Data publikacji:

Jak przyspieszyć gojenie ran na twarzy?

Ranki na twarzy to nie tylko kwestia wyglądu. Przede wszystkim są one bolesne i mogą być źródłem zakażeń. Niezależnie od tego, jakiej są wielkości i jaka jest ich przyczyna, warto zadbać o prawidłową regenerację tkanek. Jak przyspieszyć gojenie ran na twarzy? Sprawdź w artykule!
jak przyspieszyć gojenie ran na twarzy

Skuteczne sposoby na przyspieszenie gojenia ran

Gojenie ran to proces długotrwały i złożony. Choć może wydawać się, że niewielkie uszkodzenia naskórka zabliźniają się szybko, w rzeczywistości stoi za tym cały szereg skomplikowanych procesów. Zranienia stają się znacznie bardziej problematyczne, gdy pojawiają się na twarzy. Nie dość, że są mocniej widoczne, to dodatkowo nasza cera jest znacznie delikatniejsza i cieńsza niż na przykład naskórek na stopach czy kolanach. Zastanawiasz się, jak przyspieszyć gojenie ran na twarzy? W artykule znajdziesz nasze sposoby.
Szybkie gojenie ran na twarzy jest bardziej prawdopodobne, gdy uszkodzenia są płytkie i niezbyt duże. Im większe i głębsze zranienie, tym dłużej będzie się zasklepiać. Do najczęstszych przyczyn powstawania ran na twarzy należą wyciskanie pryszczy, zdrapywanie łuszczącego się naskórka, niewłaściwe stosowanie kwasów i innych agresywnych kosmetyków, uszkodzenia mechaniczne czy też ukąszenia owadów. Staraj się unikać czynników, które negatywnie wpływają na stan skóry. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Etapy gojenia rany na twarzy

Zanim poznasz sposoby na to, jak przyspieszyć gojenie się ran na twarzy, dowiedz się, jakie są poszczególne etapy tego procesu. Pierwszym z nich jest powstawanie skrzepu, którego celem jest powstrzymanie dalszego upływu krwi i zapobieganie wnikaniu drobnoustrojów. Krzepnięcie krwi inicjują trombocyty, które przyklejają się do rany. Następnie w wyniku uaktywnienia pewnych enzymów i innych procesów aktywuje się fibryna, która tworzy na zranieniu specjalną siateczkę. Na tym etapie należy zwykle przemyć i opatrzyć ranę. Jeżeli natomiast jest poważna i głęboka, koniecznie trzeba udać się do lekarza, który założy szwy i specjalny opatrunek.
Kolejnym etapem gojenia się ran na twarzy czy ciele jest powstawanie stanu zapalnego. Rana staje się bolesna, a wokół niej może pojawić się rumień i opuchlizna. Na wierzchu ranki powstaje strup, natomiast pod nim wciąż pracują makrofagi usuwające uszkodzone komórki i oczyszczające miejsce zranienia.
Następnie przebiega proliferacja, czyli odbudowa uszkodzonej skóry. Dochodzi do odkładania się kolagenu, a jeśli rana jest głęboka lub duża, może wytworzyć się ziarnina. Powstają nowe naczynia krwionośne, a zranienie się zmniejsza. Na sam koniec następuje przebudowa tkanek i komórek, a w miejscu rany może powstać blizna.

Dezynfekcja rany na twarzy

Pierwszym krokiem i sposobem na gojenie ran na twarzy jest dezynfekcja skaleczenia. Zabezpiecza ona zranienie przed zakażeniem, które byłoby znacznie trudniejsze i dłuższe w leczeniu. Najpierw oczyść ranę pod czystą, chłodną wodą, a następnie przejdź do dezynfekcji. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie powinno się przemywać skaleczeń wodą utlenioną. Nieco lepszą opcją jest spirytus lub inny środek na bazie alkoholu, jednak może on podrażniać i wysuszać chore miejsce. Najlepiej sprawdzi się preparat na bazie oktenidyny, np. popularny octenisept. Kolejna dobra opcja to środek ze srebrem koloidalnym, które likwiduje drobnoustroje i zabezpiecza ranę.

Jak przyspieszyć gojenie ran na twarzy? Opatrunek

Jak przyspieszyć gojenie się ran na twarzy? Kolejnym etapem jest założenie opatrunku na zdezynfekowane, suche miejsce. Istnieje kilka różnych rodzajów opatrunków. Na drobne skaleczenie wystarczy przykleić zwykły plaster bądź jałowy opatrunek.
Jeżeli rana krwawi, spróbuj uciskać ją, aby zatamować krwotok. Następnie nałóż gazę jałową oraz opatrunek uciskowy. Pamiętaj, aby w przypadku głębokich, rozległych lub stale krwawiących ran koniecznie udać się do lekarza!
Rany z wysiękiem należy opatrzyć specjalnym, jałowym opatrunkiem chłonnym. Niezwykle ciekawą opcją są opatrunki ze srebrem koloidalnym, które stwarzają ranie optymalne środowisko do gojenia, a dodatkowo działają antybakteryjnie i chronią przed działaniem czynników zewnętrznych. Bardzo ważne jest również regularne wymienianie opatrunków. Jeśli rana jest duża lub coś cię w niej niepokoi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Co przyspiesza gojenie ran na twarzy? Preparaty zwiększające wilgoć

Zastanawiasz się, co przyspiesza gojenie ran na twarzy? Niezwykle ważne jest dbanie o wilgotne środowisko w okolicy zranienia, które ułatwia regenerację tkanek. Doskonale sprawdzą się preparaty ze srebrem koloidalnym, a także kwasem hialuronowym. Dobrą opcją będą wszelkie spraye, żele czy też plastry hydrożelowe. Zanim jednak kupisz bądź zaaplikujesz dany środek, upewnij się, że można stosować go na ranę, z jaką się zmagasz. Niektóre nie nadadzą się na zranienia z wysiękiem, inne będą świetne na oparzenia, ale nie na skaleczenia cięte i tak dalej.

Maść z antybiotykiem do gojenia rany na twarzy

Czasem na gojenie ran na twarzy należy stosować maść z antybiotykiem. Zwykle aplikuje się je, jeżeli miejsce uległo zakażeniu lub jest duże ryzyko powstania zakażenia. Większość preparatów z antybiotykiem nie jest dostępna bez recepty. Jeżeli więc zauważysz, że rana na twarzy nie chce się goić, mocno boli lub wzbudza twój niepokój, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista dobierze ci odpowiedni specyfik.

Co jeszcze przyspiesza gojenie ran? Pomocne substancje

Na gojenie ran na twarzy pomagają również takie substancje jak d-panthenol, alantoina, witamina C, witamina K, witamina E czy też ekstrakt z aloesu. Sięgnij po produkt, który przeznaczony jest do leczenia zranienia, z którym masz do czynienia, i postępuj zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce.
Zdjęcie: annakhomulo/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo