Data modyfikacji:

Jak poprawnie myć głowę?

Umiesz to przecież od dzieciństwa. Rach, ciach i już. A czy zastanawiałaś się kiedyś, że sposób, w jaki myjesz włosy, przekłada się na ich zdrowie, kondycję i jakość? Sprawdź, jak powinno się myć włosy. Dowiedz się, czy robisz to prawidłowo, czy nie. Dzielimy się wiedzą, jak poprawnie myć głowę. Zadanie trudne nie jest. No to do dzieła!
jak poprawnie myć głowę

Prawidłowe mycie włosów – dobierz odpowiedni szampon lub mydło do typu włosów

Myjesz głowę codziennie? Wybierz szampon delikatny lub mydło do włosów, opracowane na bazie łagodnych środków myjących. Jeśli masz włosy suche, użyj szamponu do włosów suchych. Jeśli twoje kosmyki są szybko przetłuszczające się – dobierz preparat odpowiedni do ich pielęgnacji. I tak samo z innymi typami włosów. To ważne. Nieodpowiednio dobrany szampon przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Metoda kubeczkowa – rozwadniaj i spieniaj szampon przed nałożeniem go

Aplikujesz szampon bezpośrednio na włosy? To błąd. Nie rób tego więcej. Raz, że zużywasz za dużo preparatu, dwa – zapewne masz potem problemy ze spłukaniem go (duuużo wody marnujesz), trzy – i to jest najważniejsze – prawidłowe mycie włosów polega na nakładaniu szamponu na skórę głowy, a nie na pasma.
Co zamiast aplikowania szamponu bezpośrednio na włosy? Zastosuj metodę kubeczkową. Polega ona na spienianiu szamponu z dodatkiem wody w miseczce lub pojemniku z wieczkiem. Możesz też użyć butelki po zużytym szamponie albo innym kosmetyku (tylko najpierw dobrze ją wymyj z kremu, balsamu albo peelingu). Wytworzoną, lejącą pianę, rozprowadź na skórze głowy. Wykonaj delikatny masaż. Spłucz pianę letnią wodą.
Co daje metoda kubeczkowa mycia głowy? Mniejsze zużycie środka myjącego, niższy pobór wody, dokładne wdarcie się substancji myjących w najciaśniejsze zakamarki czupryny – niezależnie od gęstości i długości włosów.

Jak poprawnie myć głowę, czyli nie za ciepło, nie za zimno

Gorąca woda wzmaga rozchylanie łusek włosa. Kosmyki plączą się. Tracą blask. Zbyt zimna woda to z kolei szok dla człowieka. Jak to zbalansować? Do mycia używaj ciepłej wody, a letniej do ostatniego płukania. Na sam koniec możesz polać włosy chłodną wodą. Zamkniesz wtedy łuski włosów – w ten sposób będą zabezpieczone przez utratą gładkości.

Prawidłowe mycie włosów to jednocześnie masaż dla skóry głowy

Jeszcze czego? Masować głowę? A co, jeśli powiemy ci, że masaż skóry głowy pozytywnie wpływa na stan kosmyków? Delikatnie masuj koliście skórę głowy tak, by jak najmniej plątać pasma. Ruchy wspomagają krążenie krwi pod skórą, dzięki czemu cebulki włosów lepiej się trzymają skóry głowy, a włosy tylko na tym skorzystają!
Zbyt agresywne pocieranie włosów przy myciu jest dla nich zgubne. Myjesz włosy z głową pochyloną do przodu i silnie je pocierasz? Uważaj, bo właśnie naruszasz naturalną strukturę kosmyków. Prowadzi to do puszenia się włosów i niszczenia ich.
Jak poprawnie myć głowę? Nie drap skóry, nie trzyj włosów. Spływająca z głowy piana oczyści włosy.

Lepiej umyj dwa razy mniejszą ilością szamponu niż raz za dużą

To zasada mycia wstępnego i mycia właściwego włosów. Przydatne szczególnie, gdy twoje włosy są mocno przetłuszczone, brudne i… wręcz czujesz, że potrzebne im jest „pranie wstępne”. Pierwsze podejście to mała ilość piany, ale skuteczne pozbycie się uciążliwego brudu. Drugie mycie da już normalny poziom piany na kosmykach i domyje wszystkie zabrudzenia.
Delikatnie odsączaj nadmiar wody. Nie trzyj włosów ręcznikiem. Nie skręcaj ich w supeł. Nie obwiązuj ściśle ręcznikiem. Mokre włosy są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia.

Prawidłowe mycie włosów = używanie odżywki

Przynajmniej na końcówki. Ale zawsze. Zawsze. Zawsze. Twoje włosy tego potrzebują, niezależnie od tego, jakiego typu są. Suche powietrze w pomieszczeniach, zanieczyszczone środowisko, farbowanie – to tylko niektóre z czynników, które codziennie niszczą twoje włosy.
Oczyszczone włosy doskonale przyswajają wszystkie składniki odżywcze zawarte w maskach kondycjonujących.
Stosowanie odżywek do włosów po umyciu to proste rozwiązanie wielu problemów związanych z niesforną fryzurą. Ułatwiają one rozczesywanie, niwelują puszenie, elektryzowanie i strączkowanie. Dzięki odżywkom, włosy są miłe w dotyku, pięknie się błyszczą i olśniewają :)

Jak się myje włosy metodą OMO?

Metoda OMO – co to takiego? To po kolei: odżywianie, mycie, odżywianie. Co to daje? Chroni włosy przed niekorzystnym wpływem substancji myjących zawartych w szamponie. Zwolenniczki mycia włosów OMO twierdzą, że metoda pozwala uniknąć przesuszenia i elektryzowania się włosów.
Krok pierwszy to nałożenie odżywki z pominięciem włosów u nasady.
Krok drugi metody OMO to mycie skóry głowy, czyli obszaru, gdzie nie ma odżywki.
Krok trzeci OMO to ponowne nałożenie odżywki.

Nadużywanie suchego szamponu – wróg pielęgnacji włosów

Używasz suchego szamponu zawsze wtedy, kiedy brak ci czasu, a potrzebujesz szybko poprawić wygląd twojej fryzury? Tak, wiemy, że suchy szampon to jeden z najlepszych kosmetyków podczas wielodniowych wypraw w góry, na obozach harcerskich lub w podróży służbowej. Jak używasz go sporadycznie, to nie martw się – nie zaszkodzi twoim włosom.
Co jednak, gdy suchy szampon stosujesz codziennie albo wielokrotnie w ciągu dnia? Możesz przesuszyć skórę głowy. Tego typu szampon absorbuje serum z kosmyków, zabiera wodę ze skóry głowy.
Wiesz już, jak powinno się myć włosy, jak poprawnie myć głowę i jakich błędów pielęgnacyjnych unikać. Prawidłowe mycie włosów łatwo wchodzi w nawyk. Spróbuj, bo skutki prawidłowego dbania o kosmyki i skórę głowy są natychmiastowe i dają długotrwale rezultaty. Powodzenia!
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.