Data publikacji:

Jak osłabić włosy na nogach?

Denerwuje cię, że twoje włosy na nogach odrastają szybko, są grube i twarde? To problem wielu kobiet, na szczęście wyłącznie o charakterze estetycznym. Zdarza się jednak, że bujne owłosienie nóg świadczy o kłopotach zdrowotnych. Podpowiadamy, jak osłabić włosy na nogach i dłużej cieszyć się idealnie gładką skórą.
Jak osłabić włosy na nogach

Kłujące, odrastające włoski na nogach

Dziś niewiele kobiet wyobraża sobie rezygnację z depilacji nóg, choć bywają wyjątki od reguły. Zauważalna większość pań chce, by ich nogi były aksamitnie gładkie przez cały czas. Z naturą jednak nie sposób wygrać: włoski na nogach zawsze odrastają, niezależnie od doboru metody depilacji.
Jeśli ich ilość jest umiarkowana, bez obaw – za chwilę opiszemy skuteczne metody na to, jak osłabić włosy na nogach. Natomiast jeśli zauważasz u siebie bujne owłosienie nie tylko na łydkach i udach, ale także na innych częściach ciała, warto wykonać badania hormonalne. Nadmierne owłosienie może być objawem m.in. hirsutyzmu lub zespołu policystycznych jajników.

Dlaczego włosy na nogach tak szybko rosną?

Dopiero co je ogoliłaś, a znów zauważasz na nogach nieprzyjemną szczecinkę. To zupełnie normalna sytuacja – skóra jak najszybciej próbuje zrekompensować „straty”, produkując nowe włosy. Jeśli na co dzień golisz się maszynką, włosy mogą odrastać twarde i grube.

Jak osłabić włosy na nogach? Domowe sposoby

Aby osłabić włosy na nogach oraz opóźnić ich wzrost, skup się na metodach, które pozwalają usunąć włos z cebulką. Powierzchowne usunięcie włosa, na przykład poprzez golenie, daje tylko krótkotrwały efekt i może powodować jego wzmocnienie.
Sprawdź, jak osłabić włosy na nogach domowymi sposobami!

Ciemne włosy na nogach? Sięgnij po depilator

Znany wielu kobietom depilator to urządzenie, które pozwala usunąć wiele włosków z cebulkami w krótkim czasie. Sprzęt wyposażony jest w obrotową głowicę z setkami małych pęset, które zaciskają się i wyrywają włosy. Zgadza się – to dość bolesne, jednak na rynku znajdziesz nowoczesne depilatory wyposażone w system chłodzenia, który poprawia komfort zabiegu.

Depilacja plastrami z woskiem

Proste w użyciu plastry z woskiem wystarczy rozgrzać w dłoniach lub nad płomieniem świecy, a następnie nałożyć na skórę zgodnie ze wzrostem włosków. Wygładź plaster, po czym energicznie zerwij go ze skóry w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
Zamiast plastrów z woskiem możesz zaopatrzyć się w podgrzewacz na rolki oraz fizelinowe płatki. To bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Usuwanie włosków pęsetą

Jeśli twoje owłosienie na nogach jest bardzo skąpe, możesz usunąć je również pęsetą. Ten sposób wymaga jednak większej ilości czasu i cierpliwości.

Depilacja pastą cukrową

Alternatywą dla wosku może być pasta cukrowa, którą wykonasz w domu. Wystarczy rozpuścić 1 szklankę cukru z ½ szklanki wody oraz dodać odrobinę soku z cytryny. Gdy masa ostygnie, stanie się bardzo elastyczna. Możesz nakładać ją na skórę za pomocą patyczka drewnianego i natychmiast zrywać, wyrywając włoski.
Gotową pastę cukrową do depilacji znajdziesz także w wielu drogeriach internetowych.

Preparaty opóźniające odrastanie włosków

Na rynku znajdziesz również kosmetyki, które hamują cykl życia włosa i opóźniają jego odrost. Warto stosować je bezpośrednio po zabiegach depilacji mechanicznej.

Depilacja laserowa – najlepszy sposób na kłujące odrastające włoski na nogach

Aktualnie nie ma skuteczniejszej metody depilacji niż zabiegi laserowe. Oddziałują one bezpośrednio na mieszki włosowe, niszcząc je i dezaktywując. Do niedawna zabieg ten można było wykonać tylko w gabinecie kosmetologa. Dziś możesz zainwestować we własne urządzenie do depilacji światłem IPL! Jest bardzo proste w użyciu, a przy odrobinie cierpliwości da ci znakomite efekty już w ciągu kilku tygodni.
Depilacja IPL jest nie tylko prosta w wykonaniu i praktycznie bezbolesna, ale także efektywna. Seria zabiegów gwarantuje zahamowanie odrastania włosów nawet na wiele miesięcy. Po tym czasie warto wykonać zabiegi przypominające, które zapobiegną pojawieniu się włosów. Urządzenie może być stosowane na wielu częściach ciała, w tym pod pachami, w okolicach bikini, na brzuchu czy na twarzy.
Najlepsze opinie wśród urządzeń do domowej depilacji IPL uzyskują urządzenia z serii Lumea marki Philips. Sprawdź i wybierz coś dla siebie.

Pielęgnacja skóry nóg po depilacji

Aby nogi po depilacji wyglądały naprawdę atrakcyjnie, warto zadbać o odpowiednią regenerację skóry. Decydując się na mechaniczne usuwanie włosków, zawsze pamiętaj o:
  • dezynfekcji skóry za pomocą delikatnego środka, np. Octeniseptu,
  • nałożeniu odżywczego balsamu lub oliwki, która ukoi podrażnienia.
  • Kilka dni po depilacji wykonaj gruboziarnisty peeling skóry, który zapobiegnie wrastaniu włosków i powstawaniu krostek. Peeling warto powtarzać 1–2 razy w tygodniu.

    Jak osłabić włosy na nogach? Podsumowanie

    Aby odrastające włoski były słabsze, stosuj depilację mechaniczną, polegającą na usuwaniu włosów z cebulkami. Wzrost włosków opóźnisz dzięki specjalnym kosmetykom. Unikaj natomiast stosowania golarek i maszynek, które dają jedynie tymczasowy efekt i mogą powodować pojawianie się grubszych włosów. Rewelacyjnym sposobem na długotrwałe pozbycie się włosów na nogach jest depilacja laserowa – dziś możliwa także do wykonania w domu.
    Zdjęcie: Envanto Elements