie spełni swojego zadania przy skalpie. Drugi – aplikacja produktu za blisko skóry głowy może powodować tzw. przyklap i szybsze przetłuszczanie się fryzury.

Jak często nakładać odżywkę na włosy?

Jak często nakładać odżywkę na włosy? Odpowiedź jest prosta – po każdym myciu! Tego typu kosmetyk stanowi idealne i często niezbędne dopełnienie codziennej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli masz problem z puszeniem się, przesuszeniem czy matowością. Wyjątkiem są fryzury mało wymagające i bardzo krótkie. W takich przypadkach można ograniczyć się do aplikacji odżywki 1–2 razy w tygodniu.

Jak nałożyć odżywkę na włosy, aby zobaczyć efekty jej działania?

Tak naprawdę nie ma znaczenia, jak nałożysz odżywkę na włosy, jeśli nie dobierzesz jej do potrzeb swojej fryzury. To pierwszy i najważniejszy krok w świadomej pielęgnacji, dzięki któremu możesz zobaczyć efekty widoczne gołym okiem. Dopasuj odżywkę do porowatości i typu swoich włosów oraz zwróć uwagę na zawarte w niej składniki, a gwarantujemy, że będziesz zachwycona rezultatami.
Odżywkę należy nakładać na mokre włosy. Nie oznacza to jednak, że ma z nich dosłownie kapać woda. Zamiast tego odciśnij delikatnie jej nadmiar, aby pasma były wilgotne i lepiej chłonęły cenne składniki odżywcze zawarte w kosmetyku.
Dobrym pomysłem jest również użycie grzebienia albo szczotki podczas nakładania odżywki. W przypadku kręconych włosów to właśnie ten etap pielęgnacji jest najlepszym momentem na rozczesanie kosmyków, aby nie straciły swojej sprężystości, elastyczności i skrętu. Zacznij od aplikacji odżywki około 2–3 cm od skóry głowy, rozprowadź ją równomiernie, a następnie wczesz w kosmyki. Dzięki temu formuła pokryje każdy włos.

Jak nakładać odżywkę do włosów – praktyczne wskazówki 

To jednak nie koniec rad, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak nakładać odżywkę do włosów. Czy wiesz, że tak naprawdę nie trzeba aplikować garści kosmetyku, aby osiągnąć oczekiwane efekty? Wystarczy zacząć od odrobiny formuły i w razie potrzeby dokładać produkt, aby mieć pewność, że pokrył w całości pasma. Jeśli przesadzisz z ilością odżywki, to ryzykujesz przyklapem i obciążeniem fryzury, której będzie brakować objętości.
Postaraj się trzymać odżywkę na włosach tak długo, jak rekomenduje producent. Nie musisz stać z zegarkiem w ręku – wystarczy czas zbliżony do tego, który znajduje się na etykiecie kosmetyku. W niektórych przypadkach marki polecają przytrzymanie formuły na pasmach przez kilka minut, podczas gdy inne odżywki możesz zostawić nawet na 20–30 minut. Wyjątkiem są produkty bez spłukiwania, które, jak sama nazwa wskazuje, należy po prostu aplikować na kosmyki i przejść do stylizacji.
O czym jeszcze warto pamiętać? Dobrym pomysłem jest nakładanie odżywki od góry do dołu. Najlepiej zaczynać na wysokości uszu i kierować się w stronę końcówek. Zamiast wcierać produkt w pasma, delikatnie go wmasuj i dociśnij, a następnie rozczesz fryzurę.
Aby wzmocnić działanie produktu, możesz nałożyć na głowę ręcznik albo specjalny turban. Na zakończenie koniecznie użyj do dokładnego spłukania odżywki chłodnej albo letniej wody. Jeśli będzie zbyt gorąca, spowoduje otwarcie się łusek włosa i sprawi, że będą o wiele bardziej podatne na uszkodzenia.

Jak nakładać odżywkę, jeśli stosujesz metodę OMO?

Metoda OMO, czyli odżywka, mycie, odżywka, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród dziewczyn odkrywających tajniki świadomej pielęgnacji fryzury. Zamiast dwuetapowego oczyszczania – należy wykonać trzy kroki. Wieloetapowe mycie włosów to idealne rozwiązanie dla fryzury zniszczonej, widocznie przesuszonej i puszącej się. Metoda OMO równie świetnie sprawdzi się w przypadku loków.
Jak w takim razie nakładać odżywkę na włosy, jeśli stosujesz tę metodę? W OMO zaczynasz od aplikacji lekkiej odżywki i zostawiasz ją na kilka minut. Dzięki temu możesz ochronić fryzurę przed intensywnym działaniem szamponu i zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia pasm. Kolejnym krokiem jest umycie głowy oraz nałożenie drugi raz odżywki, tym razem w wersji emolientowo-humektantowej albo emolientowej.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.