Data publikacji:

Jak pozbyć się ciemnej farby z włosów?

Zmieniając kolor włosów, marzymy o tym, by wyglądać piękniej niż kiedykolwiek. Niestety zdarza się, że efekt zupełnie odbiega od naszych wyobrażeń i, prędzej lub później, chcemy zmienić barwę włosów. Co możesz zrobić, kiedy dojdziesz do wniosku, że zbyt ciemna farba szpeci cię, zamiast zdobić? Nie działaj pochopnie, żeby nie zaszkodzić sobie jeszcze bardziej. Przeczytaj nasz poradnik, jak pozbyć się ciemnej farby z włosów, nie niszcząc ich struktury.
jak się pozbyć ciemnej farby z włosów

Jak pozbyć się ciemnej farby z włosów?

Kiedy zobaczysz efekt nieudanej koloryzacji, nie panikuj, ale działaj jak najszybciej. Twój następny krok powinien zależeć od zastosowanego kosmetyku. Jeśli jest taka możliwość, w przypadku farby trwałej najbezpieczniej będzie udać się do fryzjera, który profesjonalnie zajmie się zmianą koloru. Istnieje również wiele domowych sposobów na to, jak pozbyć się ciemnej farby z włosów. Należą do nich między innymi zastosowanie witaminy C lub sody.

Czy zawsze możliwe jest usunięcie farby z włosów?

To, czy zdjęcie koloru z włosów będzie możliwe, zależy od rodzaju użytej farby. Jeśli była to płukanka, maska koloryzująca lub farba półtrwała, masz sporą szansę na sukces. W przypadku farby trwałej sytuacja jest dużo gorsza. Tutaj domowe sposoby raczej nie mają szansy zadziałać i pozostaje dekoloryzacja specjalnymi preparatami lub odczekanie, aż włosy odrosną.
Różnica między farbą trwałą a resztą produktów koloryzujących polega na sposobie ich działania na włos. Podczas farbowania delikatnymi produktami barwnik osadza się na płytkich warstwach włosa i dlatego wypłukują się powoli podczas każdego mycia. Bardziej inwazyjna farba wnika natomiast głęboko w strukturę włosa, dlatego tak dużym problemem jest to, jak zmyć trwałą farbę z włosów.

Jak pozbyć się czarnej półtrwałej farby z włosów?

Jeśli użyłaś delikatnego produktu do koloryzacji, masz do dyspozycji szereg metod na to, jak pozbyć się ciemnej farby z włosów. Zacznij od zastosowania silnie oczyszczającego szamponu. Takie produkty potrafią działać bardzo intensywnie, więc jest szansa, że już ten prosty zabieg poprawi odcień na twoich włosach.
Żeby mycie szamponem było w tej sytuacji skuteczne, konieczne będzie zastosowanie bardzo ciepłej wody. Włosy jej nie lubią, ale to właśnie ona pozwoli na otwarcie łusek i wypłukanie niepożądanego barwnika. Włosy spłukuj dłuższy czas, a następnie dokładnie umyj. Dla skuteczniejszego efektu możesz powtórzyć mycie dwa razy.
Używając szamponu oczyszczającego, pamiętaj o zaaplikowaniu później bogatej maski lub odżywki, która uchroni twoje włosy przed nadmiernym wysuszeniem. Skuteczne będą zwłaszcza kosmetyki do stosowania po koloryzacji, ponieważ wygładzą otwarte łuski włosa.

Jak zmyć kolor z włosów – domowe sposoby

Do pozbycia się niechcianego koloru możesz użyć również środków, które znajdziesz w domu. Jak zmyć kolor z włosów domowymi sposobami? Przydatne będą: soda oczyszczona, witamina C, sok z cytryny, ocet jabłkowy oraz olej kokosowy.

Jak zmyć farbę z włosów witaminą C lub sokiem z cytryny?

Witamina C oraz sok z cytryny skutecznie pomogą ci pozbyć się delikatnych środków koloryzujących. Jak zmyć farbę z włosów witaminą C? Wystarczy, że rozpuścisz proszek w niewielkiej ilości wody, a następnie wymieszasz go w tej formie z szamponem oczyszczającym. Taką miksturą myj dokładnie włosy, spłukując je gorącą wodą i obserwując, czy pigment rzeczywiście wypłukuje się z włosów.
Jeśli to wciąż za mało, możesz też przygotować maseczkę z proszku rozpuszczonego w wodzie i trzymać ją przez godzinę na głowie, a następnie normalnie umyć włosy szamponem. Podobnie zadziała sok wyciśnięty z kilku cytryn. Pamiętaj, że po takim zabiegu włosy będą potrzebowały solidnego nawilżenia i odżywienia.

Zmywanie farby z włosów sodą oczyszczoną

Również soda oczyszczona jest bardzo pomocna w zmaganiach z nieudaną koloryzacją. O ile metoda z witaminą C i sokiem z cytryny opiera się na działaniu kwasu, tak w przypadku sody mamy odwrotną sytuację – to silnie zasadowa substancja jest naszym sojusznikiem, rozchylając łuski włosa i umożliwiając wypłukanie pigmentu.
Jak pozbyć się ciemnej farby z włosów za pomocą sody? Są na to dwie metody. Pierwsza to po prostu wymieszanie proszku z szamponem oczyszczającym i umycie taką miksturą włosów. Lepszy efekt osiągniesz jednak, przygotowując maskę, czyli pastę na bazie sody. W tym celu wymieszaj proszek z niewielką ilością wody, a następnie zmocz włosy i zaaplikuj na całej ich długości swoją maskę. Po odczekaniu minimum 30 minut włosy umyj szamponem oczyszczającym i zastosuj maskę zamykającą łuski włosa.

Jak pozbyć się czarnej farby z włosów? Zastosuj mieszankę

Jeśli chcesz mieć pewność, że twój domowy sposób na to, jak pozbyć się ciemnej farby z włosów, będzie skuteczny, idź na całość i przygotuj mieszankę różnych domowych składników. Taka wieloskładnikowa maska będzie miała większą szansę na sukces niż pojedyncze produkty.
Jak przygotować maskę „dekoloryzującą”? Wymieszaj sodę z sokiem z cytryny lub octem jabłkowym, do takiej mikstury dodaj jeszcze miód i olej kokosowy. Składniki te mają działanie rozjaśniające i pochłaniające pigment, a przy okazji pielęgnują strukturę włosa. Taką maskę wystarczy trzymać na włosach około 30 minut, a następnie należy ją zmyć szamponem oczyszczającym i zastosować odżywkę.

Jak zmyć trwałą farbę z włosów?

Chcąc pozbyć się ciemnej permanentnej farby, stoisz przed nie lada kłopotem. Możesz wypróbować powyższe domowe metody, a jeśli nie pomogą, sięgnąć po gotowe produkty do dekoloryzacji, postępując dokładnie według instrukcji na opakowaniu. Niestety jest to zabieg obciążający dla włosów, dlatego przed jego rozpoczęciem upewnij się, że są one w dobrej kondycji. Jeżeli masz świadomość, że są słabe i zniszczone, być może lepszym pomysłem będzie poczekanie ze ściąganiem koloru, intensywnie odżywiając włosy przez kilka tygodni lub udanie się do fryzjera po profesjonalną poradę.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym